KLİNİKLER
Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği
ANES. VE REANİMASYON
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği Şefi Doç. Dr. Şaziye Şahin

METE GENERALOĞLU-ANKARA

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Oldukça yeni bir kliniğiz. O nedenle tarihçe yerine size çok genç bir klinikten söz edeceğim diyeyim. 2008 yılı sonunda açılan kadroyla Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Anestezi Kliniği şeflik olarak açıldı. Bu kadroya benim başvurmamla 2009 Şubat ayından itibaren eğitim verilmeye başlandı. Daha önce de yoğun bakımı olan, birçok branşa hizmet eden anestezi kliniği mevcuttu. Sadece eğitim kliniği şeklinde değildi. Benim başlamamla birlikte ağrıyı da açarak eğitim kliniğine dönüşmüş olduk.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Asistanlarımız bu yıl ki sınavla gelecekler. Dört tane asistanla tanıştık. Gelmelerini bekliyoruz.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Hem hastane hem de kliniğin yeni olması nedeniyle aslında şu anda akademik anlamda yükün tamamını ben götürmek zorundayım. Arkadaşlarımız dosyalarını, yayınlarını hazırlıyorlar. Önümüzdeki sınavda inşallah şef yardımcısı, başasistan kadrosuna birlikte çalıştığım arkadaşlarımdan atanacaklarla kadronun genişlemesini ümit etmekteyim.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Şu an 11 kadrolu anestezi teknisyenimiz var. Dokuz ameliyathanede hizmet veriyor olsak da, ameliyathane dışında da hizmet vermek durumundayız. Bu sayı aslında biraz özverili çalışarak yeterli oluyor. Arkadaşlarımız diğer hastanelerdekinden daha az süreli, bazen nöbet ertesi hiç izin kullanmadan çalışabiliyorlar. Sayı çok yeterli değil, ama ekibimiz bu yetersizliği uyumlu bir şekilde çalışıp idare ederek kapatıyor.

Eğitim programınız nedir?
Asistanlarımız yeni başlayacak, ancak ben göreve başladığım andan itibaren, asistanlarımız gelmeden bir eğitim kliniği formatı oluşturmak için, yıllık eğitim semineri programı oluşturdum. Biz önce eğitici kadroda yer alacak uzmanlarımızın da eğitimini sağlamak için düzenli eğitim seminerlerimizi yapıyoruz. Ayrıca, yoğun bakımda hem pratik hem teorik hasta başı vizitler yapılarak eğitim gerçekleştiriliyor. Ameliyathane teoriği haftada bir yapılan seminer ve olgu sunumlarıyla gerçekleştiriliyor. Şu an ağrı ile ilgili olarak eğitimi tek bir uzmanıma veriyorum. Onu yetiştirmeye çalışıyorum. Çünkü anestezi eğitiminin olmazsa olmazı değil. Biliyorsunuz yan dal.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Bizim ağrı polikliniğinde yatağımız var. Karma cerrahi servisinde kronik ağrı hastaları için tanımlanmış 5 yatağımız var. İhtiyaç duyduğumuzda 8 yatağa kadar kullanabiliyoruz. Haziran ayında açılmış olmasına rağmen, şu ana kadar yatan hasta sayısı 121. Doluluk oranı ise yüzde 80.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?
Hem anestezide hem ağrıda poliklinik yapıyoruz. Zaten anestezi poliklinik sayımız, ameliyat öncesi bütün hastaların değerlendirilmesi ve yatak işgalini önlemeye yönelik olduğu için hastanenin ameliyat sayısına paralel olarak gerçekleşiyor. Yıllık 10 binlerin üzerinde bir sayı. İster lokal olsun ister genel olsun, operasyon geçirecek bütün hastalar bizim değerlendirmemiz sonrası hastaneye yatıyor. Yine ayrıca ağrı polikliniğimiz var. Ağrı polikliniğimizde ise aylık 596.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Ben uzmanlarımızın nöbet sistemine karışmıyorum. Onlar nöbet listelerini kendileri uygun şekilde yaparlar, ben bakıp onaylarım. Sisteme karışmam, ama bir aksilik olursa da hesabını sorarım. Nöbet listelerinin şartlara, koşullara göre hazırlandığına inanıyorum. Standardizasyon bizim şartlarımız için uygun değil. Eleman çok olur, nöbet sayısı azalır. Ama bir dönem gelir eleman sayısı azalmıştır, nöbet sayısı artar. Şartlar ne gerektiriyorsa nöbet sayısı ona göre ayarlanır.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Anestezi, tıp fakültesinden mezun olunduğunda cerrahi gibi, dâhiliye gibi temeline hakim olunan, çok bilinen bir branş değil. Bu nedenle hem teorik hem pratik eğitim diğer branşlardan daha önemli. İşin teorik kısmı aslında temelde solunum fizyolojisine dayanıyor. Asistanlarımız geldiğinde anestezik ajanlar, bunların farmakolojisi ve klinik kullanımları, hava yolu hakimiyeti, kardiyopulmoner rüsüsitasyon, solunum fizyolojisi, kas gevşeticiler, intravenöz anestezikler gibi anestezi asistanlarının ilk yıllarında alacakları olmazsa olmaz temel konular. Ayrıca değişik hasta profillerine yaklaşım, geriatrik hasta, obstetrik hasta, pediatrik hasta yaklaşımları ayrı başlıklar halinde gösteriliyor.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Sanatoryum Hastanesinin de şefliğine geçtiğimiz 5-6 aydır ben vekâlet etmekteyim. Orada 12 tane asistanımız var. Bunlardan son yılında olan 2-3 tane asistan benim yanımda çalışmaktalar. Bunun dışında yoğun bakım ve ağrı kliniği olmayan servislerden rotasyon için geliyorlar. Cerrahi branşlardan, entübasyonu öğrenmesi zorunlu rotasyon çerçevesinde rotasyoner alıyoruz.

Bizim rotasyona göndermemiz konusunda ise biz sadece açık kalp ameliyatı, kalp-damar cerrahisi yapmıyoruz. Onun dışında kliniğimizde bütün cerrahi girişimler yapılıyor. Yoğun bakımımız var. Ağrı servisimiz var. Bizim asistanlarımız başladığında sadece kalp-damar cerrahisini görmeleri için bir ay süreyle rotasyona gidecekler. Bizim asistanlarımızın bir de zorunlu dâhiliye ve farmakoloji rotasyonları var. Dâhiliye yine kendi hastanemizde yapılıyor. Ancak farmakoloji için dışarıya göndermek zorunda kalacağız.
Rotasyon sürelerine gelince. Aslında bu sorduğunuz güzel bir soru. Rotasyonlar için kâğıt üzerinde çeşitli süreler var. Ama bu süreler bütün branşlara fazla gelir. Üç ay yazar, ama iki ay yeterlidir denir, dört ay yazar, ama iki ay yeterlidir denir. Bu konuda yorum yapmak ne kadar doğru olur bilemiyorum ama, farmakoloji için bir ay yeterli denir, ama kâğıt üzerinde yazan üç aydır.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
Bizim şu anda 19 adet etik kuruldan geçmiş çalışmamız var. Bunlardan 16 tanesi devam ediyor, 3 tanesi bitti. Bizim 3 olgu sunumu, 1 yurt içi, 1’de yurt dışı makalemiz var. Bu 9-10 ay gibi kısa bir sürede yaptığımız çalışma. Bunun önümüzdeki yıllarda çoğalacağını düşünüyorum.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Yeni bir kliniğiz. Uzman sayımız az. Henüz asistanımız yok ama, çalışmalarımızı tabii ki kongrelere götürdük. Bu çalışmaları kongrelere götürürken de bu yıl içerisinde herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Türkiye\'de yapılmış uluslararası bir yoğun bakım kongresine, yoğun bakım sorumlumuz katıldı. TARK’a üç uzman arkadaşımız katıldı. Ben dünya ağrı kongresine gittim. Aslında bu konuda herkesin ilgi alanına göre ve kliniğe daha çok şey katabileceği şeklinde bir yönlendirmem söz konusu.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Burada kendi branşımızla ilgili her şeyi öğrenebilecekleri bir ortamımız var. Ancak ortam ne kadar güzel olursa olsun, hayattaki birçok şey insanın kendisine bağlıdır. Onun için ben buraya ilk adımını atan asistanıma, burada ne kadar çok yorulursan, ne kadar çok iş yaparsan, buradan seni yolcu ederken o kadar kendinden emin, o kadar dolu ve o kadar rahat yolcu ederim, derim.

Klinikte görev yapan akademisyen ve uzmanlar

Klinik Şefi
Doç. Dr. Şaziye Şahin

Uzm. Dr. Necla Dereli
Uzm. Dr. Fatma Berçin
Uzm. Dr. Semih Değerli
Uzm. Dr. Mehtap Honca
Uzm. Dr. Reşide Aykent
Uzm. Dr. Handan Güleç Öz
Uzm. Dr. Aysun Ülker Kurtay
Uzm. Dr. Rafet Tuğba Yılmaz
Uzm. Dr. Zeynep Candan Ökten

14/12/2009
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer