KLİNİKLER
Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB Kliniği
K.B.B.
14 Nisan 2021, Çarşamba
Klinikleri tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi ve Kulak Burun Boğaz Kliniği Şefi Prof. Dr. Murat Karaşen


Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimizin öyle çok uzun bir geçmişi yok. Çünkü hastanemiz yaklaşık 3 yıllık yeni bir hastane. Kliniğimizde kurulalı henüz 2.5-3 yıl olmuş genç bir klinik.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimiz henüz yeni bir klinik olmasına rağmen burada asistanlarımıza eğitim veriyoruz. Asistanlarımız 18-19 aylık oldular ama bunun, ilan edilme, imtihan, alım gibi sürecini de hesaplarsanız, kliniğimizde 2 yıldır asistan eğitimi veriyoruz. Şu an 8 asistanımız var. İyi bir eğitim aldıklarını düşünüyorum.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Bununla ilgili bir sıkıntımız var. Akademik konuda, henüz 2.5-3 yıllık bir klinik olduğumuz için 2,5-3 yıl önceki kanun ve kurallara göre atamalar yapılabiliyor. Bilindiği gibi 3 yıl hatta biraz daha öncesinden, klinik şefi atamaları haricinde, ki onlar da yine mahkeme kararlarıyla bir takım aksamalara uğradı, baş asistan, şef yardımcısı gibi buna benzer bir akademik atama yapılamadı. Dolayısıyla kliniğimizde benim haricimde akademik unvana sahip bir personel yok. Ama yakın bir gelecekte başasistanlık mevzuatı oluşturuluyor ona göre bir sınav olacak ve üçe kadar başasistan alabileceğiz. O zaman akademik kadromuzda görev yapan kişi sayısında artış olacak.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yeterli olduğunu söylemek mümkün değil. Niçin? Hastane olarak Türkiye standardında, iyi bir durumdayız ama bildiğimiz dünya standartlarına, gelişmiş ülke standartlarına ulaşmamız için çok daha fazla yardımcı sağlık personeline ihtiyacımız var. Türkiye’nin sağlık sistemindeki en önemli defektlerden birisi vasıflı yardımcı sağlık personelinin eksikliği. Bugün hemşire sayısı az, sağlık teknisyeni sayısı az, sağlık memuru sayısı az, hastayla ilgilenecek vasıflı personel sayısı yeterli değil. Dolayısıyla biz de bu duruma dahiliz. Ancak hastanemiz bu anlamda Ankara’nın en iyi durumda olan hastanelerinden birisi. Bizim vardiyayla beraber çalışan birisi sorumlu hemşire olmak üzere 8 tane hemşiremiz var. İki sekreterimiz var. Üç tane de gece nöbetleriyle beraber 6 olan yardımcı personelimiz var.

Eğitim programınız nedir?
Normal eğitimimizin yanı sıra birazda usta çırak ilişkisi ardır. Asistanlar bizim yanımızda hasta nasıl muayene edilir, hastayla diyalog nasıl kurulur, nasıl ilaç verilir, ameliyat kararı nasıl verilir birebir görür. Yaşayarak öğrenir. Bizde eğitim hiç bitmez, süreklidir. Ameliyatlarda asistanlarımız sürekli yanımızdadır. Ameliyatları izlerler, yardımcı olurlar. Bu arada eğitim alırlar. Dolayısıyla bizim eğitimimiz şu şekildedir, bu şekildedir demek pek doğru değil. Tabii ki teorik olarak günlük vizitlerimiz var. Bu vizitlerde hemen hemen her gün bir konuyu işlemeye gayret ediyoruz. Arkadaşlara daha önceden konuyu belirtiyoruz. Onlar hazırlık yapıyorlar, vizitlerde o konuyu tartışıyoruz. Bu anlamda, günlük teorik eğitimlerimiz var. Bir de haftalık seminer günlerimiz var. Bu seminer günlerinde de bir hafta makale günü yapıyoruz. Bütün arkadaşlar birer makale hazırlıyorlar ve onu tek tek sunuyorlar. Diğer haftada herhangi bir arkadaşımıza bir konu veriyoruz. Onu seminer olarak hazırlıyor. Bunu bize tartışmalı interaktif bir şekilde sunuyor.
Bunların dışında konsey toplantılarımız var. Bunlar da asistanlarımız açısından eğitimlerinin devamlı olmasını sağlayan önemli faaliyetlerimizden.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimizde 24 yatağımız var. Hasta odalarımız, bizim vasıflı dediğimiz odalar. En kalabalık odamız ise 3 kişilik. Her bir odanın tuvaleti, banyosu kendi içerisinde mevcut. O anlamda iyi şartlarda olduğunu düşündüğümüz bir kliniğe sahibiz. Yataklarımızın doluluk oranına gelince. Doluluk oranında bir takım kriterler var. Bizde sirkülasyon çok fazladır. Hastaları uzun süre yatarak tedavi almazlar. Sürekli ameliyatlar olur, hasta taburcu olur yerine başkası gelir. O anlamda doluluk oranımız hasta sayısı açısından fazladır, ama yatak işgali açısından çok fazla değildir. Buaçıdan bakarak yüzde 75-80 oranında bir doluluğumuz var diyebilirim.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?
Biz yaklaşık olarak günde 100 hastaya bakıyoruz. Bu hesapla yıllık poliklinik sayımız yaklaşık olarak 23-24 bin civarında diyebilirim.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
İlk yıl asistanı ayda 7-8 nöbet tutuyor. Kıdemlendikçe bu 6’ya, 5’e, 4’e düşüyor. Ancak 4’ten aşağı nöbet tutan asistanımız yok. Nöbetler aylık çizelgeler halinde bir ay önceden hazırlanır. Bu çizelgelerde kimin, ne zaman, ne kadar nöbet tutacağı bellidir. Eskiden üç günde bir 4 günde bir diye rutinler vardı. Biz ona pek sıcak bakmıyoruz. Kimisi ders çalışması gerekiyordur, 4 gün boşluk ister iki gün üst üste nöbet tutar. Arkadaşlarımız kendi aralarında bunu organize ediyorlar. Biz nöbet sayısını belirliyoruz. Diyoruz ki bu yeni başlayan bir asistan yanında kıdemlisiyle beraber biraz fazla nöbet tutsun diyoruz. Onu programlamasını ayarlıyorlar. Bize de onaylattırıyorlar.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Bizim Kulak Burun Boğaz Derneğimizin oluşturduğu bir asistan karnesi var. O asistan karnesindeki belirtilen hususlara ve düzenlemelere göre asistanlarımızın eğitimini planlıyoruz.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Yeni bir klinik olduğumuz için o anlamda henüz çok oturmuş bir sistem söz konusu değil. Ama pratikte olanları söyleyeyim. Bizim asistanlarımız cerrahi, nöroloji, anestezi ve göz kliniklerine giderler. Bize de göz, plastik cerrahi asistanları gelir.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Kliniğimiz genç bir klinik olsa da son bir yıl içerisinde 4 yurt dışı yayınımız oldu. Bununla birlikte yurt içir yayın sayımız da 2. Ayrıca kongrelerde de 10 posterimiz bulunuyor.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Katılabiliyoruz. Kliniğimizdeki herkesin kongrelere katılmasını sağlıyoruz. En son olarak milli kongremize bir kıdemli bir yeni asistanımızın katılımını organize ettik. Onları gönderiyoruz. Daha önceki bütün toplantılara asistanlarımızı, uzmanlarımızı sırayla organize ederek katılmalarını sağladık.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Bir defa iyi bir yerde eğitim almak çok önemli. Dolayısıyla seçtiği branşın gerekleri yerine getiriliyor mu diye muhakkak bakmalarını tavsiye ediyorum. Bu teknolojik olabilir, eğitim açısından olabilir, ameliyat açısından olabilir, klinik şartlar açısından olabilir bu anlamda muhakkak içlerine sinecek bir araştırma yapmaları gerekiyor. Bizim kliniğe gelecek birisi için tabii ki kliniğimizin şartlarını tarif ederim ki bu açıdan da iddialıyım. Kulak burun boğaz açısından tam donanımlı ve eksiksiz bir eğitim verebilecek kapasitedeyiz. Fiziki şartlarımız gayet iyi. Klinikte çalışma şartlarımızın iyi bir şekilde düzenlenmiş olduğunu iddialı bir şekilde söyleyebilirim. Geriye asistanların tercihi kalkmış. Bu anlamda da bir sıkıntı yaşamıyoruz. Bize gelen asistanlar ki daha iki tanesi yeni başladı. Ondandan önce üç tane başlamıştı, ondan da önce üç tane başlamıştı. Hepside yüksek puanlarla gelen arkadaşlar. Bizi bilerek gelen arkadaşlar.

Teşekkürler.
20-10-2008
Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanlar
Akademisyenler
Prof. Dr. Murat Karaşen
Opr. Dr. Mehmet Ali Babademez
Opr. Dr. Baran Acar
Opr. Dr. Hayriye Karabulut
Opr. Dr. Yasemin Şahin
Asistanlar
Dr. Kenan Selçuk Tuncay
Dr. Emre Günbey
Dr. Erkan Özmen
Dr. Müge Yürekli
Dr. Selcan Baysal
Dr. Yusuf Tüfenkçi
Dr. Murat Zaim
Dr. Emrah Çelik

Hemşireler
Firdevs Dindar (Sorumlu Hemşire)
Hatice Mutlu
Işın Selim
Gülfem Nalbant
Özkan Büyükpoyraz
Serap Gökduman
Hava Ata
Gönül Altıntaş
Sekreter
Mehpeker Sert
Emre Çağan
Personel
Nejla Gülden
Mehmet Akkaya
Hülya Hanoğlu
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) altuğ (serbest)
01.02.2019 15:04:58
Allah razi olsun
People
9
2) Yalçın Ertekin (Kamu çalışanı)
16.03.2018 22:51:09
Akif hocamızı abimin trafik kazası geçirmesi üzerine, Gatanın kendisine yönlendirilmesi sonucu ulaştık. Kendisi çok özverili ve iyi bir hekimin. İyi dileklerimle hocamızın işi hep rast gitsin inşallah.
People
16
3) Davut Karakaya (Fotoğraf Sanatçısı)
10.11.2017 14:35:58
Akif Hocamız ile kızımın trafik kazası geçirmesi ile tanıştık.
Kızımın sağ ayağı ezilme sonucunda doku kaybı tendonların kopması gibi aşırı hasar almıştı.
Akif Hocamızdan Allah bin kere razı olsun kesilir diye gönderdiği ayağı yoğun uğraş sonucunda kurtardı ve tedaviye titiz bir şekilde devam ediyor.
Kendisi ve ekibi son derece başarılı ve işinde gerçekten uzman kişiler.
Akif Hocamız boş vaadde bulunmaz süreç nasıl ilerleyecekse olduğu gibi anlatır.
Kendisi çok sabırlı ve babacan bir insandır.
Başta Akif Hocamıza ve tüm ekibine sonsuz teşekkür ederiz.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer