KLİNİKLER
Klinik Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı
PLASTİK VE REK. CERRAHİ
14 Nisan 2021, Çarşamba
Kliniklerimiz sayfasının bu haftaki konuğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yormuk

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
1984 yılına kadar Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı kurulamamış. Bunun çeşitli nedenleri var. YÖK’ün anabilim dalı kurma zorunluluğu getirmesinden sonra her üniversite kendi anabilim dallarını kurmaya başladı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi de Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalını kurmak üzere bir arayış içine giriyor. Ben asker kökenliyim. Donanmaya 22 yıl hizmet verdim. 1984 yılında Doç. Dr. Ülkü Güney benimle temas kurarak kliniğin tarafımdan kurulmasını istedi ancak asker olmam, kadromun Gülhane’de olması yasal olarak bunu mümkün kılmıyordu. Dönemin Dekanı Prof. Dr. Ahmet Sonel ve Rektörü Prof. Dr. Tarık Somer, Genelkurmay Başkanına gidip izin istediler ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa askeri üniforması yani özlük hakları askerlikte kalmak üzere bir öğretim üyesi, klinik kurmak üzere, 1984 Mayıs ayında buraya görevlendirildi. Bu geliş şartlı bir gelişti. Bir yıl süreyle klinik kurulacak ve ben gene Gülhane’ye geri dönecektim. Ancak bir yılın sonunda burada yapılan çalışmalar ve asistan alımı sonucunda Tarık Somer Hoca tekrar Genelkurmay Başkanına gidip görev süremin bir yıl daha uzatılmasını istedi. 1986 yılında da ben ayrıldım, böylece klinik kurulmuş oldu.
Klinik kurulduğu zaman genel cerrahi bünyesinden ayrı olarak anabilim dalı için yatak talebinde bulunuldu. Önce 11 yatak ile başlandı ve imtihanları kazanan öğrenciler burada asistan oldular. fiimdiki yatak kapasitesi 32’ye çıktı.
Kliniğimiz şimdiye kadar 28 uzman yetiştirdi. Bunların yaklaşık 14-15’i üniversitede doçent, profesör olmuştur.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Daha önce asistan ve talebe eğitimi genel cerrahlar tarafından yapılırken 1984 yılından sonra anabilim dalının resmen kurulmasıyla, asistan ve talebe eğitimi anabilim dalımız tarafından verilmektedir.

Akademik personeliniz kaç kişiden oluşuyor?
fiu anda 5 profesör, 1 doçent, 1 uzman, yabancı uyruklu asistanla birlikte 9 asistandan oluşuyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yeterli sayıda yardımcı personelimiz var. 11 hemşire, 7 personel görev yapıyor.

Eğitim programınız nedir?
Hepimiz yenilikleri takip etmek için zaman zaman dünyanın tüm ülkelerinde çalışmış insanlarız. Dolayısıyla yurt dışındaki eğitim neyse burada da bulunuyor. Doğmalık anomaliler, halk arasında kurt ağzı, tavşan dudağı, peygamber sünneti olarak tabir edilen hastalıkları, yüz, baş, boyun ve dış genital organ, el - ayaklardaki doğmalık anomalilerin teşhis, tanı ve tedavileri, yanık tedavileri, el cerrahi ve mikrovasküler cerrahi, yüz, baş boyun bölgesinde meydana gelen kırıklar çıkıklarda meydana gelen problemler, tümörler, kozmetik cerrahi bölümlerinin hepsinin eğitimi veriliyor. Bunların yanısıra lazer eğitimi mutlaka veriliyor.

Yıllık poliklinik ve ameliyat sayınız ortalama nedir?
Kliniğimizde yıllık ortalama 3 bin poliklinik, 1250 ile 1500 civarında da ameliyat yapılmaktadır.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranı nedir?
32 yatak var, yanık ünitesinin açılmasıyla devreye girecek 8 yatakla birlikte 40 yatağımız var. Eskiden rahatlıkla tıp fakültesi hastanesine sevk edilen hastalar maalesef Sağlık Bakanlığının çıkartmış olduğu performans yasası nedeniyle bloke edilmiş durumda ve hasta sayısı giderek azalıyor. Sanırım bu problem çözülüyor, gerçeği gördüler. Haziran 15’ten sonra sağlık güvencesi olan hastalar istedikleri yerde tedavi olabilecek. Dolayısıyla eğitim veren kuruluşlarda nezleden kansere kadar tüm hasta spektrumun olması lazım. Hasta sayısı o zaman eski durumuna ulaşacaktır. Hastaları tıp fakültesine sevk etmek istemiyorlar, çünkü performans nedeniyle doktorlar da para kazanmak istiyor. Açıkça haklılar. Burada önemli problemlerden biri de aile hekimliği. Bu sistem maalesef Türkiye’de kurulmuş değil, kimse de ciddiyetle bakmıyor. Bir başka sorun da mecburi hizmet durumudur. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan bu uygulama Türkiye’de var. Devlete karşı hiçbir sorumluluğu, mecburiyeti olmayan bir insana, tıbbiyeden mezun olur olmaz veya ihtisasını bitirir bitirmez ‘Git şurada mecburi hizmet yapacaksın’ demeye kimsenin hakkı yok.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? Bir asistan ilk yıl ortalama kaç nöbet tutuyor?
Bir nöbetçi doktor, yardımcı personel ve hemşire klinikte kalıyor. Ayrıca acil servisten uzman bir kişi ya da Hocalar vakayı değerlendirip gerekli ameliyat yapılıyor.Bir asistan ilk yıl gün aşırı nöbet tutar.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Evet.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Evet uygulanmaktadır.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Plastik cerrahi 6 yıllık bir eğitimdir. Bunun 41 ayı rotasyonla geçiyor, yaklaşık 19 ayı plastik cerrahide, bunların arasında kulak burun boğaz, nöroşirurji, patoloji, çocuk cerrahisi gibi rotasyon uygulaması var.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Her şeyimiz var. Araç gereç eksiğimiz bulunmamaktadır.

Son bir yıldaki yurtiçi ve yurtdışı yayın sayılarınız nedir?
Yıllara göre değişiyor. Bizim genelde yurt dışı yayınımız oluyor. Her öğretim üyesine 1-2 yayın düşer.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Katılıyoruz tabii. Bir başka gerçeği daha vurgulamak lazım. Bazı anabilim dal veya tıp branşlarında firmalar kongre ücretlerini karşılıyor. Bu da doğal bir şey. Çünkü doktor grubu olmazsa o firmaların yaşaması mümkün değil. Fakat bizim plastik cerrahide bu işi finanse edecek firma hemen hemen yok. Kongreye katılacak hoca veya asistan parasını kendisi verir. Bizden öncekilerin bize verdiği terbiyeyi biz de öğrencilerimize vermeye çalışıyoruz.

Son 5 yılda istifa eden asistan var mı?
Hayır.

Aranıza yeni katılan bir uzman ya da asistan döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
480 YTL pay almaktadır.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Plastik cerrahi bir sevgi işidir, sanat işidir. ‘Sanatçı karnında güneşle doğar’ diye güzel bir söz vardır. Eğer içinde böyle bir şey hissetmiyorsa kişinin bu meşakkatli yola girmesini tercih etmem. Tıp sanatı zenginlik sanatıdır. Bilgi ve sağlığa vereceği önem nedeniyle zengin olması lazım bir hekimin. Bu bir doğuş meselesidir. İçinde bunu hissediyorsa tabii ki plastik cerrah olsun. Ayrıca her doktorun çok iyi lisan bilirliği de şarttır. Literatürü takip edebilmek, konulara hakim olabilmek için bir, hatta iki lisanı layıkıyla bilmesi gerekir. Lisan bilirliği yoksa plastik cerrahide olmasının manası yok bence.

Anabilim Dalında görev yapan öğretim üyeleri:
Prof. Dr. Erdem Yormuk, Prof. Dr. Mustafa Özbek, Prof. Dr. Kutlu Sevin, Prof. Dr. Serdar Gültan, Prof. Dr. Murat Emiroğlu, Doç. Dr. Zeki Can. Uzman: Uzm.Dr. Savaş Serel.
Asistanlar: Dr. Burak Kaya, Dr. Hüseyin Sağlam, Dr. Hakan Gence, Dr. Mert Demirel, Dr. Arsın Uluç, Dr. Sinan Ulusoy, Dr. Volkan Otrakçı, Dr. Cem Çerkez, Dr. Amirali Nevai.
18/06/2007
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer