KLİNİKLER
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı
NÖROLOJİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Önder Us.


* Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Burası 1989 yılında kuruldu. Bölümün gelişmesiyle öğretim üyesi sayısı arttı. Buradaki öğretim üyelerinin önemli kısmı buradan yetişti. 10 aydır Anabilim Dalı Başkanıyım. Benden önce bu görevi Prof. Dr. Sevinç Aktan yürütüyordu.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
2 profesör, 3 doçent, 2 yardımcı doçent ve 2 de uzman var. Asistan sayımız da 7’dir. Nisan ve Eylül TUS’larında asistan müracaatımız oldu. 4 asistanın daha gelmesini bekliyoruz.

* Yardımcı personel durumunuz nasıl, yeterli mi?
Yetersiz. Gerek hemşire, sağlık memuru gerekse yardımcı personel düzeyinde çok büyük sıkıntımız var. Teknisyen düzeyinde de öyle. EMG Uyandırılmış Potansiyeller Laboratuvarımız ile EEG Laboratuvarımız var. EEG Laboratuvarında teknisyenimiz var ama EMG Uyandırılmış Potansiyeller Laboratuvarımızda teknisyen yok. Hemşire ve yardımcı personel sayımız da yetersiz.


* Yatak sayınız ve doluluk oranınız ne kadar?
16 yatağımız var. Doluluk oranımız da yüzde 85 dolayındadır. Bazen yüzde 100’ün üstüne çıktığı da oluyor. O zaman diğer servislerin yataklarından yararlanıyoruz.


* Nöbet düzenleriniz hakkında da bilgi verir misiniz?
Bizde her gün 2 asistan nöbete kalır. Bir de her gün bir öğretim üyesi icapçı olur.


* Rotasyon uygulamanız nasıl oluyor?

Dahiliye, psikiyatri, çocuk nörolojisi rotasyonları vardır. Bir de EEG, EMG ve acil rotasyonları olur. Bize de göz, KBB, psikiyatri, fizik tedavi, beyin cerrahisinden rotasyona gelirler. Bize gelenler veya bizden gidenler için hastanemizin bir uygulaması vardır. O da, gidilen yerde verilen tüm işleri yapmaktır. Yani orada seyirci olmayacak, gittiği andan itibaren oradaki uygulamanın içine girecek. Bize gelen rotasyon asistanları kıdemli asistan da olsalar, bizde kıdemsiz asistan gibi görev yapar.


* Teknik donanım, tıbbi araç-gereç durumunuz nasıl?
Nörolojide olması gereken EEG ile EMG uyandırılmış potansiyeller cihazı var. Vakıfta da bir EEG ve bir de EMG cihazı bulunuyor. Marmara Üniversitesi Nörolojik Bilimler Enstitüsü’nün de EEG, EMG ve Kronik Monitörizasyon Laboratuvarları var. Yani klinik, vakıf ve enstitü olarak 3 EMG, 3 EEG ve 1 Kronik monitörizasyon cihazına sahibiz. Eskiyen cihazları yenilemek, manyetik stimülasyon cihazını da anabilim dalımıza kazandırmak istiyoruz.


* Bilimsel yayın durumunuz nasıl, kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Kliniğimizin her yıl ortalama 4 yurtiçi, 3 de yurtdışı bilimsel yayını olur. Ayrıca kongrelerde de bir o kadar bildiri sunulur. Herkes kendi alanlarıyla ilgili kongrelere katılmaya çalışıyor ama ekonomik zorluklar engelliyor. Çünkü yurtdışı kongrelere önemli ölçüde kendi imkanlarımızla, çok az ölçüde üniversite imkanı ile gitmekteyiz. Tabii davetler de oluyor.


* Eğitim programınız hakkında da bilgi verir misiniz?
5. sınıf öğrencisi stajyerdir. Her staj grubu bizde 3 hafta kalır. Bu süre zarfında sabah 09:00-17:00 arası yoğun çalışma olur. 2. ve 3. sınıflara da ders veririz. Her hafta bilimsel toplantılarımız olur. Bunlar vaka takdimleri, seminerler, dergi klubü aktiviteleri şeklinde gerçekleşir. Özel dal toplantılarımız da var. Bu eğitimi asistanlar için uyguluyoruz.
Bir de 2 tane yüksek lisans programımız var. İlki Marmara Üniversitesi Nörolojik Bilimler ve Sağlık Bilimler Enstitüsü ile beraber uyguladığımız Elektrodiagnostik Nöroloji Yüksek Lisans Programı’dır. Diğeri de EEG ve Epilepsi ile ilgili olan programdır. Nöroloji Anabilim Dalı olarak bu programı Sağlık Bilimleri Enstitüsü ile birlikte uyguluyoruz. Şimdiye kadar 25 kişi katıldı ve 15’i bu programdan mezun oldu.


* Anabilim Dalınızı seçecek asistanlara neler söylemek istersiniz?
Nöroloji hızla gelişen bir tıp dalıdır. Kendini yenileme hızı çok yüksek bir dal. 24 senedir hekimim. Nörolojinin tıp içindeki öneminin her geçen gün arttığına tanık oluyorum. Bu nedenle nörolojiyi yeni hekimlere öneririm. Asistanların öncelikle fedakarlığa hazırlıklı olması gerekir.
Çok çalışacak ve mesleğini sevecek; pratik ve teorik yoğun çalışmayı kabul edecek kişileri bekliyoruz.

Teşekkürler...

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) necati değirmenci (bankacı)
14.12.2011 14:28:20
acaba sözleşmeli personel bu aftan yaralanacakmı olsaydı çok iyi olurdu
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer