KLİNİKLER
Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği
ORTOPEDİ VE TRAV
03 Nisan 2011, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1.Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği Şefi Doç. Dr. Vedat Şahin

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Hastanemizin 2001 yılı sonunda Özel Dal Eğitim ve Araştırma Hastanesi olmasından sonra 5 Mart 2002 tarihinde kurucu Başhekim ve 1. Ortopedi ve Travmatoloji Klinik Şefliğine atandım. Kliniğimiz 1 Nisan 2002 tarihinde eğitim ve öğretim faaliyetine başlamıştır.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Hastanemizin eğitim ve araştırma hastanesi yapılanması tamamlandıktan sonra ilk asistanlarımız Eylül 2002 Tıpta Uzmanlık Sınavı ile atandılar. Kliniğimizde 9 yıldır asistan eğitimi verilmekte olup bugüne kadar 9 asistanımız ortopedi ve travmatoloji uzmanı olmuştur.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Akademik kadromuz 1 klinik şefi, 1 klinik şef muavini, 3 başasistan, 3 uzman ve 6 asistandan oluşmaktadır.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Kliniğimizde 12 hemşire, 12 hastabakıcı ve 1 ortopedi teknisyeni görev yapmaktadır. Servisimize zorunlu olmadıkça refakatçi alınmamaktadır. Bu nedenle hastabakıcılar üç vardiya halinde çalışmaktadır.

 

Eğitim programınız nedir?

Kliniğimizde yıllık eğitim programları düzenlenmekte olup, haftanın bir günü sadece eğitime ayrılmıştır. Bu günde hasta başı viziti, vakaların ameliyat öncesi ve sonrası değerlendirilmesi, vaka takdimi, poliklinikte görülen özellikli hastalar için endikasyon tartışması, makale ve seminer saatleri yapılmaktadır. Ayrıca ayda bir defa tüm kliniklerin katılımı ile hastanemize davet edilen konuk öğretim üyelerinin verdiği konferansa tüm klinik olarak katılmaktayız.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Kliniğimize ait 45 yatak vardır. Yatak doluluk oranımız yüzde 92’dir. 2010 yılında kliniğimizdebin 680 hasta yatarak tedavi görmüş ve 2 bin 700 ameliyat yapılmıştır.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

2010 yılında poliklinik sayımız 24 bin 778 olup, ayrıca 13 bin hastaya acil serviste hizmet verilmiştir.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Kliniğimizde başlayan asistanlar ilk 1 yıl gün aşırı, takip eden yıllarda 3 günde bir nöbet tutmakta olup, asistanlık sürelerinin dolmasına 3 ay kala nöbetten çıkmaktadırlar.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Asistan eğitimi için ilgili kurullar tarafından belirlenen çekirdek müfredat programını içeren asistan karnesini Türkiye’de ilk uygulayan kliniklerden biriyiz. Hastanemizde çok ayrıntılı bir asistan eğitim karnesi mevcuttur. Ayrıca yılda iki defa bünyemizde tüm asistanlara yönelik bir sınav yapmaktayız.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Hastanemizin özel dal eğitim ve araştırma hastanesi olması nedeniyle asistanlarımız yapmaları gereken rotasyonları İstanbul’daki değişik genel eğitim ve araştırma hastanelerinde tamamlamaktadırlar.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

2010 yılı içinde kliniğimizden ikisi yurt dışında olmak üzere 4 makale yayınlanmış ve üçü yurt dışında olmak üzere 7 bildiri değişik kongrelerde sunulmuştur.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Kliniğimizdeki her uzman ve asistanın yurt içi ve yurt dışı kongrelere katılımı için ciddi gayret sarf ediyoruz. Milli Ortopedi Kongresi ve AAOS Kongrelerine belli bir program dâhilinde tüm uzman ve asistanlarımızı gönderiyoruz. Bunun dışındaki kongrelere ancak oturum başkanı, panelist, konuşmacı ya da bildiri ve poster sahibi olmak koşuluyla arkadaşlarımızı gönderiyoruz.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Ortopedi ve travmatoloji hem ihtisas süresince hem de uzmanlık döneminde tıbbın zor ve meşakkatli dallarından biridir. Ayrıca sürekli gelişen ve kendini yenileyen bir bilim dalıdır. Bu nedenle ortopedi ve travmatoloji ihtisası düşünen hekimlere hem bu zorlukları göze almalarını hem de literatürü takip edecek düzeyde bir yabancı dile hâkim olmalarını tavsiye ederim.

 

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

 

Klinik Şefi:

Doç. Dr. Vedat Şahin

 

Klinik Şef Yardımcısı:

Doç. Dr. Ayşegül Bursalı

 

Başasistanlar:

Dr. Turgay Er

Dr. Bilal Demir

Dr. Timur Yıldırım

Dr. Mehmet Ordueri

Dr. Ramadan Öke

Dr. Ş. Sarper Gürsu

 

Asistanlar:

Dr. Hakan Sofu

Dr. Ali Kurtuldu

Dr. Serda Duman

Dr. Yalkın Çamurcu

Dr. Hakan Saygılı

Dr. Çağrı Özcan

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer