KLİNİKLER
Sağlık Bakanlığı Ankara Etlik Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
KADIN HAST. VE DOĞUM
14 Nisan 2021, Çarşamba
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Sağlık Bakanlığı Ankara Etlik Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Şefi Doç. Dr. Ömer Kandemir.

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Hastanemiz ilk olarak Ulucanlar semtindeki şimdi göz hastanesi olarak kullanılan binada hizmet vermeye başlamış, daha sonra 1990 yılında şu anda hizmet verdiğimiz Etlik semtindeki binaya taşınmış ve burada hizmet vermeye devam etmektedir. 1993 yıllında 12 bin civarında doğum olurken, 2000’li yıllarda bu sayı 24 bine kadar ulaşmıştır. Günlük gebe poliklinik sayımız ise yaklaşık 300 hasta. Geçen sene hastanemizde yapılan doğum sayısı 13 bin 659. Durum böyle olunca da giderek artan talebi karşılamak üzere her geçen gün kendimizi yenileyerek daha iyi hizmet vermeye çalışıyoruz.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Hastanemizde doğum ve riskli gebelik servisinde bir klinik şefi, bir klinik şef yardımcısı, perinatoloji servisimizde 4 uzman hekim, değişimli olarak 2 asistan, doğumhanede 5 devamlı uzman hekim ile 12 devamlı asistan, gebe polikliniğimizde ise 3 uzman hekim ve 2 asistanla hizmet ve eğitim vermekteyiz.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
220 hemşire ve 190 hizmetli tüm hastanede hizmet vermektedir. Hastanenin toplam personel sayısı 800 civarındadır.

Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Hastanemiz 550 yatak kapasitesine sahip bulunmaktadır. Doğum ile ilgili kullandığımız yatakların ise 90’ı yataklı lohosa servisleri, 45’i yataklı riskli gebelik servisleri tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca 23 de yataklı doğumhanemiz mevcuttur.
Bizde genelde doğum hastaları uzun süreli yatarak tedaviye ihtiyaç duymadığından, sirkülasyon hızlı olmaktadır. Bu nedenle yatak doluluk oranımız yüksektir.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Hastanemizde nöbetler genel olarak tutulmaktadır. Belirli bir düzen içerisinde hazırlanan nöbet çizelgesine göre her gün 2 uzman hekim nöbete kalır. Bunlardan birisi sadece doğumlara bakarken diğeri ise hastanenin acil servisi ve diğer servisleri ile ilgilenir. Bununla birlikte yine her gece 10-12 civarında asistan da nöbet tutar.

Yeni katılan bir asistan ve uzman döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Biliyorsunuz yeni çıkan yasayla birlikte SSK’ya bağlı tüm sağlık tesisleri ve hastaneler Sağlık Bakanlığı bünyesine katıldı. O nedenle henüz bu konuda bir şey söyleyebilmem mümkün değil.

Rotasyon uygulamanızı nasıl yapıyorsunuz?
Her ay Eğitim Planlama Koordinasyon Kurulu’muz toplanır. Asistanlar, doğum salonu, jinekoloji, onkoloji, perinatoloji, erken gebelik, infertilite, ürojinekoloji, endoskopik cerrahi, sezaryen servisleri ile jinekoloji, menopoz ve infertilite, acil, UGS, gebe ve aile planlaması polikliniklerinde dönüşümlü olarak çalışırlar. Her biri genel cerrahi, patoloji, üroloji, anestezi rotasyonlarına katılırlar. Uzman hekimler ise onkoloji, jinekoloji, infertilite, menopoz, peritanoloji, ürojinekoloji, erken gebelik, endoskopik cerrahi, aile planlaması servislerinde bir yıl süreyle rotasyon yaparlar. Doğum salonunda ise aylık rotasyon uygulaması yapılır.

Eğitim programınız nedir?
Asistan ve uzman hekim eğitimi için her hafta cuma günü saat 12:30’da hastane içerisinden veya yurtiçi ya da yurtdışından bir konuşmacı davet ederek o gün için seçilen konuda konferans ve seminerler düzenleriz. Bununla birlikte her ayın birinci haftası infertilite ve ürojinekoloji istatistiği, ikinci hafta perinatoloji ve yeni doğan istatistiği, üçüncü hafta jinekoloji, erken gebelik ve endoskopik cerrahi istatistiği, dördüncü hafta ise onkoloji ve 3 ayda bir olmak üzere de Enfeksiyon Kontrol Komitesi istatistiği sunumu yapılır. Ayrıca her bölüm kendi içerisinde günlük hasta başı vizitleri ve vaka tartışmaları yapar.

Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Bir kadın doğum hastanesinde bulunması gereken, son teknolojiye sahip tüm tıbbi araç ve gereçlere sahip bulunmaktayız. Bununla birlikte hizmet kalitemizi olduğundan daha da üst noktalara taşımak amacıyla üç boyutlu gerçek zamanlı bir ultrasonografi cihazı ile alımı ile her bir polikliniğimize birer ultrasonografi cihazı koymak için çalışmalarımız devam ediyor.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Her birimden ayrı ayrı bilimsel çalışmalar yapılarak bunlar yayın haline getirilmektedir. Bu yayınlarımız yurtiçi ve yurtdışındaki dergilerde düzenli olarak yayınlanıyor.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Elbetteki takip edebiliyoruz. Daha önce yani SSK’ya bağlı olduğumuz dönemi kastediyorum, hastane, işleri aksatmayacak şekilde hekimlerini kongrelere izinli olarak gönderir. Eğer siz bu kongrelere konuşmacı olarak gidiyorsanız orada bir sunum yapacaksanız gidiş-geliş masraflarınızı da karşılayarak sizi bilimsel çalışmaları yönlendirme konusunda teşvik ediyordu. Şimdi Sağlık Bakanlığı’na bağlanmış bulunuyoruz. Elbetteki yine hastanemizi temsilen kongre ve bilimsel toplantılara katılmaya devam edeceğiz. Ancak ne şartlar ve imkanlar dahilinde onu ileriki günlerde daha net olarak göreceğiz.

Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Bakın buna şu şekilde cevap vereyim. Asistanları biz seçmiyoruz. O nedenle şu ya da bu şekilde olsunlar da diyemiyoruz. TUS gereği geleni kabul ediyoruz. Aslına bakarsanız konusunda tercih edilen ve başarı oranı yüksek bir hastane olduğumuz için asistanlar bizden çok şeyler bekliyor. Bizde onları yetiştirirken en iyisini elimizden geldiğince veriyoruz.

Teşekkürler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer