KLİNİKLER
Sağlık Bakanlığı Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 6. Genel Cerrahi Kliniği
GENEL CERRAHİ
14 Nisan 2021, Çarşamba
Sağlık Bakanlığı Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 6. Genel Cerrahi Klinik Şefi Doç. Dr. Atilla Korkmaz* Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Ankara Numune Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği 1900’lü yıllardan bu yana Türkiye’nin önde gelen kliniklerinden olup Alman Cerrah Melhior’un hastanemizdeki çalışması ve onun disiplini altında oluşturulmuştur.
1986 yılında hastanemizde ilk modern anlamdaki cerrahi yoğun bakım ünitesini kliniğimiz kurmuş ve modern yoğun bakım kavramında öncülük etmiştir. Hastanemizin ilk diyaliz ünitesi de 10 makinalı olarak yine kliniğimiz tarafından kurularak hizmete açılmıştır.
1995 yılından bu yana laparoskopik cerrahi uygulanan kliniğimiz Türkiye’de ilk kez gazsız laparoskopik cerrahiyi uygulamıştır. Prof. Dr. Nusret Aras’ın 1983 yılında klinik şefliğine atanması ve 1990 yılında ayrılmasının ardından benim 1992 yılında klinik şefi olmamla çalışmalarımıza devam ediyoruz.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuzda bir klinik şefi (ben), 2 şef yardımcısı (Doç. Dr. Nilüfer Erverdi ve Doç. Dr. Okan Hamamcı) 3 başasistan (Doç. Dr. Settar Bostanoğlu, Doç. Dr. Hasan Besim ve Uzm. Dr. Muhuittin Sonışık), 1 uzman ve 10 asistandan oluşuyor. Bu şekilde oldukça güçlü bir akademik kadromuz bulunuyor. Ayrıca biri sorumlu olmak üzere toplam 7 hemşire de kadromuz dahilinde görev yapıyor.


* Yardımcı personel sayınız nedir?
Kliniğimiz bünyesinde yardımcı personel olarak 1 sekreter, 1 bayan ve 2 erkek hizmetli ve 2 ofis görevlimiz hizmet veriyor.

* Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimiz bünyesinde ikisi tek yataklı özel oda, diğerleri koğuş düzeninde toplam 24 yatağımız var. Yataklarımızın doluluk oranı da istatiksel olarak yüzde 85’lerde bulunuyor.

* Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Nöbet düzenlemeleri aylık çizelgeler halinde hazırlanmaktadır. Yılda ortalama olarak iki kez acil servis aylık nöbeti kliniğimize isabet etmektedir. Bu bir aylık nöbet süresince kliniğimiz hastanemize başvuran tüm cerrahi acil hastalarına hizmet verir. Bu nöbetler 24 saat olarak 1 uzman hekim ve 4-5 asistan tarafından tutulur. Ayrıca klinik içerisinde saat 16:00 ile sabah 08:00 arasında 1 asistan daimi olarak nöbetçi kalır.


* Rotasyon uygulamanız nasıl yapılmaktadır?
Kliniğimize genellikle Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi ile bizim hastanemiz kardiyovasküler cerrahi asistanları rutin olarak rotasyona gelirler. Rotasyon süreleri 6 aydır. Bunun dışında yine hastanemizin ortopedi, üroloji, göğüs cerrahisi kliniklerinden de rotasyon asistanları alıyoruz. Bizim kliniğimizin asistanları da 2’şer ay süreyle göğüs cerrahisi, ortopedi, kadın doğum ve patoloji kliniklerine 1’er ay süreyle de anesteziyoloji ve reanimasyon ile üroloji kliniklerine rotasyona gitmektedirler.

* Eğitim programınız nedir?
Kliniğimizde pazartesi, çarşamba ve cuma günleri olmak üzere haftada üç gün ameliyat yapılmaktadır. Ameliyat günleri dışındaki salı ve perşembe günleri, ameliyat dışındaki diğer eğitim aktivitelerine ağırlık vermekteyiz. Her akademik yılın başladığı Eylül ayı içerisinde akademik programımızı oluştururuz. Yıl içerisinde en az 10 seminer, yine salı ve perşembe günleri mutlaka yapılacak olan literatür saati, olgu saati ve aylık olarak yaptığımız ameliyatların irdelenme toplantıları, bunun yanısıra her gün sabah saat 08:00 ile 09:30 arasında hasta başı vizitleri yaparız. Daha sonra da bu vizitler asistanlarla soru cevap şeklinde tartışmalı olarak değerlendirilir.
Ayrıca her perşembe günü saat 14:00’te hastanemiz gastroenteroloji kliniği ile ortak vaka tartışmaları ve yine 15 günde bir cuma günleri olmak üzere hastanemizin tüm cerrahi kliniklerinin katıldığı ortak toplantılarda eğitim programımız dahilindedir.


* Tıbbi araç gereç durumunuz nasıl?
Kliniğimizin ameliyathanesinde 1 adet laparoskopik cerrahi üniti, 1 adet rektosigmoidoskop ve 2 adet monitörle 1995 yılından bu yana hizmet vermekteyiz. Ancak kliniğimizin uygulamalarında ihtiyaç duyulan örneğin Argon beam koagülatör, operatif ultrasonografi cihazı, laparoskopik koledokoskop gibi cihazların bulunması da faydalı olacaktır.


* Bilimsel yayın durumunuz nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
1995 yılından itibaren düşünecek olursak kliniğimizin 20 yurtdışı, 70 yurtiçi bilimsel yayını bulunmaktadır. Kongrelerde ise yaklaşık 120 civarında sunumumuz var.
Kongrelere gelince, yurtiçi ve yurtdışı olarak geçen yıla kadar ortalama 3 veya 4 önemli kongreye katılım şeklinde takip edebiliyorduk. Ancak son bir yıldır ekonomik nedenlerle bu sayıda gerileme görülüyor. Tüm güçlüklere rağmen biz yine de imkanlarımızı zorlayarak en azından yurtiçi kongrelere katılmaya çalışıyoruz. Kliniğimiz ayrıca Hastanemiz ve ABD Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi Cleveland Clinic ile Methodist Hastaneleri arasında yapılan ortak toplantıların organizasyonunda da başrol oynamaktadır.


* Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Kliniğimizi seçecek arkadaşlardan öncelikle beklentimiz her ne koşulda olursa olsun hastalarla son derece insancıl, dürüst ve ilkeli bir ilişki kurmalarıdır. Ayrıca cerrahi prensiplerin ömür boyu zihinlerinde yer etmesi için cerrahi hiyerarşiye azami ölçüde riayet etmeleri ve temel teorik cerrahi bilgiyi mutlaka asistanlık süreleri içerisinde çok okuyup, çok araştırarak edinmeleri gereklidir. Pratik cerrahi uygulamalarla ilgili gerekli prensipler akademik kadromuz tarafından bire bir olarak veriliyor.
Vurgulamak istediğim bir başka şeyse kliniğimizden uzmanlık eğitimi alan asistanlarımızın akademik çalışmalara yönlenmesi, yayın yapması ve cerrahi hayatları boyunca cerrahi prensipleri ön plana alarak ilkeli bir şekilde çalışmaları, herkese eşit ve dürüst bir şekilde hizmet vermeleri gerekliliğidir.


Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer