KLİNİKLER
Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Genel Cerrahi Kliniği
GENEL CERRAHİ
13 Mart 2011, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Genel Cerrahi Kliniği Şefi Doç. Dr. Acar Aren

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

SSK İstanbul Hastanesi 1960 yılında Balkanların en görkemli hastanesi olarak zamanın Cumhurbaşkanı Celal Bayar tarafından açılmıştır. SSK’nın ilk genel hizmet veren hastanesidir. 1. ve 2. Cerrahi Klinikleri o zaman hizmet vermeye başlamıştır. 1977 yılında Eğitim Hastanesi olmuştur, 4 cerrahi kliniğinden oluşmaktadır. 2005 yılında Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi adını alarak hizmet devam etmektedir.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Otuz dört yıldır asistan eğitimi veren cerrahi kliniklerimizden 100’den fazla cerrah yetişmiştir.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Genel cerrahi ünitemiz 4 cerrahi kliniğinden oluşmakta ve 4’ü doçent toplam 26 cerrahi uzmanı ve 15 asistan görev yapmaktadır. Ben 1. Cerrahi Kliniği Şefi ve Cerrahi Klinikleri Koordinatör Şefi olarak görev yapıyorum. 2. Cerrahi Kliniği Şefi Doç. Dr. Soykan Arıkan, 3. Cerrahi Kliniği Şefi Op. Dr. Arslan Kaygusuz, 4. Cerrahi Kliniği Şefi Vahit Tunalı’dır.

1. Cerrahi Kliniğinde şef muavini olarak görev yapan Op. Dr Ali Alimdar geçen yıl emekli olmuştur. Başasistan Op. Dr. Gürhan Çelik, Uzmanlar Op. Dr. Kerim Özakay, Op. Dr. Şefika Aksoy, Op. Dr. Binnur Karagöz, Op. Dr. Kenen Büyükaşık, Op. Dr. İbrahim Aydın, Op. Dr. Didem Can görev almaktadırlar. Asistanlarımız Dr. Hakan Tanın, Dr. Ezgi Altınsoy, Dr. Serdar Yamanyar, Dr Emre Özoran dır.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Hemşire ve personel açığımız işleri aksatacak düzeyde değildir.

 

Eğitim programınız nedir?

Klinik içi toplantılar, her çarşamba dergi kulübü, olgu tartışması, mortalite ve konuk konuşmacı içerikli toplantılar yapılıyor. Ayrıca, vizit ve ameliyatta pratik eğitimler yapılmaktadır.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Hastanemizin yarısı inşaat halindedir. Normalde 25 olan yatak sayımız klinik başına 13’e inmiştir. Yüzde 100 doluluk oranıyla çalışıyoruz. Yatak sıkıntısı çekmekteyiz.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Cerrahi Kliniklerinin Devlet Hastanesi olmasından sonra Sağlık Müdürlüğümüzce yapılan denetlemelerde İstanbul ve hatta Türkiye çapında iyi bir yerde olduğu bildirilmiştir. Her gün 8 polikliniği, bir özel Organ Nakli ve Meme Polikliniği ve Endoskopi Üniteleri ile yılda yaklaşık 100 bin hastaya poliklinik hizmeti vermektedir. Yılda 5 binden fazla ameliyat yapılmaktadır.

Laparoskopik cerrahide hiatal herni, adrenalektomiler, splenektomiler, kolon ve fıtık cerrahi gibi birçok cerrahi kliniklerinde yapılmayan uygulamalar yapılmakta, hepatobiliyer cerrahi konusunda tecrübeli uzmanlarımız birçok özellikli ameliyatı başarıyla yapmaktadır. Cerrahi kliniklerinde sevk şöyle dursun, birçok devlet hastanesinden kliniklerimize sevkle hastalar gelmektedir.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?  İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Her gün bir cerrahi kliniği 1 uzman eşliğinde 3 asistanla nöbet tutuyor. Acil tıp kliniğimiz olduğu için her ay 1 kıdemsiz asistan acil tıp kliniğinde rotasyon yapıyor. İlk yıl asistanı ayda 8-10 arasında nöbet tutuyor.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Türk Cerrahi Derneğinin hazırladığı çekirdek eğitim programını takip ediyoruz, yılda 2 kez yazılı sınav yapıyoruz.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Asistanlar bir sıraya göre rotasyonu olan kliniğe devamını sağlayacak şekilde gönderiliyor. Bu kliniklerde bilgi ve görgülerinin artırılması hedefleniyor. Önceki yıllara göre bu uygulamalara daha önem verilmeye başlandı.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Bu kadar yoğun hizmet ağırlıklı çalışmamıza rağmen yabancı dergilerde ve hatta SCI indexe giren yayınlar yapılmakta. Şefi bulunduğum 1. Cerrahi Kliniği diğer branş klinikleri arasında baştabiplikçe yapılan değerlendirmeler sonucu bilimsel çalışmalar dalında son 6 yılda 2 birincilik, 1 ikincilik ve 1 üçüncülük almıştır. İnternet aracılığı ile birçok makaleye tam metin ulaşma imkânı vardır. Bilimsel yayınların her geçen gün daha da artacağına inanıyorum.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Yurt içi ve yurt dışı kongrelere katılmak son yıllarda güçleşti. Sponsor bulma ve ağır iş yükü başlıca nedenler. Ben uzman ve asistanlarımı yılda en az iki kongreye katılmaları için teşvik ediyorum. Ancak her zaman başarılı olamıyoruz. Son 4 yılda Rotterdam ve Graz’daki Avrupa Travma Kongresi’ne, Malagada Mediterenian Endoskopik Cerrahi Kongresi’ne ve Lazkiye’de Suriye Cerrahi Kongresi’ne konuşmacı olarak davet edildim. Ayrıca 10’dan fazla yerel ve ulusal kongreye konuşmacı olarak davet edildim. Graz’daki Avrupa kongresinde bilimsel kurula seçilerek kongre bildirilerini değerlendirdim. Görüldüğü gibi yoğun hizmet yanında bilimsel çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz . Cerrahi klinikleri olarak birçok toplantı düzenliyoruz. İstanbul Cerrahi Derneğinin toplantısı ve İstanbul Acil toplantılarına ev sahipliği yapıyoruz.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Kliniğimizi seçecek asistanlara, üniversitedeki meslektaşlarına oranla çok daha fazla ameliyat yapacaklarını şimdiden söyleyebilirim. Eğitim süreleri yoğun mesai nedeniyle kısıtlı olsa da, bilimsel açıdan kötü olmadıklarını her 6 ayda bir yaptığımız yeterlilik sınavlarında göstermektedirler Araç ve gereç açısından açıklarımız son yıllarda hızla karşılandı. Hemen hemen tüm tetkik ve girişimleri yapacak düzeye geldik. Ancak satın alma politikamız nedeniyle sıkıntı yaşamaktayız. Özellikle endoskopi birimimiz ERCP ve girişimsel endoskopide ciddi ilerlemeler kaydetti. Birçok uzman hastanemize eğitim amaçlı gelmektedir.

 

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanlar

Klinik Şefi:

Doç. Dr. Acar Aren

 

Uzmanlar:

Op. Dr. Kerim Özakay

Op. Dr. Şefika Aksoy

Op. Dr. Binnur Karagöz

Op. Dr. Kenan Büyükaşık

Op. Dr. İbrahim Aydın

Op. Dr. Didem Can

 

Başasistan:

Op. Dr. Gürhan Çelik

 

Asistanlar:

Dr Hakan Tanın

Dr Ezgi Altınsoy

Dr Serdar Yamanyar

Dr Emre Özoran

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) zihn-i sinir (op)
20.01.2014 10:57:27
Ülker abla, ~on yıllık bu sayfayı nereden buldun?
Guatr her genel cerrahın yaptığı bir ameliyat.
Ağrı, iyileşme süresi, yara izi, tekrarlama riski açısından farklar olsa da kadere bırakıp rastgele bıçağın altına yatabilirsiniz.
Şunu da ekleyeyim! Guatr eğer estetik ya da işlevsel yönden sizi rahatsız etmiyorsa, doktorun ameliyat şart demesine aldırmayın, performans belası sünneti bile farz kıldı.
People
6
2) ülker şanlı (emekliu)
20.01.2014 03:43:15
samatya hastahanesini beğeniyorum fakat guatr ameliyatı olabilmem için cerrahi dr larını araştırıyorum.

SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer