KLİNİKLER
SB İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kliniği
ENDOK. VE MET. HAST.
04 Eylül 2011, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, SB İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kliniği Şefi Doç. Dr. Ayla Güven

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Hastanemizde, 1992 yılında Dr. İlknur Arslanoğlu’nun ihtisasını tamamlayıp, çocuk endokrin uzmanı olarak göreve başlaması ile endokrin kliniği fiilen hizmete başlamıştır. Bu dönemde süt çocuğu kliniği içinde 10 yatak endokrin hastalarına ayrılmış, Hemşire Kader Ulukan bu hastaların bakım ve eğitimini üstlenmiş, daha sonra Hemşire Nurdan Yörük diyabet ve diğer endokrin hastaların takip ve eğitim ekibine katılmıştır. İlerleyen zaman içinde Dr. Pınar İşgüven ve Dr. Metin Yıldız da endokrin uzmanlıklarını alıp klinikte çalışmaya başlamışlardır. Kliniğimiz 2008 yılı Kasım ayına kadar genel pediatri şefliğine bağlı olarak çalışmakta idi. Bu tarihte benim Çocuk Endokrin Şefi olarak atanmamı takiben müstakil bir klinik olarak çalışmaya başlamıştır.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Kliniğimizde 15 Mart 2009 tarihinde yan dal asistanlarımızın göreve başlaması ile asistan eğitimi verilmeye başlanmıştır. Halen üç asistanımız yan dal eğitimlerine devam etmektedir. Sonbahar YDUS ile bir asistanın daha gelmesini bekliyoruz.

Kliniğimizde 1992 yılından beri aylık rotasyon halinde gelen genel pediatri asistanlarına endokrinoloji konusunda temel eğitim verilmektedir.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Klinik şefi olarak ben ve 11 yıllık çocuk endokrinoloğu olan Uzm. Dr. Metin Yıldız eğitimci olarak çalışıyoruz.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Halen biri eş durumu nedeniyle tayin bekleyen dört diyabet hemşiremiz, bir test hemşiremiz ve iki poliklinik sekreterimiz var.

 

Eğitim programınız nedir?

Kliniğimizde teorik ve pratik eğitim verilmektedir. Pratik eğitim her gün sabah ve akşam hasta vizitleri, haftada bir günde tüm klinik çalışanlarının katıldığı büyük vizit ile yapılmaktadır. Ayrıca, polikliniklerde yan dal asistanının yanında mutlaka endokrinolog bulunmaktadır. Muayene olan her hasta birlikte değerlendirilmektedir.

Şubat 2009 tarihinden beri haftanın bir günü sadece eğitime ayrılmıştır. Teorik eğitim Çocuk Endokrin ve Diyabet Derneği tarafından uzmanlık eğitimi için önerilen asgari şartları içerecek şekilde planlanmıştır. Eğitim saatlerinde seminer, olgu sunumu ve literatür saati yapılmaktadır. Teorik eğitimi biz eğitimciler, yan dal asistanları ve misafir konuşmacılar vermektedir. Misafir konuşmacılar kliniğimiz içinden veya diğer eğitim kuruluşlarından davetimizi kabul eden, kendi konularında yetkin öğretim üyeleridir.

Endokrin yan dal eğitiminin önemli bir kısmını da dinamik testlerin yorumlanması oluşturmaktadır. Kliniğimizde çocuklardaki endokrin hastalıkların tanısında kullanılan tüm dinamik testler yapılmaktadır. Bu testler yan dal asistanları, genel pediatri asistanları ve test hemşirelerince yapılmakta, biz eğitimciler tarafından yorumlanmaktadır.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Hasta yatak sayısı olarak halen ülkemizin en büyük çocuk endokrin kliniklerinden biriyiz.

On yatak ile başladığımız klinik yatak sayımızı doluluk oranının yüzde 100’den fazla olması nedeniyle birkaç yıl içinde 18’e çıkardık. Yatak doluluk oranımız yüzde 90-100 civarındadır.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Yıllık poliklinik sayımız her geçen gün artmaktadır. Halen iki poliklinik ile hizmet vermekteyiz ve poliklinik sayısını üçe çıkartmayı hedefledik. Polikliniklerde görülen toplam hasta sayıları 2006 yılında 8 bin 403; 2007 yılında 11 bin 260; 2008 yılında 18 bin 288; 2009 yılında 24 bin 406; 2010 yılında da 28 bin 120’dir. Ocak 2011-Temmuz 2011 tarihleri arasında görülen hasta sayısı ise 18 bin 382’dir.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Yan dal asistanlarımız nöbet tutmamaktadır.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Teorik ve pratik eğitim, Çocuk Endokrin ve Diyabet Derneği tarafından uzmanlık eğitimi için önerilen asgari şartları içerecek şekilde planlanmıştır.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Çocuk endokrin yan dal eğitimi sırasında bir ay erişkin endokrin rotasyonu vardır. Asistanlarımızın bu rotasyonu yapmaları için bir üniversite endokrin kliniği ile görüşme yapılmıştır. Asistanlarımız sırasıyla rotasyonlarını yapacaklardır.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Dört SCI, bir diğer indekslerde taranan araştırma makalemiz, bir SCI’da taranan olgu sunumu, üç yurt içi poster, bir uluslararası poster yayınımız oldu.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Klinik hizmetlerini aksatmayacak şekilde öncelikle asistanlarımız olmak üzere yurt içi ve yurt dışı kongrelere katılmaya çalışıyoruz. Bu katılım kişi başı yıllık 3-4’ü geçemiyor. Çok sayıda toplantı yapılması nedeniyle seçici davranıyoruz.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Hekimlik özveri ve çok çalışmayı gerektiren, çalışma süresince eğitim almanın şart olduğu bir meslek. Genç hekim arkadaşlarıma, insanla uğraştıklarını ve yapacakları hataların geri dönüşü olmayacağının farkında olarak mesleklerini icra etmelerini öneririm. Hastalığa tanı koyup tedavi edebilmenin ilk şartının hastayı dinlemek, muayene etmek ve muayeneye dayanarak tetkik istemek olduğunu unutmasınlar. Laboratuvar sonucunu değil hastayı tedavi etmeleri gerektiği akıllarından çıkmasın.

 

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

 

Klinik Şefi:

Doç. Dr. Ayla Güven

 

Uzmanlar:

Uzm. Dr. Metin Yıldız

 

Yan Dal Asistanları:

Uzm. Dr. Nurcan Cebeci

Uzm. Dr. Heves Kırmızıbekmez

Uzm. Dr. Fatma Dursun

 

Diyabet Eğitim Hemşireleri:

Hem. Kader Ulukan

Hem. Nurdan Yörük

Hem. Derya Karaman

Hem. Nigar Tüysüz

Test Hemşiresi:

Hem. Aysun Tüzün

 

Poliklinik Sekreterleri:

Yıldız Zengince

Evrim Yılmaz

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) aysegül dündar (öğrenci)
13.10.2013 01:19:15
gercekten aylA DOKTOR ÇOK ÇOK İYİ BİRİ
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer