KLİNİKLER
Selçuklu Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği
ORTOPEDİ VE TRAV
28 Mart 2019, Perşembe

 

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinden Dr. Öğr. Üyesi Ali Güleç

 

1-) Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi, 2001 yılında Prof. Dr. Safa Kapıcıoğlu kurucu dekanlığında kurulmuştur. Kliniğimiz 2009 yılında, şu an kullanılmakta olan binaya taşındıktan sonra, Prof. Dr. İbrahim Tuncay’ın bölüm başkanlığında hizmet vermeye başlamıştır. 2011 yılında Necmettin Erbakan Üniversitesinin kurulması nedeni ile Meram Tıp Fakültesinin Selçuk Üniversitesi bünyesinden ayrılmasıyla kliniğimizin ismi 2012 yılında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji adını almıştır. İlk uzmanlık öğrencisini 2015 yılında mezun eden klinikte, 2019 yılına kadar sekiz araştırma görevlisi eğitimlerini başarıyla tamamlayarak mezun olmuştur. Hâlen altı öğretim üyesi ve 15 asistan hekim ile bölgede önemli sayıda hastaya hizmet veren klinik, bilimsel araştırmalarını da sürdürmektedir.

2-) Kliniğinizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Kliniğimizde 10 yıldır asistan eğitimi verilmektedir.

3-) Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Akademik kadromuz; bir profesör, üç doçent, iki doktor öğretim üyesi ile 15 araştırma görevlisi olmak üzere toplam 21 kişiden oluşmaktadır.

4-) Yardımcı personel durumunuz nedir?

Ortopedi ve travmatoloji kliniği servisimizde 14 hemşire, iki sekreter, 12 hasta bakıcı hizmet vermekte olup, polikliniğimizde ise dört sekreter ve bir hemşire hizmet vermektedir.

5-) Eğitim programınızı nasıl yürütüyorsunuz?

Kliniğimizin yoğun iş yükü nedeni ile teorik eğitim faaliyetlerimizi sabahları 07:00-08:00 saatleri arasında sürdürmekteyiz. Eğitim saatlerimizi salı günleri makale saati, çarşamba günleri pre ve postoperatif hastalarımızın değerlendirilmesi ile vaka sunumları, cuma günleri ise seminer sunumları olarak yürütmekteyiz. Ayrıca, pratik eğitim ise poliklinik ve ameliyathanelerde uzmanlık öğrencileri ile öğretim üyeleriyle bire bir iletişim şeklinde yürütülmektedir.

6-) Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Kliniğimiz servisi, iki blokta toplam 65 yatak ile hizmet vermekte ve %85-110 yatak doluluk oranı ile çalışmaktayız.

7-) Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?

2018 yılında polikliniğimizde 37.204 hastaya hizmet verilmiştir.

8-) Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Nöbetlerimizde kıdemli, orta kıdem ve ilk bir yıl asistanı bulunmasına dikkat edilmektedir. İlk yıl asistanı ortalama sekiz-10 nöbet tutmaktadır.

9-) Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Evet. Özellikle TOTBİD-TOTEK tarafından tavsiye edilen çekirdek eğitim müfredatına ek olarak EBOT(European Board of Orthopaedics and Traumatology Fellowship) eğitim müfredatını takip ediyoruz.

10-) Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Kliniğimizde ortopedi ve travmatoloji uzmanlık eğitiminde yapılması zorunlu olan iki ay acil tıp, bir ay genel cerrahi, iki ay anesteziyoloji ve reanimasyon, bir ay fiziksel tıp ve rehabilitasyon, bir ay kalp ve damar cerrahisi, iki ay plastik estetik ve rekonstrüktif cerrahi rotasyonları düzenli olarak yapılmaktadır

11-) Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?

Kliniğimizden yedi uluslararası, altı da ulusal hakemli dergilerde araştırma makalesi yayımlanmıştır.

12-) Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Evet. Her yıl yapılan ulusal ortopedi ve travmatoloji kongrelerine düzenli katılım sağlanmaktadır. Özellikle poster veya sözlü bildirileri olan araştırma görevlilerinin kongrelere katılımlarına özen gösterilmektedir.

13-) Kliniğinizde tıbbi cihaz açısından durum nedir?

Kliniğimizde sürekli, günlük olarak, üç ameliyathane odasında cerrahi işlemler yapılmakta olup; iki C-kollu skopi, iki artroskopi cihazı, bir cerrahi mikroskop bulunmaktadır, ayrıca tüm ortopedik cerrahi ameliyatların yapılabilmesine imkân sağlayan cerrahi setler mevcuttur.

14-) Ayrıca sizin özellikle eklemek istediğiniz, kliniğinize ait paylaşmak istediğiniz detay bir bilgi var mı?

Kliniğimizde ortopedi ve travmatoloji alanındaki tüm alt birimlere ait (travma, omurga cerrahisi, pediatrik ortopedi, spor cerrahisi, onkolojik ortopedi, artroplasti, spor cerrahisi, el cerrahisi ve mikro cerrahi) ameliyatlar başarıyla yapılmaktadır. Nispeten genç ve aktif öğretim üyeleri ve ekibiyle ahenkli bir çalışma ortamı yürüten bir kliniğiz. Her türlü hastaya hizmet verebilen kliniğimizin önemli bir avantajı da üniversitemiz bünyesindeki diğer kliniklerden de faydalanabilmesidir. Bu nedenle kliniğimiz sevk veren değil, Türkiye’nin her bölgesinden sevk alabilen bir kliniktir. Bu durum da kliniğimizden eğitim alan hekimlerin tecrübe ve eğitim açısından gelişmesine büyük katkı sağlamaktadır.

15-) Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Kliniğimizde asistanların oldukça yoğun tempoda çalışmasını gerektiren bir yapılanma mevcuttur. Bu yoğunluğu uzmanlık eğitimi alan araştırma görevlileri için bir fırsat olarak görmekteyiz. İstekli ve dinamik arkadaşlar gönül rahatlığı ile aramıza katılabilirler. Kliniğimizden donanımlı olarak mezun olacaklarından, bilgi ve beceri olarak kendilerini güvende hissedeceklerinden şüpheleri olmasın.

Teşekkürler

 

Klinik Künyesi

Kuruluş Tarihi: 2009

Klinikte görevli hekimler

Prof. Dr. Hakan Şenaran 

Doç. Dr. Mehmet Ali Acar         

Doç. Dr. Ömer Faruk Erkoçak   

Doç. Dr. Bahattin Kerem Aydın

Dr. Öğr. Üyesi Ali Güleç

Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Yıldırım  

Uzm. Dr. Ali Özdemir    

Dr. Abdurrahman Boyacı           

Dr. Egemen Odabaşı       

Dr. Yusuf Ziya Yeşil      

Dr. Mahmut Sert 

Dr. Ebubekir Eravşar      

Dr. Ahmet Jawid Rasuli 

Dr. Ahmet Yurteri          

Dr. Mehmet Afşin Karaoğlan     

Dr. Numan Mercan         

Dr. Musa Ergin    

Dr. Talha Ersoy   

Dr. Mehmet Ertanıdır     

Dr. Süha Ahmet Aktaş   

Dr. Samed Gürses           

Dr. Sabri Gökdere           

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Mihriban Erden (Öğretmen )
03.08.2019 15:49:39
İyi çalışmalar. Labrum yırtığı atroskopi ameliyatı kliniğinizde yapılıyor mu? Sağ kalçadamda labrum yırtığı mevcut. İlginize teşekkür ediyorum.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer