KLİNİKLER
Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Üroloji Kliniği
ÜROLOJİ
17 Ocak 2011, Pazartesi

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Üroloji Klinik Şefi Prof. Dr. Erbil Ergenekon

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Tam 111 yıllık geçmişi olan hastanemiz 1899 yılında yalnız yurdumuzun değil, Avrupa’nın da en modern hastanelerinden biri olarak devrin padişahı II. Abdülhamit’in talimatı üzerine boğmacadan ölen kızının doktoru İbrahim Paşa tarafından kurulmuştur. Başlangıçta sadece çocuk hastanesi (Hamidiye Etfal Hastane-i Alisi) olarak çalışmaya başlamış, zamanla diğer klinikleri de barındıran hastanemizde Üroloji Kliniği 1929 yılında başlangıçta poliklinik hizmeti vererek faaliyete başlamıştır. İlk poliklinik Şefi Dr. Behçet Sabri Erduman olmuştur. Daha sonra Dr. Hüseyin Feyzullah Tamer, Dr. İsmail Hakkı Kuyulu poliklinik şefi olarak, Dr. Mehmet Regaip Şen, daha sonrada Dr. İsmet Gürpınar klinik şefi olarak görev yapmıştır.

Ben de 1988 yılından itibaren I. Üroloji Klinik Şefi olarak görev yapmaktayım.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Kliniğimizde 1949 yılından beri asistan eğitimi verilmektedir.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Halen kliniğimizde bir şef (Prof. Dr. Erbil Ergenekon), bir şef muavini (Op. Dr. Ayhan Dalkılıç), üç başasistan (Op. Dr. Soner Güney, Op. Dr. Nurettin Cem Sönmez, Op. Dr. Serdar Arısan) ve 4’de asistan mevcuttur.

Yeni uzman olmuş 2 hekimimiz atamasını beklemektedir. Şu anki sayımız asistan bakımından yeterli değildir.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Kliniğimizde 7 hemşire vardiya usulü ile görev yapmaktadır. Ayda yaklaşık 100 hastanın yatıp taburcu olduğu kliniğimizde hemşire sayısı yetersizdir. Personel olarak da 6 personel gece gündüz hizmet vermektedir. Personel sayıları yetersizdir ve en az 2 hemşire ve 3 personele ihtiyaç vardır. Bu açığı daha uzun nöbetler koyarak ve izinlerini ona göre ayarlayarak kapatmaya çalışıyoruz. Gündüz vardiyasında 1 kadın 1 erkek personel hizmet veriyor. Bunun sonucu olarak aksamalar oluyor tabii ki. Üroloji bilim dalı olarak uygulamaların çoğunluğunu endoskopik girişimler oluşturuyor. Ayrıca, gerek kullandığımız aletlerin bakımında ve takibinde gerekse de yaptığımız uygulamalarda yardımcı personele ve teknik personele ihtiyaç duymaktayız.

 

Eğitim programınız nedir?

Kliniğimizin çekirdek eğitim programı dâhilinde her pazartesi  seminer saati, çarşamba günleri vaka tartışması ve makale saati, iki haftada bir cuma günleri makale saati yapmaktayız. Her salı ve perşembe günü, on beş günde bir de cuma günleri olmak üzere, iki ameliyat salonunda ameliyat günü olup, pratik cerrahi girişimler için asistan eğitimi verilmektedir.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Kliniğimizde aktif olarak kullandığımız 24 yatağımız mevcuttur. Sıkışıklık durumunda 3 yatak daha ilave edebiliyoruz. Cerrahi bir klinik için yatak doluluk oranından ziyade hastaların sirkülasyonunun önemli olduğuna inanıyorum. Hızlı sirkülasyon ameliyathane kullanımı ile direkt bağlantılı bir işlemdir. Hastanemiz inşa edilirken 700 yatak kapasitesine göre yapılmış olmasına rağmen zaman içerisinde açılan yeni klinikler ve ilave bölümler ile bu sayı artmış durumdadır.

Maalesef hastanemizin fizik şartları nedeni ile ameliyathane sayısı gerekli ihtiyaç doğrultusunda arttırılamamıştır. Bu da hastaların hızlı rotasyonunu (yatış ve çıkış) engellemektedir.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Hastanemizde üroloji bölümüne ait 3 poliklinik odası bulunmaktadır. Poliklinik günlerinde 1 uzman ve 2 asistan hasta bakmaktadır. Ortalama olarak yıllık 30 bin hasta bakılmaktadır.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Nöbetler asistanlar arasında kıdeme göre paylaşılmaktadır. Asistan sayısı yetersiz olduğundan kliniğimizde yeni başlayan asistan ortalama 12-13 nöbet tutmaktadır. İlk 6 ay refakat tuttuktan sonra daha sonra tek başına klinikte ve acilde nöbet tutmaktadır.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Kliniğimizde pazartesi sabahları seminer saatlerinde genel ve spesifik üroloji konuları EAU kılavuzları ve kaynak kitaplar kullanılarak hazırlanmaktadır. Çarşamba günleri makale saatinde güncel makaleler ve vaka tartışmaları eşliğinde eğitim faaliyetleri sürdürülmektedir. Üroloji Derneğinin çekirdek eğitim programına uyumaya çalışmaktayız.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Son değişikliklerle rotasyon süreleri her eğitim kliniğinde olduğu gibi 3 ay genel cerrahi, 2 ay nefroloji ve 1 ay çocuk cerrahisi olmak üzere 6 ay olarak belirlenmiştir. Kliniğimiz asistanları kıdem sırasına göre rotasyon sürelerini tamamlamaktadırlar.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Kliniğimizin yıllık bilimsel yayın sayısı 6 olup, yayın sayımız her geçen yıl artmaktadır. Kliniğimizde şeflik yaptığım süre içerisinde 1 profesör, 3 doçent, 3 klinik şefi ve onlarca uzman yetişmiştir. Hedefimiz kliniğimizdeki tüm başasistan ve şef muavinlerinin doçentlik kariyerlerini tamamlamaları, kliniğimizi yurt içi ve yurt dışında temsil edecek bilimsel çalışmaları yapmalarıdır.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Yurt içi ve yurt dışı kongrelere klinik çalışmamızı aksatmayacak şekilde, görev taksimi yaparak, gerek bildiri sunucusu gerek poster düzenleyicisi gerekse de dinleyici olarak katılıyoruz.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Üroloji  bilim dalı  teknolojinin de gelişmesi ile, yoğunlukla endoskopik ve laparoskopik girişimlerin uygulandığı ve bilgi kadar el becerilerinin de önem kazandığı bir dal olmuştur. Ona yakın alt grubu vardır. Asistan arkadaşlarımın genel ürolojiyi öğrendikten sonra kendilerine uygun gördükleri bu alt gruplardan birine gönül verip o dalda spesiyalize olmalarını öneririm.

Günümüzde sağlık hizmetlerinin daha iyi sunulması için ülkemiz sağlık sisteminde yeni düzenlemeler yapılmaktadır. Bu düzenlemeler sonucu kimi genç meslektaşlarımda geleceklerine yönelik bazı endişeler oluştuğunu görmekteyim. Genç meslektaşlarımıza önerim bu gelişmelerin çalışma azimlerini kırmaması, hekimlik mesleğinin insanlık varoldukça toplumdaki onurlu yerini koruyacağı gerçeğini unutmamalarıdır.

 

Şişli Eftal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Üroloji Kliniğinde görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

 

Klinik Şefi:

Prof. Dr. Erbil Ergenekon

 

Şef Yrd:

Op. Dr. Ayhan Dalkılıç

 

Başasistanlar:

Op. Dr. Soner Güney

Op. Dr. Nurettin Cem Sönmez

Op. Dr. Serdar Arısan

Uzman ve Asistanlar:

Op. Dr Yılmaz Ofluoğlu

Dr. Mehmet Pehlivanoğlu

Dr. Abdulmecit Yavuz

Dr. Osman Murat İpek

Dr. M. Fatih Kılınç

Dr. Abdullah Demir

17/01/2011

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer