KLİNİKLER
SSK Ankara Çocuk Hastalıkları Eğitim Hastanesi
ÇOCUK SAĞ. VE HAST.
19 Nisan 2021, Pazartesi
SSK Ankara Çocuk Hastalıkları Eğitim Hastanesi Başhekimi Dr. Mehmet Gündüz.

Hastanenizin tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz?
Hastanemiz 1974 yılında SSK Ankara Eğitim Hastanesi\'ne bağlı çocuk hastalıkları kliniği olarak müstakil bir binada hizmete başlamış, uzun yıllar Ankara sigortalılarımıza ve yurdumuzun dört bir yanından sevk zinciri ile gelen hastalara hem poliklinik hem yataklı servis hizmeti vermiştir. 1985 yılında eğitim yetkisi alan hastanemiz asistan yetiştirmeye başlamış ve yıllar içinde yan dal branşlarının oluşmasıyla da hastalarımız ileri, çağdaş tetkik tedavi imkanlarına kavuşmuştur. 1993 yılında SSK Yönetim Kurulu kararıyla SSK Çocuk Hastalıkları Eğitim Hastanesi adı altında müstakil bir eğitim hastanesi olarak faaliyete geçmiştir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Şu anda 5 klinik şefi, bir klinik şef yardımcısı olmak üzere beş klinikte tedavi hizmetlerine devam etmekteyiz. 12 tane yan dal branşımızda 8 doçent, 17 uzman hekimimiz bulunmaktadır. Yeni doğan servisimiz şu anda bir doçent klinik şefiyle hizmetine devam etmekte. Süt çocuğu servisi, bir doçent ve uzmanla, her ay değişen asistanlarla hizmet vermekte. Büyük Çocuk 1 servisimizde 1 doçent, 1 klinik şef yardımcısı 4 asistanla hizmet vermekte. Çocuk cerrahi servisimizde halen iki çocuk cerrahisi uzmanıyla ortalama 9 ameliyat yapılıyor. Büyük Çocuk 2 servisimizde de daha çok diyabet hastaları ve lösemili olan çocuklara bakılmakta ve 2 doçent, 1 uzman 4 asistanla çalışmaktadır. Çocuk enfeksiyon servisimiz de menenjit, hepatit, tüberküloz gibi çocuk hastaların yattığı servistir. 1 doçent, 1 uzman ve 1 çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanı ve 4 asistanla çalışmalarını sürdürmekte. Acil servisimiz de gündüz 1 uzman 1 asistanla hizmetini sürdürmekte. Yani 55\'i uzman hekim 47\'si asistan olmak üzere 102 hekimle hizmetimizi sürdürmekteyiz.

Yardımcı personel durumunuz nasıl?
Yardımcı personelimiz yeterli değil. Çocuk hastanesi olduğumuz için bayan hizmetli personele ihtiyaç duymaktayız. Bayan hizmetli sayımızın az olması nedeniyle bu hizmeti sürdürmekte sıkıntı çekiyoruz. Hemşire konusunda da sıkıntılarımız devam etmekteydi ancak genel müdürlüğümüzle yaptığımız görüşmelerle hemşire sayımız şu anda istediğimiz seviyeye yaklaşmış durumda. Hastanemizde 93 hemşire ile hizmet veriyor. Hizmetli personel sayımız 69, memur sayımız 26. Memur sıkıntımız devam etmekte. Bize Van, Kırıkkale, Yozgat, Karabük gibi illerden çok hasta geldiği için bu hastalara verdiğimiz hizmet iş yükünü artırmakta. Kısıtlı personelle bu hizmeti götürmeye çalışmaktayız.

Yatak kapasiteniz yeterli mi?
Hastanemizde 250 fiili yatağımız bulunyor. Bu sayı şu an için bize yetiyor.

Nöbet düzenlemeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Nöbet düzenlemelerimiz şöyle. Yataklı servis ve acil servis hizmeti olarak her gün; bir nöbetçi uzman şef, acil serviste 3 kıdemli asistan, servislerin genel kıdemli asistanlarından biri, servislerde en az 1 asistandan az olmamak üzere 12 kişiyle nöbet hizmetini sürdürüyoruz.

Rotasyon uygulamanız nasıl?
Son ve üçüncü yılına gelmiş asistanları rotasyona göndermekteyiz. Bizim asistanlara uyguladığımız genel doğumevi rotasyonu, enfeksiyon hastalıkları rotasyonu ve biyokimya rotasyonu olmak üzere rotasyonlar var. Ancak hastanemizin uzman sayısının yetersiz olması nedeniyle şu anda rotasyona doktor gönderemiyoruz.

Eğitim programınız hakkında bilgi verir misiniz?
Her yıl ekim ayında başlayan ve mayıs ayı sonunda biten bir eğitim programımız var. Asistan arkadaşlarımızın ve uzman arkadaşlarımızın görüşü alınarak, konuların öncelikleri tespit edilerek, öncelikli konu başlıkğı adı altında haftada üç gün 12:45-13:30 saatleri arasında eğitim çalışmalarımız yapılmakta. Gerek hastanemizde yetişmiş uzman hekim arkadaşlarımızın gerekse misafir konuşmacı olarak Ankara içindeki üniversitelerden davet ettiğimiz konuşmacıların katılımı ile eğitimimizi sürdürmekteyiz.

Bilimsel yayın durumunuz nasıl?
Her yıl pediatri kongrelerine asistanlarımızın üçte ikiye yakın kısmı katılıyor. Buralara bilimsel yayın, poster, tebliğ gönderiyoruz. Yine bilimsel dergilerde hem yurtiçi hem yurtdışı doktorlarımızın bir çok yayını bulunmaktadır. Bu yayınlarımızı kendi olanaklarımızla hazırladığımız web sitesinde yayınlıyoruz. Bu sitede eğitim programımız süresince anlatılan derslere pediatri ile uğraşan hekimlerin ulaşması mümkündür. Sitemiz www.ssk-ankcocuk.gov.tr.

Teknik donanımınız yeterli mi?
Teknik donanım açısından yeterli değiliz ancak iyi bir yerde olduğumuzu söyleyebiliriz. Şu anda eksik olan hormon analizörümüz var o da yakında tahsis edilecek. Diğer cihazlarımız biyokimyasal tetkiklerde olsun mikrobiyolojik tetkiklerde olsun istediğimiz yerde değil.

Kongreleri takip ve yurt dışı kuruluşlarla bağlantılarınız nedir?
Genel pediatri kongrelerine şeflerimizin gözetiminde asistanlarımız yayınlarını gönderiyor. Bir de yan dal derneklerinin "çocuk nörolojisi, çocuk hematolojisi vb." kendi aralarında yaptıkları yıllık eğitim toplantılarına devam ediyoruz.

Hastanenize gelecek asistanlara neler söylemek istersiniz?
Ben bu hastanede eğitim alarak yetişmiş bir uzmanım. Pediatri alanında ihtisas yapmak isteyen herkese burayı birinci tercih olarak yazmasını öneririm. Önerme sebebim şu ; burada hasta görme şansınız çok fazla. Siz burada her gün 8-10 tane diyabet hastası görürken, bir üniversitede ayda bu kadar görebilirsiniz. Ya da çocuk endokrin hastasını üniversite hastanesinde günde 15-20 tane görüyorsanız, burada 60 tane görürsünüz. Bu 60\'ın içinde de dünya literatüründe15 tane olan vakanın 2 tanesi bizdedir. Hastayı hem okuma hem değerlendirme anlamında şansınız olur. Çok hasta görüp çok tercübe edinip çok iyi uzman olarak yetişme şansınız var ama yoğun bir hastane iş yükü mevcut. Hastanenin sirkülasyonu çok hızlı. Buradan sonra asistanlıktan uzmanlığa geçtiğinizde de iyi bir uzman olarak yetişirsiniz. Türkiye\'nin her yerinde her şartta çok iyi bir çocuk uzmanı olarak çalışabilirsiniz.

Teşekkürler...
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer