KLİNİKLER
SSK Ankara Eğitim Hastanesi 3. Dahiliye Kliniği
DAHİLİYE
18 Nisan 2021, Pazar
SSK Ankara Eğitim Hastanesi 3. Dahiliye Klinik Şefi Doç. Dr. Safa Yıldırım.


* Kliniğiniz hakkında bilgi verir misiniz?
Kliniğimiz, hastanemizin kurulmasıyla birlikte 1964 yılında faaliyete geçti. Dolayısıyla uzun bir geçmişi var. Bu geçmiş yıllar içinde Türk tıp hayatına çok değerli uzmanlar kazandırdığından da hiç şüphem yok. 1964’den günümüze 38 yıl gibi uzun süre içinde taşların yerine oturduğu ve bazı temel prensiplerin yani klinikleri klinik yapan bazı temel unsurların yerleştiği kanısındayım.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Akademik kadrom bir şef, bir şef muavini, bir başasistan ve üç uzmandan oluşuyor.


* Yardımcı personel durumunuz nedir?

Yardımcı personelimiz diğer sağlık tesislerinde olduğu gibi özlenen hedeflerden uzak olmakla birlikte şuan altı yardımcı personelle çalışmaktayız. Kliniğimizin şimdilik ihtiyaçlarına cevap vermekte ise de yine artırılmasıyla klinik işlerinin daha iyi yürüyeceği kanısındayım.


* Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?

Yatak sayımız 30’dur. Doluluk oranımız ise bütün SSK hastaneleri gibi en üst düzeydedir. Bu devletin resmi kayıtlarında bellidir. Çoğu zaman hastaların biri çıkarken diğeri de yatmak için sıra bekliyor durumunda oluyor. Şu anda fazla sıra beklemesi olmuyor.


*Nöbet düzenlemeleriniz nasıl?

Hastanemizde yasaların gerektirdiği şekilde nöbet tutuluyor. Bir genel hastane şef nöbeti var. Ayrıca iç hastalıkları uzmanları da her gün hastanede kalarak nöbetçi oluyor. Asistan nöbeti de kıdemlerine göre bir sistem içinde yürüyor.


* Rotasyon uygulamanız nasıl?

Tababet uzmanlık tüzüğünde belirtilen rotasyonların yapılması şart. Zaten bunlar büyük bir ciddiyetle yerine getiriliyor. Zaman zaman da çok geniş bir dal olan iç hastalıklarında bazı arkadaşlarımızı, asistan sayımızın yeterli olduğu dönemlerde daha üst branşlarda kısa süreli yönetmeliklerde yazılı olmayan rotasyonlara da göndererek bunların daha iyi gelişmelerini sağlamaya çalışıyoruz.


* Eğitim programınız nasıl?

Eğitim programımız başlıca sabah hasta başı vizitleri ve hasta tartışmasıyla başlıyor. Onun dışında haftada bir gün seminer bir gün literatür olmak üzere yürüyor. Bunun dışında uzmanlık derneklerinin düzenli olarak yaptıkları aylık toplantılara çok sayıda katılım sağlamak için bütün arkadaşlarımız teşvik ediliyor ve bu katılım da sağlanıyor.


* Tıbbi araç ve gereç durumunuz nedir?

Şu anda bir iç hastalıkları kliniği için gerekli donanıma sahibiz. Hatta kliniğimizde bir endoskopi ünitesi ve ultrasonografi ünitesi mevcut. Asistanlarımız Türkiye’deki çok az iç hastalıkları kliniğinde olan bu laboratuvarlardan ciddi boyutta eğitim alarak kliniğimizden ayrılmaktadırlar.


* Bilimsel yayın durumunuz nedir?

Bilimsel yayın durumumuzu diğer eşdeğer kliniklerimizle karşılaştırıldığında yeterli olduğunu söyleyebilirim. Bunu hem yurtiçi hem de yurtdışı yayın açısından söyleyebilirim. Fakat bundan sonraki amacımız yurtdışı yayınlara biraz daha ağırlık vermek, bu konuda çabası olanları desteklemek ve onlara yardım etmek şeklinde yoğunlaşacaktır. Çünkü yurtdışı yayın daha çok önem kazanmış bulunuyor. Bu konuda sıkıntımız yok.


* Kliniğinizi seçecek asistanlara neler önerirsiniz?

Üç hastalıkları uzmanlık dalı, tıbbın en geniş dallarından bir tanesi. Yükü çok ağır. Meslek hayatı boyunca okumayı, yenilikleri takip etmeyi gerektiren bir daldır. Üç hastalıkları uzmanı olmak veya bundan sonra da yan dallarında uzmanlaşmayı arzu eden meslektaşlarımın bütün bu zorlukları göze alması lazım. Genellikle bizim hastalarımızın çoğunluğunu ağır hasta grubu oluşturuyor.

Nöbetlerimiz ağır geçiyor. Ve diğer branşların hiç birinde olmayan bir şekilde okumak takip etmek gerekiyor. Bu yükü kaldırabileceğini, bunu sevinçle, sevgiyle ve ilk günkü heyecanla yapabileceğini inananların bu dalı seçmesini öneririm. Gerçektende çok ağır bir yük. Hiçbir diğer branşta olmayan hem hizmet hem de bilimsellikle karşı karşıya kalacaklardır. Hamama giren terler. Şimdiden terlemeyi göze alsınlar.

Teşekkürler...
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) mustaf taşçı (doktor)
12.04.2014 22:59:00
selamlar hocam. rize
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer