KLİNİKLER
T.C. SB Ankara Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği
ORTOPEDİ VE TRAV
12 Mart 2012, Pazartesi

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, T.C. SB Ankara Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi  Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği Şefi Prof. Dr. B. Şafak Güngör      

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

1962 yılında 100 yatak kapasiteli olarak faaliyete başlayan hastanemize, yardımlardan dolayı Ahmet Andiçen Kanser Hastanesi adı verilmiştir. Bir süre sonra, binanın yatak kapasitesi ihtiyaca cevap veremediğinden, 1967 yılında Ahmet Andiçen Hastanesi Hacettepe Tıp Fakültesine bağlanmış ve Etimesgut’ta bulunan 200 yataklı hastane binasına taşınmıştır. Daha sonra 1971 yılında,  Ahmet Andiçen Hastanesi yeniden Etimesgut Onkoloji Hastanesi ile birleştirilmiş ve yine Etimesgut’ta 300 yatak kapasitesi  ile hizmet vermeye başlamıştır. 1989 yılında Demetevler semtinde yapılan yeni binasına taşınmıştır. Hastanemiz,  170’i Andiçen, 408’i Demetevler binasında olmak üzere  toplam 578 fiili yatak kapasitesi ile sürekli artan hasta potansiyeline hizmet vermeye devam etmektedir.

Ortopedi Kliniği, ilk günlerde konsültan hekimlik olarak kurulmuş ve uzun yıllar farklı hekimler ile bu konumda işleyişini  sürdürmüştür. 2000 yılında şeflik olarak düzenlenmiş ve Op. Dr. Ahmet Uçaner şef olarak atanmıştır. 2002 yılında Ankara Numune Hastanesi 1. Ortopedi Kliniğine şef olarak atanmasını müteakip 2003 yılında şeflik görevine ben atandım ve halen bu görevi yürütmekteyim.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

2001 yılından bu yana asistan eğitimi verilmekte olan kliniğimizden şu ana dek Op. Dr. Muhammed Ali Bekir, Op. Dr. Güray Toğral, Op. Dr. Deniz Gürler, Op. Dr. Ali Atalay, Op. Dr. Bülent İnce, Op. Dr. İ. Burak Atalay,  Op. Dr. İskent Ataman, Op. Dr. Tolga Koşar, Op. Dr. Meftun Karataş   olmak üzere dokuz  ortopedi uzmanı yetişmiştir.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Kliniğimizde şu anda bir klinik şefi, bir başasistan,  üç uzman,  altı  asistan bulunmaktadır. Benim dışımda akademik kadro bulunmamaktadır.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Kliniğimizde 13 hemşire, bir  tıbbi sekreter, bir  ortopedik personel, üç  temizlik personeli, bir de  güvenlik görevlisi bulunmaktadır.

 

Eğitim programınız nedir?

Eğitim programımız Sağlık Bakanlığı Tababet Uzmanlık Tüzüğü çerçevesinde uygulanmaktadır. Kliniğimizde haftada dört beş gün ameliyat yapılmaktadır. Bu günlerde pratik eğitimler verilmektedir. Ayrıca, her hafta çarşamba günleri yarım gün eğitim toplantıları düzenlenmektedir. Bu saatlerde seminer, literatür çalışması ve olgu tartışması yapılmaktadır. Eğitim toplantılarımıza eylül-haziran aylarında devam edilmektedir. Bunun dışında, radyoloji ve pediatrik onkoloji ile düzenli onkolojik toplantılar yapılarak bazı vakalar multidisipliner olarak tartışılmaktadır. Genel hastane tümör konseyi, 15 günde bir çarşamba günleri toplanmaktadır. Bu toplantılarda kanserli olgular ve tedavileri tartışılmaktadır.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Kliniğimizde 28 adet yatağımız bulunmaktadır. Bunların ikisi tek kişilik, üçü 2 kişilik, beşi ise 4 kişilik odalardır. Klinik, kadın ve erkek olarak iki blok halinde çalışmaktadır. Yataklarımızın ortalama doluluk oranı ise yüzde 110 civarındadır. Takdir edersiniz ki, kanserli hastalar uzun süre yatmaktadır. Bu nedenle yatakların yüzde  50’ye yakını hızlı sirkülasyon yapmamaktadır. Merkezi yatış olarak farklı kliniklerde de boş yatakları kullanarak yatak ihtiyacımızı karşılamaya çalışmaktayız.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Hastanemize, Türkiye’nin dört bir yanından hasta gelmektedir. Çok çeşitli hasta profili polikliniğe başvurmaktadır. Yıllık poliklinik sayımız yaklaşık olarak 39 bin civarındadır. Bunun yanı sıra  yıllık ortalama 2 bin ameliyat yapmaktayız. Tabii bu rakamlar yaklaşık olarak belirtilen rakamlardır.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

İlk yıllarda asistanlar dokuz  klinik, iki  acil nöbeti tutmakta, nöbet ertesi izin kullanılmamaktadır. Kıdem sıralamasına göre nöbet sayıları düşmektedir. Son altı  ayda da kliniğimizde asistanlar nöbet tutmamakta ve tez çalışmalarına ağırlık vermektedir, ağır iş yükü ancak bu şekilde hafifletilmeye  çalışılmaktadır.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Kliniğimizde Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği, Eğitim Konseyi (TOTEK) tarafından hazırlanmış çekirdek eğitim programı uygulanmakta ve asistan karneleri tutulmaktadır. Her asistan yılda iki  seminer hazırlamakta ve sunmaktadır. Bunun yanında, bir iki  adet makale (yabancı dergilerden) tercüme etmekte  ve tercüme saatinde arkadaşlarına sunmaktadırlar. Ameliyat programı ise basit ameliyatlardan daha komplike olana doğru süreç içinde yapılmaktadır. Eğitimlerimizi  mümkün olduğunca bu müfredat çerçevesinde hem teorik hem de pratik olarak gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Genel cerrahi başta olmak üzere, fizik tedavi ve anestezi rotasyonlarımız var. Genel cerrahi rotasyonumuz 10 ay sürmektedir. Fizik tedavi rotasyonumuz iki ay, anestezi rotasyonumuz ise yine iki ay olarak gerçekleşmektedir. Fizik tedavi dışındakiler hastanemiz bünyesindeki eğitim kliniklerinde, fizik tedavi rotasyonu da Ankara Hastanesi, Ankara Fizik Tedavi Hastanesinde yapılmaktadır.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Yıllık yaklaşık yurt dışı iki üç  yayınımız olmakta. Yurt içi yayın sayımız da yaklaşık olarak kongre bildirisi ve basılmış yayın olarak 10-12 civarındadır. Kendi dergimiz olan “Acta  Oncologica Turcica”nın editörü olmam nedeniyle kliniğimizin yılda 5-10  makalesi bu dergide yayımlanmaktadır. Ayrıca, diğer yurt içi kanser sempozyum ve kongrelerinde bildirilerimiz sunulmaktadır.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Evet, kongreleri genellikle takip ediyoruz. Her asistan ihtisası süresince yurt içinde en az iki kongreye katılıyor. Ankara içindeki bölgesel eğitim toplantılarına özellikle asistanlarımız düzenli iştirak etmekteler. Bu katılımlar, kıdemlilik esasına göre  bir sıralamayla yapılmaktadır.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Önce iyi insan olmak, hastalara iyi davranmak, çok çalışmak ve çok okumak. Asistanlığın temelinin bunlar olduğuna inanmaktayım. Ortopedi ve travmatoloji ihtisası zor olup, büyük özveri gerektirmektedir. Asistanların teorik ve pratik eğitimin yanında iyi bir biyomekanik bilgisi ve el becerisi olması önemlidir. Ortopedi ameliyatlarının  sonuçları  hemen görülmektedir. Bu nedenle iyi bir eğitim almaları, yani  özveride bulunmaları şarttır. Aksi takdirde ileriki yıllarda karşılaşacakları komplikasyonlar nedeniyle mesleki sorunlarla karşılaşabilirler.

 

Teşekkürler.

 

Klinikte görev yapan akademisyen, başasistan, uzman ve personel isim ve unvanları

 

Klinik Şefi:   Prof. Dr. B. Şafak Güngör

Başasistan:   Op. Dr. Şefik Murat Arıkan

 

Uzmanlar:   Op. Dr. Yaman Karakoç

                    Op. Dr. Güray Toğral

 

Asistanlar: 
Dr. İlker Dedeli
Dr. Fener Çelebi
Dr. A. Fevzi Kekeç

Dr. H. Sezgin Semis

Dr. Recep Öztürk

Dr. Selçuk Yılmaz

 

Hemşireler: 

Sorumlu Hemşire:                   Zeynep Yamakoğlu

Sorumlu Hemşire:                   Miyaser Karakoyun

                                                           Şule Bursa Özkaptan

                                                           Hatice Karagöz Demirci

Meryem Alıcı Erdoğan

Engin Özsoy

Mehmet Korkmazoğlu

Seval Özçetin

Firdevs Çatalbaş

Ayşegül Aydoğdu

Kezban Kılıçarslan

Murat Arı

 

Ortopedi Teknikeri:   Nermin Muslu

Bilgi İşlem Personeli: Gülay Torun

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) Mustafa Yağcı (P.M)
12.06.2016 19:19:05
Hocam benim 13 yaşında bir oğlum var. 2008 yılında kartal eğitim araştırma hastanesinde 2009 yılında kocaeli Umuttepe hastanesinde 2010 yılında da sizin bulunduğunuz onkoloji hastanesinde Akk den sag kolundan ameliyat oldu şimdi tekrar filmletinde yenilediği Soylendi Aksaray ilinde horev yapmaktayım sevk alıp gelmek istiyorum bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum. Saygılar sunuyorum
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer