KLİNİKLER
T.C. SB Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Biyokimya Kliniği
BİYOKİMYA
20 Kasım 2011, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, T.C. SB Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Biyokimya Kliniği Şefi Uzm. Dr. Asuman Orçun

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Hastanemizin temeli 1974 yılında 150 yataklı onkoloji hastanesi olarak atılmış, 1987 yılında 150 yataklı devlet hastanesi statüsünde açılmıştır. 1988 yılında eğitim-araştırma statüsüne geçmiş ve asistan eğitimi başlamış, 1994 yılında da Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi adını almıştır. 2000 yılında ön ad eklenerek, Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi olmuştur. Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Biyokimya Kliniği ilk şefi Sayın Işık Türkalp’tir ve ben kliniğin (o zamanlar bölümün adı biyokimya ve klinik biyokimya idi) ilk asistanlarındanım. Işık Türkalp’ın 1993 yılında bir başka hastaneye atanması üzerine, birkaç yıl boyunca şeflik boş kaldı ve eğitim işi şef yardımcılarının vekaleti ile yürütüldü. Ben bu göreve, 1998 yılında şef yardımcılığı, 1999 yılında da şeflik sınavlarını kazanarak atandım. 1990 yılında laboratuvar günlük hasta sayımız 50-60, günlük test sayımız ortalama 500-550 iken, bugün günlük hasta sayımız yaklaşık bin 500, günlük test sayımız ise yaklaşık 21 bindir.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Kliniğimizde 1990 yılından bu yana uzmanlık eğitimi verilmektedir.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Kliniğimizde şu an bir şef, iki başasistan ve altı uzman mevcuttur. Şef yardımcısı kadromuz ise şimdilik boş.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Kliniğimiz bünyesinde 18 laboratuvar teknisyeni ve iki temizlik görevlisi arkadaşımız hizmet üretmektedir.

 

Eğitim programınız nedir?

Eğitim işi dâhilindeki teorik dersler haftada 2 gün ikişer saattir. Bu dersler interaktif ve karşılıklı soru-cevap şeklindedir. Pratik eğitimde ise her uzmanlık öğrencisi, çalıştığı masada görevli uzman/başasistan eşliğinde rutin işi yürütür. Uzmanlık öğrencilerinin bilimsel çalışmaları ve tez danışmanlığı da başasistanlarca yürütülür.

Bunların dışında, ayda bir literatür saatlerimiz ve uzman seminerlerimiz vardır. Kalite standartlarının gereği olan hizmet içi eğitimleri ise uzmanlarımız vermektedir.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Kliniğimizin yataklı servisi bulunmamaktadır. O nedenle size hastanemizin yatak sayısını vereyim. Hastanenin yatak sayısı 699 ve yıllık doluluk oranı yüzde 99’dur.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Bölümümüzün özelliği nedeniyle poliklinik yapmıyoruz. Ancak, hastanenin yıllık poliklinik sayısı 2010 yılı için 1 milyon 637 bin 278 olarak istatistiklere geçmiş. Biyokimya Laboratuvarının yıllık yaklaşık hasta sayısı 300 bindir. Yıllık test sayısı ise 8.5 milyondur.

Laboratuvarımızda test çeşitliliği ise şöyledir: Klinik kimya (rutin) analizler, immünoassay (hormonlar, gebelik tarama testleri, ilaç düzeyleri, immünsüpresanlar) testleri, koagülasyon testleri, HPLC analizleri, ELISA testleri, idrar, dışkı ve diğer vücut sıvıları analizleri.

Acil laboratuvarımızda da test çeşitliliği oldukça fazla olup, acil biyokimya, kardiyak belirteçler, serum gebelik testi, koagülasyon testleri, kan gazları ve idrar-dışkı analizleri yapılmaktadır. Acil laboratuvarın hasta ve test sayıları, merkez laboratuvarın 1-2/3’ü kadardır. Yine hastanede yapılmayan uç tetkikler ve genetik testler için iki farklı dış laboratuvarla anlaşmamız mevcuttur.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Merkez ve acil laboratuvarlarımızın ikisinde de nöbet tutuluyor. Acil laboratuvar acil poliklinik hastalarına 24 saat hizmet verirken, merkez laboratuvar da günlük poliklinik hastalarının işlerini tamamlamak ve merkez binamızda yatan servis hastalarının testlerini çalışmak üzere ikinci mesaiye kalıyor.

Uzmanlık öğrencileri merkez laboratuvarda nöbet tutuyorlar. Acil laboratuvarın teknisyenleri sabit ve kendi aralarında farklı bir nöbet sistemi ile mesai ve fazla mesai yapıyorlar. Ancak, uzmanlık öğrencilerinin acil laboratuar eğitim ve deneyimi için acil laboratuvar rotasyonları var.

Yeni yönetmelikle uzmanlık eğitimimiz dört yıla çıkarıldığından bu yana bu süre altı aydır. Uzmanlık öğrencilerinin merkez laboratuvarda tuttukları bu nöbetin sayısı her dönem için ayda dördü geçmiyor. Hastanemizde tıbbi biyokimya asistanları, başhekimlik emriyle, acil birimde kapı nöbeti tutuyorlar. Bu nöbet de yılda iki veya üç kez geliyor.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Yürütmesi durdurulan Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Müfredat Komisyonunca hazırlanan Tıbbi Biyokimya Çekirdek Eğitim Müfredatı’nı kullanıyoruz. Bu Komisyonda ben de görevliydim. Defalarca biraraya gelip, uzun bir uğraşla, o günün gereksinimlerini eksiksiz karşılayan bir program hazırlamıştık. Şu an Sağlık Bakanlığı bünyesinde yine eğitim ve müfredat çalışmaları yapılmakta. Bu komisyonda da görevliyim. Burada da o programdan çok yararlandık.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

2009 yılında yürürlüğe giren Tıpta Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği’ne göre tıbbi biyokimya için zorunlu rotasyonlar ilk yıl için bir ay nükleer tıp, ikinci yıl için bir ay hematoloji ve iki ay iç hastalıkları, üçüncü yıl için bir ay tıbbi mikrobiyoloji ve bir ay çocuk sağlığı ve hastalıkları şeklindedir.

Bizim rotasyon alanlarımız Yönetmelik’te ilk belirlendiği haliyle korundu, hiç değişiklik yapılmadı. Buna uygun olarak, hematoloji için Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine, nükleer tıp için Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesine, tıbbi mikrobiyoloji için Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesine rotasyona gidiyorlar. İç hastalıkları ile çocuk sağlığı ve hastalıkları rotasyonlarını ise kendi hastanemizde yapıyoruz.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

2011 yılında, asistan tezleri dışında, yurt içi üç yazılı yayınımız ve bir de sözlü sunumumuz oldu. Yurt dışı olarak da iki yayınımız var.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Birimimizdeki her uzman ve asistanın her yıl mutlaka en az bir kongreye katılması için koşulları zorluyoruz.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Uzmanlık öğrencilerinin, ne yazık ki döner sermaye hesapları yaparak TUS’ta uzmanlık dalı seçtiği günlere geldik. Onları kınamıyorum, hepimiz biraz da para kazanmak için çalışıyoruz. Ancak kişisel istek ve becerinin, çalışkanlığın, yaratıcılığın, yardımlaşmanın, paylaşımın ve emeğin öz değerler olduğunu unutmadan hastaya hizmet vermenin getirisi de hayat boyu huzur ve mutluluktur. Bu değerlere sahip çıkın, diyorum.

 

Teşekkürler.

 

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

 

Klinik Şefi:

Uzm. Dr. Asuman Orçun

 

Başasistanlar:

Dr. Özlem Çakır Madenci

Uzm. Dr. Cihan Coşkun

 

Uzmanlar:

Uzm. Dr. Nihal Yücel,

Uzm. Dr. Osman Kaya

Uzm. Dr. Lale Dağdelen

Uzm. Dr. Derya Akbaba

Uzm. Dr. Rana Sırmalı

 

Asistanlar:

Dr. Nazlı Caner Yanık

Dr. Merve Kaymak Ekşioğlu

Dr. Gülşen Mutluoğlu

Dr. Zeynep Arıkan

Dr. Hasan Emin Kaya

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer