KLİNİKLER
T.C. SB Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği
MİKROBİO. VE ENFEK. HAST.
16 Ekim 2011, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, T.C. SB Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği Şefi Doç. Dr İlhami Çelik

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

1939 yılında kurulan Kayseri Devlet Hastanesi, Sağlık Bakanlığının 12.12.2005 tarih ve 9759 sayılı kararı ile Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi haline dönüştürülmüştür. Ekim 2008 tarihinde Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği şefliği görevine atandım ve bu tarihten itibaren kliniğimiz kurulmuş oldu.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

İlk asistanımız Ocak 2009 tarihinde göreve başlamış olup, kliniğimizde bu tarihten itibaren asistan eğitimi verilmektedir.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Akademik kadroda klinik şefi olarak şahsım ve altı uzman arkadaşımız bulunmaktadır.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Kliniğimizde biri klinik sorumlu hemşiresi olmak üzere 12 hemşire, bir klinik sekreteri, dört hizmetli ve iki temizlik şirketi görevlisi yardımcı personel olarak hizmet vermektedir.

 

Eğitim programınız nedir?

Kliniğimizde eğitim dönemi eylül ve haziran ayları arasındadır. Salı günleri makale, perşembe günleri seminer sunumları yapılmaktadır. Bu program dışında kalan günlerde klinik şefi olarak asistanlara ders anlatımı şeklinde eğitim sürdürülmektedir. Enfeksiyon kontrol komitesi olarakda ortalama iki haftada bir hastane geneline enfeksiyon kontrolüne ilişkin eğitimler verilmektedir.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Kliniğimizde 26 yatak mevcut olup, bunların üçü ayrı bir koridordadır, odalarda birer yatak bulunmakta ve izolasyon odaları olarak kullanılmaktadır. 2010 yılında bin 247, 2011 yılı ilk altı ayında ise 613 hasta yatışı olmuştur.

Doluluk oranımız 2010 yılında  yüzde 81.5, 2011 yılının ilk altı aylık döneminde ise yüzde 78.5 olarak gerçekleşmiştir.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Poliklinik sayımız 2010 yılında 18 bin 352, 2011 yılı ilk altı ayında ise 9 bin 718 olarak gerçekleşmiştir. 2011 yılının ilk altı ayında polikliniklere başvuran ortalama hasta sayısı günde 76’dır. Her gün üç poliklinik hizmet vermektedir.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet  tutuyor?

Halen asistanlarımızdan ikisi rotasyonda bulunmakta olup, diğer kalan iki asistan ayda 7’şer nöbet tutmaktadır. İlk yıl bir asistan ayda 10 nöbet tutacak şekilde planlama yapılmıştır. İkinci ve üçüncü yıllarda 7’şer nöbet tutmaktadırlar. Dördüncü ve beşinci yıllarda 6 ve 5 nöbet olacak şekilde planlama yapılmıştır.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Eğitim programını hazırlarken temel ve klinik mikrobiyoloji, antibiyotikler, klasik enfeksiyon hastalıkları ve hastane enfeksiyonları konuları temel alınmaktadır. Bunun dışında günümüzde sıklıkla karşılaştığımız tularemi, Kırım Kongo kanamalı ateşi gibi konularda da makale ve seminer eğitimleri ile dersler yapılmaktadır. Asistanlarımız daha önceden yapılan planlamaya göre altı ayda bir teorik ve pratik sınava tabi tutulmaktadır.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Şu ana kadar yalnızca iki asistanımız mikrobiyoloji rotasyonu yapabilmiştir. Bunun dışında resmi olmamakla birlikte, birer ay süre ile asistanlarımız yoğun bakım ünitesinde ve acil kliniğinde çalışmışlardır. Tıpta Uzmanlık Yönetmeliği uyarınca diğer rotasyonlar da tamamlatılacaktır.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Son bir yıl içerisinde yurt içi iki, yurt dışı bir yayın yapılabilmiştir. Klinik yeni kurulduğu için maalesef bu konuda istediğimiz düzeye gelemedik.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Yurt dışı ve yurt içi kongrelere düzenli olarak katılım sağlanmaktadır. Asistan arkadaşlarımız da kongrelere katılabilmektedir.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Öncelikle bu dalı seçecek asistanın özverili olması gerekir. Diğer branşlarda konsültasyon istendiği anda ilgili hekim devreye girer. Ancak enfeksiyon hastalıkları uzmanının görevi öncelikli olarak enfeksiyon kontrolüdür ve daima aktif rol üstlenmek zorundadır. Enfeksiyon kontrolü, rasyonel antibiyotik kullanımı konularında konsültasyon istenmesine gerek olmaksızın devrede olmalıdır. Bu durum çoğu kez diğer branş hekimleri tarafından işlerine karışma olarak algılanmakta ve sıklıkla motivasyon kaybı oluşmasına yol açmaktadır. Bu nedenle bu dalı seçecek asistanın çalışkan, girişken,  başkalarıyla kolayca ilişki kurabilen, kolay kolay demoralize olmayan yapıda olmasında yarar olduğunu düşünmekteyim.

 

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

 

Klinik Şefi:

Doç. Dr. İlhami Çelik

 

Uzman Hekimler:

Uzm. Dr. Kemal Evci

Uzm. Dr. Deniz Kamalak Güzel

Uzm. Dr. Nuri Beslen

Uzm. Dr. Şenol Çomoğlu

Uzm. Dr. Berna Aydın

Uzm. Dr. Funda Gözütok

 

Asistan Hekimler:

Dr. Filiz Kürklü Bozkır

Dr. Zehra Beştepe Dursun

Dr. Fatma Bahadır

Dr. Sibel Gürbüz

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer