KLİNİKLER
Türkiye Yüksek İhtisas Hast. Radyoloji Bölümü
RADYOLOJİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Radyoloji Bölüm Şefi Doç. Dr. Turhan Cumhur.

Radyoloji bölümünün tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz?
Yüksek İhtisas Hastanesi, 1964\'ten buyana hizmette olan bir hastane. Aynı dönemde Radyoloji Bölümü de kurulmuş ve o zamandan beri gelişen teknolojiye uyarak, kapasitesini genişletmiş ve zaman içinde eğitim veren bir bölüm olarak bugüne kadar gelmiştir.

Eğitim kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Şu anda eğitim kadromuz iki şef, iki şef yardımcısı, dört başasistan ve 11 asistanla hizmet vermektedir.

Yardımcı personeliniz yeterli mi?
Yeteri kadar yardımcı personelimiz mevcuttur. Bu bakımdan herhangi bir sıkıntımız bulunmuyor.

Yatak kapasiteniz kaç?
Henüz yatağımız yok. Radyoloji bölümlerine eskiden yatak konulmuyordu. Çünkü bir laboratuvar branşı olarak kabul ediliyordu. Fakat artık, radyoloji klinikleri oluşmaya başladı. Son 10 yıl içinde girişimsel radyoloji gelişmeye başladıktan sonra bazı üniversitelerimizde artık radyoloji bölümlerine de yatak konmaya başladı. Bizim hastanemizde böyle bir programımız mevcut. Çünkü hastalara artık yalnızca filmler çekilmiyor. Bu arada tedavi edici radyoloji girişimleri yapılıyor.
Biz de önümüzdeki senede yataklı hale geleceğiz.

Nöbet düzenlemeleriniz nasıl?
Bölümümüzde 24 saat direkt birimlerde hizmet verecek teknisyen grubumuz vardır. Doktorlarımız her bölüm için icapçı olarak bulunmakta ve gerektiği yerde hastaneye gelip, hastalara radyoloji yardımı yapabilmekte, tanı ve tedavi amaçlı girişimlerde bulunabilmektedir.

Rotasyon uygulamanız nasıl?
Eğitim amaçlı rotasyonlarımız yapılmakta. Bu rotasyonlar ya devlet hastaneleri içinde olmakta ya da üniversite hastaneleriyle anlaşıp orada gelişmeleri takip etme açısından eğitimin bir parçası olarak devamlı olarak yapılmaktadır.

Eğitim programınız nasıl?
Eğitim programlarımız, hem ünitenin başında pratik olarak hem de teorik olarak yapılmakta. Teorik eğitimler daha ziyade seminerler bazında verilmektedir. Her yıl gelişmiş teknoloji ve ilmi gelişmeler doğrultusunda seminer programları yapılmakta ve bunlar asistanlara ve teknisyenlere verilmektedir.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Senelerdir hastanemizin radyoloji kliniğinden yerli ve yabancı tıbbi dergiler için çalışmalarımızı göndermekteyiz ve bunlar yayınlanmakta.

Kongreleri takip ve yurtdışı bağlantılarınız nasıl?
Bunun dışında yurt dışındaki radyoloji ile ilgili derneklerle diyalogumuz devam etmekte. Özellikle girişimsel radyoloji açısından 10 senedir Avrupa Kardiyovasküler ve Girişimsel Radyoloji Derneği\'ne üyeliğimiz devam etmekte. Yayınlarımız burada çıkmakta. Bazı çalışmalarda üniversite hastaneleriyle birlikte ortak yaptığımız çalışmalar yayınlanmakta. Son olarak yaptığımız bir program, Avrupa Kardiyovasküler ve Girişimsel Radyoloji Derneği\'nin başkanı ile birlikte yaptığımız son kongredeki konuşmalarda hastanemiz de dahil Yunanistan\'da 10 merkezde başlayacak ortak bir çalışma için gerekli protokoller hazırlanmakta.

Teknik donanımınız nasıl?
Şu anda bilgisayarlı tomografi, iki tane anjiyo ünitesi, üç tane doppler, üç tane sonografi, konvansiyonel röntgen cihazları bulunmakta. Bir tek eksiğimiz MR cihazı. Bu da programımız dahilinde. Gerekli şartname hazırlandı, bakanlıktan izin alındı. Bu da yakın bir tarihte alınacak.

Burayı tercih edecek asistanlara neler söylemek istersiniz? Radyoloji bölümüne geldiklerinde nelerle karşılacaklar?
Burayı tercih edecek arkadaşlar hem arkadaşlarıyla konuşmalarında, hem hastanemizin yaptığı çalışmaları hem eğitim kadrosundaki kimselere güvenerek bu hastaneyi tercih etmektedirler. Her sene istediğimiz kadar asistan alınmakta. Şu anda 11 asistanımız eğitimini sürdürmekte.
Radyoloji ihtisası yapılacak bir hastaneden daha çok uygulamalar ile tercih edilmekte. Biz asistanlarımıza yakınız. Her zaman bir asistan arkadaşımızın yanında mutlaka bir başasistanımız ve şef muavinimiz bulunmakta ve ilgilenmekte. İlmi olarak alabilecekleri şeyi kendilerine vermeye çalışıyoruz. Burada çalıştıkları sürede hiç olmazsa bir kongreye katılmalarına, tebliğ veya poster serisine katılımlarını sağlamaya çalışıyoruz. Burada kaldıkları sürece ilmi bir mecmuada bir makalede mutlaka isimlerinin geçmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Girişimsel rayoloji için altyapımız tamamen hazır. İhtisas verecek durumdayız bu bakımdan da bölümümüz tercih edilecek bir bölüm.

Teşekkürler...
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer