KLİNİKLER
Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği
NÖROLOJİ
18 Mart 2013, Pazartesi

 

 

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Zeki Şekerci

 

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

 

1960-1965’li yıllarda, hastanemiz Sosyal Sigortalar Kurumuna bağlı bir hastaneydi. Prof. Dr. Mahir Nevruz Hoca buranın ilk kurucularından. Burası bütün üniversitelerden hocaların bir şekilde çalıştığı bir klinik. Örneğin; Samsun’da Prof. Dr. Cemil Rakun. Kendisi orada ana bilim dalı başkanı. Şükrü Aykol, şu anda Gazi Üniversitesinde öğretim üyesi. Ankara Üniversitesinde Prof. Dr. Ahmet Erdoğan, Prof. Dr. Nuri Arda, GATA’da Nusret Hoca, Prof. Dr. Murat Bavbek, Prof. Dr. Zafer Kars ve daha birçok önemli isim kliniğimize emek vermiş kişiler. Kliniğimizin bugünkü durumuna gelmesinde hepsinin büyük katkıları var.

 

Kliniğinizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

 

Kliniğimizde yaklaşık olarak 1980 yılından bu yana asistan eğitimi verilmekte olup, aşağı yukarı 70 arkadaşımız buradan beyin cerrahı unvanını alıp ülkemizin çeşitli bölgelerinde çeşitli üniversitelerde, eğitim hastaneleri ve devlet hastanelerinde hizmet vermektedir. 

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

 

Biliyorsunuz, şu anki uygulamaya göre klinikler birleştirilerek tek çatı altında toplandı. Buna göre şu anki eğitim kadromuzda dört eğitim görevlimiz var. Benimle birlikte iki profesör, iki de uzman arkadaşımız var. Başasistan statüsünde bir doçent arkadaşımız ve dokuz uzman arkadaşımız görev yapıyor.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

 

Hemşire kadromuz son iki yılda hem yoğun bakım açısından hem genel açıdan yeterli düzeye gelmiş durumda. Yardımcı sağlık personeli açısından da yine son bir yılda yeterli sayıya ulaştık diyebilirim.

 

Eğitim programınız nedir?

 

Burası bir eğitim kliniği. Temelde asistanlarımızın temel nöroşirurjiyi alıp yetkin birer uzman olarak gittikleri her yerde hizmet edebilmelerine yönelik bir eğitim sistemimiz var. Her sabah konsey bir eğitim aracı olarak kullanılır. Bütün hastalar, bütün patolojiler konseyde tartışılır. Bu hem asistan hem de uzman eğitimi için çok önemli bir husus. Bu, eğitim programımızın olmazsa olmazıdır ve eğitime çok önemli bir katkısı vardır.

 

Her cuma günü saat 15.00-17.00 arası bir seminer programı, morbidite-mortalite, ortak patoloji ve nöroradyoloji toplantıları yapılır. Tabii sabah ve akşamları rutin olarak vizitler yapılır. Bu da eğitimin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

 

Yatak doluluk oranımız yüzde 100’ün üzerinde. Yatak bulmak büyük bir sorun. Böyle büyük bir hastane için yetersiz. İleride yatak sayımızın artacağını umut ediyorum. Şu an 29 yatağımız bulunmakta. Bunlarla birlikte beş adet de yoğun bakım yatağımız var. Böylece toplam 34 yatakla hizmet veriyoruz. 

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

 

Şöyle söyleyebilirim, Etlik’te ve Merkezde bulunan polikliniklerimiz var. Ortalama olarak günde 100-120 civarında polikliniğimiz oluyor. Bu yıl olarak hesaplanırsa, oldukça yüksek bir sayıya ulaşılır.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?  İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet

tutuyor?

 

Burada esas olan eğitim. Asistanlarımıza eğitim verirken eskisi gibi onları zorlayıcı değil, eğitimlerini önceleyerek hizmetlerimizi yürütmeye çalışıyoruz. İlk iki ay, şartlara göre üç günde bir nöbet tutuyorlar. Kıdemsiz asistanlar mutlaka bir orta kıdemli ve bir kıdemli asistanla birlikte nöbet tutuyorlar.

 

Kliniğimizde bunun dışında ayrıca, genelde hiçbir hastanede olmayan çok ciddi bir uygulamayı da gerçekleştiriyoruz, 24 saat boyunca mutlaka bir beyin cerrahisi uzmanı arkadaşımız nöbet tutuyor.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

 

Cerrahi usta-çırak eğitimine dayalıdır. Bunun önemli bir ayağı da teorik eğitimdir. Teorik altyapısı olmayan bir kişiye pratiği öğretemezsiniz. Öncelikle sabah konseylerinde kısa seminerler, hasta başı vizitlerinde hastalıkla ilgili açıklamalar eğitimin önemli bir parçasını oluşturur. Bunun devamında nöroşirurjinin temel konularını içeren ana seminerler yapılır. Ayrıca, her asistanın öğretim görevlisi ya da uzman bazında bir danışmanı vardır. Onlara danışarak teorik altyapılarını oluşturup üzerine pratik eğitimi oturtmaya çalışıyoruz. Her asistan, dönemine uygun biçimde en üst düzeyde bilgilendirilerek eğitimine devam etmektedir.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

 

Asistanlarımızın bir yılı aşkın süreyle nöroloji rotasyonları var. Nöroloji rotasyonu teorik açıdan bizim için çok önemli. Hastanemizin bir uygulaması olarak asistanlarımız her yıl üçüncü sınıfa kadar minimum iki ay olmak üzere acil rotasyonu yapıyorlar. Bununla birlikte, birer ay süreyle anestezi ve patoloji rotasyonlarımız da var.

 

Kliniğimize ise plastik cerrahi ve ortopediden asistanlar rotasyona gelmektedir.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

 

Bu konuda biraz iddialıyız. Birçok üniversitedeki öğretim üyesi başına düşen sayıdan daha yüksek bir sayımız var. 2012 yılında A grubu dört dergide yayımlanmış dört makalemiz var. Bu, bir klinik için gerçekten yüksek bir rakam. Ortalama sayımız yıllık “Science Citation Index”e kayıtlı dergilerde ortalama 8-10 arasında değişiyor. Bu noktaya son 10 yılda büyük bir çaba sarf ederek geldik.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

 

Katılım konusunda zaman zaman maddi sıkıntılar olsa da, genellikle istediğimiz kongreye istediğimiz sayıda uzman ve asistan arkadaşımızı gönderebiliyoruz.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

 

Bir, beyin cerrahisini sevmiyorlarsa tercih etmesinler. İki, zor değil ama yine de diğer branşlara göre çok daha dikkat, kişisel gayret ve çalışmayı gerektiren bir branş. “Bir deneyelim, olmazsa değiştiririz.” gibi bir tercihle bize gelmesinler. Eğer gerçekten seviyorlarsa gelsinler. Nöroşirurji gerçekten son derece zevkli bir branştır.

 

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

 

Klinik Eğitim ve İdari sorumlusu: Prof. Dr. Zeki Şekerci

Prof. Dr. B. Rüçhan Ergün

Op. Dr. M. Engin Şenveli

Op. Dr. Teoman Dönmez

Op. Dr. N. Abdullah Oral

Op. Dr. Levent Gürses

Doç. Dr. A. Metin Şanlı

Op. Dr. Habibullah Dolgun

Op. Dr. Erdal Reşit Yılmaz

Op. Dr. Mehmet Sorar

Op. Dr. Ahmet Günaydın

Op. Dr. Rafet Özay

Op. Dr. Mehmet Kalan

Op. Dr. H. Hayri Kertmen

 

Asistanlar:                

Dr. Bora Gürer

Dr. Ramazan Fesli

Dr. Özden Çağlar Öztürk

Dr. Fahri Eryılmaz

Dr. Fatih Ayvalık

Dr. Uğur Özkan

Dr. Umut Doğu Aktürk

Dr. Serdar Balkan

Dr. Muhammet Taha Eser

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Ahmet Cemil (Emekli Araştırmacı)
25.02.2021 16:03:14
Öp.Dr.Rafet Özay
Kardeşimin bel ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiştir
Şu anda benzer ameliyata damadımın ihtiyacı var
Takip etmem gereken yöntemle bana yardımcı olabilir mi
Saygılar


SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer