Bir profesör, öğrencisinin yenilikçi ilaç fikrini çalarak milyonlarca dolar kazanmakla suçlanıyor
Missouri-Kansas Şehir Üniversitesi, üniversite çalışanı eski bir profesöre karşı, yüksek lisans öğrencisinin araştırmasını çaldığı ve 1.5 milyon dolara sattığını iddia ederek dava açtı.
Bir profesör, öğrencisinin yenilikçi ilaç fikrini çalarak milyonlarca dolar kazanmakla suçlanıyor
07 Mart 2019 15:04 -

MEDİMAGAZİN-Bu hafta görülen davada, Ashim Mitra'nın öğrenciden "çığır açan" bir ilaç formülasyonu ‘çaldığını’ ve telif ücretlerileriyle birlikte 10 milyon dolardan daha  fazla gelir elde ettiği iddia edildi.

Üniversiteden istifa eden Mitra, CNN'de çıkan iddiaları reddetti.

Davada ayrıca, Mitra'nın kendi laboratuvarında çalışan karısı ve bu buluşu kullanan iki ilaç firması da yer alıyor.
Sözkonusu çığır açan gelişmenin göze nano teknolojiyi kullanarak ilaç uygulamanın yenilikçi bir yolu olduğu ve yakın zamanda FDA onayı alarak kuru göz tedavisinde kullanıldığı bildiriliyor. 

CNN’e  üniversite tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Mitra,  Missouri-Kansas Şehir Üniversitesi'nin sahip olduğu icatları çaldı, onları sanayiye sattı, bu şirketlere patent almaları ve ticarileştirmelerinde yardım etti, hak eden bir öğrenciye kredi vermeyi reddetti ve kişisel mali çıkar elde etti ."

Dava, öğrenciyi Kishore Cholkar'ı 2010'daki araştırmasına dayanarak patentin haklı mucidi olarak belirlemeye çalışıyor.

Üniversite tarafından yapılan açıklamada şunlar da kaydedildi:
‘Üniversite politikası gereği üniversitede çalışırken personelin ve öğrencilerin yaptıkları keşiflerin haklarına sahip olmasıdır. Ticari kazançlar elde edildiğinde, mucit kazancın üçte birine hak kazanır ve okul kalan üçte ikisini tutar ’


 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)