Erkek adam hasta olur mu?
ABD'de yapılan bir araştırmada, erkeklerin güçlü olması gerektiği efsanesine inanan gençlerin daha az doktora gitme eğiliminde olduğu belirlendi
11 Nisan 2007 11:08 -

ABD’de yapılan bir araştırmada, erkeklerin güçlü olması gerektiği efsanesine inanan gençlerin daha az doktora gitme eğiliminde olduğu belirlendi.

NEW YORK - (AA)Araştırma, 15-19 yaş arası 1677 erkek arasında yapıldı. “Hakiki bir erkeğin” nasıl olması gerektiğine ilişkin geleneksel inançlara sahip gençlerin, önleyici sağlık hizmetleri için doktora gitme eğiliminin daha az olduğu saptandı.

Pediatrics dergisinde de yayımlanan araştırmaya göre gençler, doktora gitmenin “zayıflık işareti” olduğu düşüncesini taşıyor. Bazı rutin test ve taramalar için düzenli olarak doktora gitmesi gereken genç erkekler, 15 yaşına geldiklerinde genellikle doktora gitmekten vazgeçiyor.

Araştırmayı kaleme alan Johns Hopkins Üniversitesinden Dr. Arik V. Marcell ve ekibi, bu davranış biçiminin yetişkin erkeklerde de görüldüğünü söyledi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)