Karaciğer nakilli tıp öğrencisi doktorluk için gün sayıyor
Wilson hastalığı nedeniyle gelişen karaciğer yetmezliğinden organ bağışıyla kurtulup, sağlığına kavuşan tıp öğrencisi Muhammed Beşir Van, hastalara hizmet edeceği günün gelmesini bekliyor.
Karaciğer nakilli tıp öğrencisi doktorluk için gün sayıyor
11 Kasım 2017 -

Wilson hastalığı nedeniyle gelişen karaciğer yetmezliğinden, organ bağışı sayesinde kurtulan 28 yaşındaki tıp öğrencisi Muhammed Beşir Van, çocukluğundan beri hayalini kurduğu mesleği icra etmek için gün sayıyor.

Henüz 13 yaşındayken vücudunda kızarıklık, döküntü gibi belirtilerle baş gösteren hastalığı uzun süre takip edilen Van'ın, 24 yaşına geldiğinde artık karaciğeri iflas etme aşamasına geldi.

Bunun üzerine hastaneye yatırılarak yoğun bir ilaç tedavisine başlanılan Van'a karaciğer nakli yapılmasına karar verildi.

Doktorlarından izin alarak bayramı ailesiyle geçirmek için Samsun'a giden Muhammed Beşir Van, memleketine gittiği 3 günlük süreçte daha da ağırlaştı.

Bilincini kaybeden Van, Samsun'da yapılan ilk müdahalenin ardından uçak ambulansla tedavi gördüğü Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirildi.

Van'ın tedavisinin hızlandırıldığı bu süreçte, canlıdan yapılacak karaciğer nakli için aile taraması başlatıldı ancak anne ve babasından çeşitli nedenlerle doku alınamayacağı tespit edildi.

Daha sonra kadavra listesine alınan ve kısa bir sürede kendisine uygun karaciğerin bulunmasıyla yaşama tutunan Muhammed Beşir Van, şimdilerde diplomasını alıp, hastalara hizmet edeceği günün gelmesini bekliyor. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/06-30/06 5. Karadeniz Hematoloji Sempozyumu HEMATOLOJİ SAMS
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA