YÖK Başkanı: Hekim ve hemşire ihtiyacı 2024'te bitecek, kontenjanlar tekrar değerlendirilecek
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Türkiye'de Sağlık Eğitimi ve Sağlık İnsan Gücü Durum Raporuna göre mezun olan ve olacak kişilere göre hekim ve hemşire ihtiyacının 2024 yılında, ebe ve tıbbi sekreterlik mesleği ihtiyacının ise 2025 yılında tamamlanacağı öngörülmektedir." dedi.
YÖK Başkanı: Hekim ve hemşire ihtiyacı 2024'te bitecek, kontenjanlar tekrar değerlendirilecek
10 Ocak 2018 -

YÖK tarafından, Prof. Dr. Yekta Saraç'ın katılımıyla YÖK Konferans Salonu'nda, tıp eğitiminin son aşaması olan intörnlük eğitiminin mevcut durumunun değerlendirildiği ve geleceğe yönelik planlamaların konuşulduğu "Tıp Eğitiminde İntörnlük Çalıştayı" düzenlendi.

Saraç, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, tıp fakültelerinin amacının öğrenen, paylaşan, uygulayan, uygulamalarının sonuçlarını değerlendiren ve değişen koşullara uyum sağlama kapasitesi yüksek nitelikli sağlık hizmeti sunan hekimleri yetiştirmek olduğunu belirtti.

 

 

Sağlığın korunması ve geliştirilmesinde hekimliğin çok önemli bir temel sağlık mesleği olduğunu dile getiren Saraç, tıp eğitimi sürdürülen 92 tıp fakültesinden halen 68'inde 9 bin 392 öğrencinin intörnlük eğitimini sürdürdüğünü söyledi.

Eğitim sürecinde intörn öğrencilerin eğitimlerinin tamamını hastanelerde geçirmekte olduğunu söyleyen Saraç, devlet üniversitelerinden 44'ünün kendisine ait hastanesi bulunurken 19 devlet üniversitesinin ise Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerle afiliasyon yaptığını ifade etti.

"Tıp eğitimi bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilmeli"

Türkiye'de tıp fakültesi öğrenciliğinin son yılının "intörnlük" olarak adlandırıldığını ve bu dönemde öğrencilerin, öğretim üyesi ve yardımcıları gözetiminde sorumluluk alarak klinik karar verme süreçlerine ve uygulamalarına aktif şekilde katılarak hekimliğe hazırlandıklarını anlatan Saraç, "İntörn eğitimini geliştirmeyi hedeflerken, tıp eğitiminin bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilmesi çok önemlidir. Bu kapsamda alandaki dinamik değişiklikler dikkate alınmalıdır." ifadesini kullandı.

Ulusal ölçekte, intörn eğitiminin gözden geçirilmesi, değerlendirme ölçütlerinin düzenli takibi ve sorunların belirlenerek çözümlerin geliştirilmesinin tıp eğitimine önemli katkılar sunacağını vurgulayan Saraç, Yükseköğretim Kurulunca "eğitim programlarının asgari eğitim koşullarının belirlenmesi", "eğitime başlama ölçütleri", "Ulusal Çekirdek Eğitimi Programı" gibi son dönemlerde sağlık eğitimi alanında yapılan çalışmalara da değindi.

"2024 sonrası eğitim kontenjanları gözden geçirilmeli"

Sağlık insan gücünün planlamasında Eğitim, Sağlık ve Maliye bakanlıkları ile işbirliği içinde çalışmaya devam ettiklerini söyleyen YÖK Başkanı Saraç, bu kapsamda YÖK bünyesinde "Yükseköğretim Programları Planlama Daire Başkanlığı" kurulduğunu belirterek, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"2014 Şubat, Türkiye'de Sağlık Eğitimi ve Sağlık İnsan Gücü Durum Raporuna göre ülkemizde aktif çalışan 129 bin 383 tıp doktoru, 21 bin 160 diş hekimi, 26 bin 617 eczacı, 149 bin 12 hemşire, 5 bin 821 fizyoterapist, 52 bin 351 ebe ve 130 bin 611 diğer sağlık personeli olmak üzere toplam 514 bin 955 sağlık personeli bulunmaktadır. Türkiye'de Sağlık Eğitimi ve Sağlık İnsan Gücü Durum Raporuna göre mezun olan ve olacak olan kişilere göre hekim ve hemşire ihtiyacının 2024 yılında, ebe ve tıbbi sekreterlik mesleği ihtiyacının ise 2025 yılında tamamlanacağı öngörülmektedir. 2024 yılı ve sonrası dönemin eğitim kontenjanları ve mezunların istihdamı açısından gözden geçirilmesi büyük önem arz etmektedir. Sağlık İş Gücü Planlamasının sağlıklı yapılması ve yürütülmesi için Sağlık Bakanlığı ile YÖK'ün birlikte bir planlama yapma gerekliliği açıktır."

Açılış konuşmasının ardından çeşitli üniversitelerden akademisyenler, intörnlük üzerine sunumlar gerçekleştirdi.

Sunumların tamamlanmasının ardından YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Safa Kapıcıoğlu moderatörlüğünde gerçekleştirilen "İntörnlük Eğitiminde Sorunlar ve Çözüm Önerileri" başlıklı oturum yapıldı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
11
1) Kk (Doktor)
13.01.2018 09:03:28
Aman ha çocuklarınıza çevrenizdekilere bu mesleği seçtirmeyin biz yandık onlar yanmasın
People
32
2) Mehmet Çelenk (Dr)
12.01.2018 11:33:01
Master Plan'a göre 2030'dan sonra ülkemizde hekim sayısı 300.000 olacak. "Hekim Yardımcısı", "reçete yazabilen uzman hemşire" vb gibi pozisyonlar da olacak.

O zaman verilecek olan çalışan ve emekli hekim maaşlarını düşünemiyorum bile.

Özel sektör de bunu iyi bildiği için, sürekli düşürüyor maaşları.

"İş garantisi var" diye gözü kapalı Tıp'a dalan genç arkadaşların oturup bir kez daha düşünmeleri lazım istikbali.

İleride 70'li yaşlardan önce emekliliğin mümkün olamayacağı da mutlaka akılda tutulmalı. Bu da en az 50 sene eşşek gibi çalışmak demektir.
People
11
3) cerrah tolga (hekim)
12.01.2018 10:44:37
Ünlü hukukçumuz Erdoğan Teziç yök başkanı iken hukuk fakültesi açılmayacak demişti.Görevden ayrılınca açılan hukuk fakültesi sayısını bilen yok.Yine eczacılık fakültesi saysında sınırlama şart denildi ama açılan sayıyı kimse bilmiyor.Bunlar boş laflar.Yök hangi meslek grubuna ne kadar ihtiyaç var bunu hiçbir zaman belirlemedi .Belirlesede kagıt üzerinde kaldı
People
16
4) Ögretmen adayi (Mezun)
12.01.2018 03:37:21
Okudum tıp camiası adima kaygilandim. Hele ki meslegi garanti elde eden bir cenah olarak biliniyorsunuz o kadar seneler gayretinizin üstüne atama bekleyen biz ogretmenler gibi olacak olmaniz gercekten feci bir manzara. Nasil bir strateji gelistirirler bilemiyorum ama ciddi bir sekilde mevzuyu degerlendirmekeri gerektirmekte
People
23
5) m. murat (dr)
11.01.2018 10:27:38
Şimdilerde mecburiyle genel kurada çıkınca Şemdinli, Cizre, Yüksekova gibi yerler çıkınca karalar bağlayan doktorlar, 10 yıl sonra oralara çıksa bile tıpkı öğretmenler gibi sevinç gözyaşları dökecek duruma düşecek.
Tıp kontenjanları ve fakülte sayıları son yıllarda öylesine abartıldı ki, oluşan doktor enflasyonunu eritmek on yıllar alacak. İşte her alanda olduğu gibi tıp eğitiminde de plansız programsız stratejiler....
Bu da işsizlik, ücretlerde hızla erime olarak sağlıkçılara geri yansıyacaktır. İtibarsızlık, şiddet, tıbbi hatalardan ötürü açılan davalarda patlama gibi sonuçları belirtmeme gerek yok Zaten şimdi bile iliklerimize kadar hissediyoruz.
People
11
6) Şifai demirel (Uzdr)
11.01.2018 10:27:17
Yani sayın arkadaşlar bu iyi günlerimiz 2024 den sonrasını düşünemiyorum
People
9
7) çetin güneş (emekli)
11.01.2018 10:23:54
yök başkanının yetkisi mi var ki değerlendirecek
emir tak diye gelecek
kontenjan şak diye belirlenecek
yeni türkiyede koltukların hepsi belli kişilerindir
oturuyor gibi duranlar ise emir erleridir.
People
66
8) dr.mikro (hekim)
11.01.2018 09:54:37
Siz bu hızla giderseniz öğretmen gibi atanamayan doktorlar olacak. Zaten ucuz olan iş gücü yerlerde sürünecek. Hani şimdi meslektaşlar çalışırken veya emeklilikte hakim-savcı maaşını hak ediyoruz diyorlar ya böyle giderse polis-komiser maaşı kadar maaşımız olsun isteyeceksiniz. Şu an maaşımız komiser maaşı ile eşitlenmiş durumda zaten.(Bu yorumdan fazla alıyorlar sonucu çıkmasın bizim emekliliğe yansıyan maaşımız eğitim ve emeğimize göre çok düşük)

Peki biz artık yeter demek için daha neyi bekliyoruz. Birbirinizin performansını işini tartışmaktan ne zaman vaz geçeceğiz? Ne zaman mesleki dayanışma ile geleceğimiz için bir araya geleceğiz?

Bir öneri eski genel başkanları iktidar partisi milletvekili Memur-Sen-Sağlık-Sen'den istifa ile tepkimizi göstermeye başlayalım ne dersiniz? Basit ama başlangıç için iyi bir hamle olur...
People
9
9) yg (dr)
11.01.2018 09:31:13
Sayın başkanım ya sonra............... KPSS, işsiz doktorlar ,düşük maaşa çalışmak zorunda bırakılan doktorlar, özlük haklarının çoğunu kaybetmiş doktorlar ( zaten ne kadar varsa?????), köle gibi çalıştırılan doktorlar, her gün dayak yiyen doktorlar.......
People
24
10) Tıbbi (Sekreter)
11.01.2018 08:54:29
Tıbbi sekreterlik mesleği ihtiyacı 2025 yılında tamamlanacakmış. Bundan tıbbi sekreterlik açığı var sonucu çıkar. Ben 3 yıldır işsizim benim gibi binlerce arkadaş atama bekliyor. Biri bana bunu açıklayabilir mi?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/06-30/06 5. Karadeniz Hematoloji Sempozyumu HEMATOLOJİ SAMS
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA