Eczacılar görme engelliler için 'Sesin Hepimize İyi Gelecek' projesini başlattı
Eczacılar, görme engelli bireylerin Türkiye’de en fazla kullanılan bin ilacın prospektüs bilgilerine ulaşmasını sağlamak için çalışma başlattı
Eczacılar görme engelliler için 'Sesin Hepimize İyi Gelecek' projesini başlattı
02 Ocak 2020 17:58 - MEDİMAGAZİN

İstanbul Eczacı Odası 4 Ocak Braille Günü olması nedeniylşe farkındalık yaratmak için Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Merkezi (GETEM ) ile beraber görme engelliler için sesli prospektüs çalışması yaptılar.

Proje, görme engellilerin Türkiye’de en fazla kullanılan bin ilacın prospektüs bilgilerine ulaşmasını sağlamak için başlatıldı.

GETEM, bünyesinde  20 binden fazla sesli doküman bulunuyor ve hepsi internette tüm görme engellilerin hizmetine açık durumda. GETEM’e üye olan görme engelliler, istedikleri her yerden internet yoluyla bu dokümanları bilgisayarlarına veya mobil cihazlarına alabilir, bilgisayar, mobil cihaz ya da mp3 çalarlarında dinleyebilirler.

İstanbul Eczacı Odası da ilaçlara ait prospektüslerin GETEM'de yer alması için 250 gönüllü eczacı ile çalışmalara başladı.

IMS verilerine göre; 2019 yılının ilk 9 ayında, Türkiye'de en çok satılan ilaçlar sıralandı.

Nasıl okundu?

Prospektüs kullanma talimatında, ilacın isim, etkin madde ve uyarılar ile ilgili açıklamayı takiben (az sayıdaki ilaçta istisnalar olmakla birlikte) standart 5 madde belirlendi. Bu maddeler genel anlamda ilacın nasıl kullanılması, yan etkileri gibi kısımları içeren kısımlar oldu.

Proje kapsamında GETEM üzerinden sesli prospektüs dinleyen hastalar ise ilaçların bilgilerine ulaşmış oluyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)