Sağlık Bakanlığı cinsiyet tespitini yasaklıyor
Sağlık Bakanlığı bebeğin cinsiyetinin seçilmesini engellemek amacıyla yeni bir yönetmelik hazırladı. Genetik tanı yapan merkezleri uyararak, test sonuçlarının karartılmasını ve ailelere bildirilmemesini istedi. Bebeklerin cinsiyeti, yasal kürtaj süresi bitene kadar ailelere açıklanamayacak
02 Mart 2005 -
Sağlık Bakanlığı anne karnında cinsiyeti de tanımlayan test sonuçlarının ailelere bildirilmemesi konusunda laboratuvarları uyardı. Yasal kürtaj süresinin sonuna kadar veriler karartılacak.

Sağlık Bakanlığı hamilelik döneminde yapılan testlerde cinsiyet belirlemeyle ilgili verilerin karartılmasını istedi. Genetik tanı laboratuvarlarını uyararak ailelere gebelik boyunca cinsiyet belirleyen tahlil sonucu verilmemesini isteyen bakanlık konuyla ilgili yönetmelik çıkana kadar verilerde karartma yapılması uyarısında bulundu. Yeni yönetmelik bu konuda ciddi yaptırımlar içerecek.

SÖZLÜ UYARI YAPILDI
1999 yılında Genetik Tanı laboratuarları için hazırlanan yönetmelik bebeklerin cinsiyetinin yasal kürtaj süresi sona erene kadar ailelere açıklanmaması yönünde kısıtlamalar getiriyordu. Ancak o günden sonra yapılan genetik testlerin artması ve bu testlerin yasak kapsamına girmemesi nedeniyle Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı Bölümü ek önlem aldı. Genetik Tanı laboratuvarlarına sözlü uyarı yapan Ana Çocuk Sağlığı yetkilileri, konuyla ilgili yönetmeliğin hazırlandığını, yönetmelik içinde her tür laboratuvar verisinin tek tek vurgulanarak yaptırımlar getirildiğini belirterek "Yönetmelik çıkana kadar bu konuda bir boşluk oluşmaması için hatırlatma yaptık" dediler. Tüpbebek yönteminde bebek henüz anne karnına konulmadan tanı amacıyla yapılan PCD adı verilen testler akdeniz anemisi, hemofili ve bazı kas hastalıklarının bebekten ayıklanmasını sağlarken, aynı zamanda cinsiyeti de belirleyebiliyor. Bu konuda hiçbir yaptırım bulunmamasına karşın Bakanlık bu test sonucunda cinsiyetle ilgili hiçbir bilginin aileye iletilmesine izin vermiyor. PCD testinin sonucu ailelere verilirken, cinsiyet verileri saklanıyor.

SINIR 20'NCİ HAFTA
9 veya 12. haftalarda yapılan CVS adlı biyopsi, kromozom hastalıklarından gen hastalıklarına kadar birçok sonucu verirken cinsiyeti de belirliyor. Ancak laboratuvarlar 20. haftaya kadar bu veriyi ailelere bildirmiyorlar. Gebeliğin 16. ve 20. haftalarında yapılan amniyosentez ve kordosentez testleri de yine bebeğin sağlıklı olup olmadığı konusunda bilgileri içerirken cinsiyet konusunda kesin verilerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Ultrason konusunda ise şimdilik bir kısıtlama bulunmuyor. Ancak ultrason gebeliğin 20'nci haftasına kadar cinsiyeti testler gibi net şekilde belirleyemiyor.

Sabah

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA