Devlet hastanesi doktorları, hastaları çalıştıkları özel hastanelere çağırıyor
Sultanbeyli Devlet Hastanesi’nde görevli doktorların, hastaları, özel hastane ve muayenehanelerine çağırdıkları iddia edildi. Başhekim Süleyman Erdoğdu, iddiaları doğrulayarak, hastaların özel hastanelerde daha ucuza tedavi olabildiğini söyledi
24 Ocak 2005 -
Sultanbeyli Devlet Hastanesi’nde görevli doktorların, hastaları, özel hastane ve muayenehanelerine çağırdıkları iddia edildi. Başhekim Süleyman Erdoğdu, iddiaları doğrulayarak, hastaların özel hastanelerde daha ucuza tedavi olabildiğini söyledi.

Tacirler Eğitim Vakfı’nın Sultanbeyli Devlet Hastanesi’ne yönelik iddiaları ilçeyi karıştırdı. Vakıf yöneticileri ‘Hastanede görev yapan bazı doktorların aynı zamanda özel hastanelerde çalıştıklarını ve kendilerine gelen hastaları bu özel hastanelere yönlendirdiğini iddia etti. Sultanbeyli Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Süleyman Erdoğdu, iddialarla ilgili olarak, “Her hangi bir güvencesi olmayıp parayla tedavi olan hastalar özel hastanelere yönlendiriliyor. Bu, vatandaşın menfaatine olduğu için yapılıyor. Çünkü devlet hastanelerindeki resmi ücretler dışarıdan daha pahalı. Bazen burada istenen paranın üçte birine özel hastanede tedavi olabiliyor hasta.” seklinde konuştu. Dr. Erdoğdu, başında bulunduğu hastane ile ilgili düşüncelerini ise, “Hastaların yerinde olsam, imkanım da olsa bu hastaneye ben de gelmezdim.” ifadeleri ile dile getirdi. Sultanbeyli Devlet Hastanesi’nde doktorların hastaları kendi özel muayenehanelerine gelmeye zorlaması sıradan bir olay haline gelmiş. Bu konuda şimdiye kadar tam dört kez soruşturma geçirip ceza alan doktorlar var. Başhekimin söylediklerinin aksine hastanede görevli bazı doktorlar sağlık güvencesi olan hastaları da özel hastaneye çağırıyor. Özel hastaneye çağrılan hastalarden biri de yeşil kartlı Enes Koçyiğit. Bir hafta önce muayene olmak için geldiği hastanede doktorun “özel muayenehaneme gelip 40 milyon vermezsen tedavini yapmam” tehdidiyle karşılaşan Enes Koçyiğit, doktor Bahri Sevencan hakkında başhekimliğe şikayet dilekçesi verdi.

Sultanbeyli’de sadece bir tane devlet hastanesi bulunuyor. 300 bin nüfuslu ilçede faaliyet gösteren Sosyal Sigortalar Kurumu’na (SSK) bağlı bir dispanser ise ayakta tedavi görebilecek hastalara bakıyor. 150 yataklı devlet hastanesinde 34 poliklinik bulunuyor. Günde bin 800 hastanın tedavi amacıyla hastaneye geldiğini söyleyen Başhekim Erdoğdu’nun verdiği bilgilere göre, hastanede toplam 64 doktor görev yapıyor ve bu doktorlar günde ortalama 80 hastayı muayene ediyor. Sağlık konusunda yetersizliğin büyük sorun oluşturduğu ilçede SSK’lı hastaların da devlet hastanelerinde tedavi olmaya hak kazanmaları ile birlikte kurumdaki yoğunluk birkaç katına çıktı. Yoğunluğun had safhada olduğu hastanede mesai öğleden sonra saat 16’da bitiyor. Hastanede görevli doktorlar bu saatten sonra özel muayenehanelerinde veya çalıştıkları özel hastanelerde görevlerine devam ediyor. Hastane Başhekimi Op. Dr. Süleyman Erdoğdu’nun özel muayenehanesi de hastaneye 200 metre mesafede.

Başhekim Erdoğdu’ya hastaneye yönelik iddiaları sorduğumuz sırada Havva Koçyiğit (38) oğlu Enes (14) ile birlikte başhekimin odasına girdi ve çocuk doktoru Bahri Sevencan’ın kendilerini özel muayenehanesine gelmeye zorladığını söyleyerek şikayette bulundu. Havva Koçyiğit’e şikayet dilekçesi yazdıran Başhekim Erdoğdu, Sevencan’ın daha önce aynı konuda dört kez soruşturma geçirip ceza aldığını söyledi. Erdoğdu, doktorların bu kadar rahat davranmalarını ise şöyle açıkladı: “Burası sorunlu bir hastane. Gelen hastaların eğitim düzeyi çok düşük. Pek çok doktor hakaretlere maruz kalıyor. Onun için buraya gelen bazı doktorlar kısa sürede geri gidiyor. Kalanların içinde de bazı art niyetli kişiler var.”


Zaman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) Alaettin YURTTAŞ (Öğretmen)
12.03.2019 20:32:49
Hastanede tedavi gördüğüm süre zarfında ilgisini eksik etmeyen sayın hocam Erman CEYHAN'a teşekkürü bir borç bilirim. Hani derler ya ''buğday başağı olgunlaştıkça boynun eğer'' işte öylesine bilgili, tevazu sahibi ve saygılı bir insan. Allah başarılarının devamını nasip etsin.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
23/11-23/11 Türk Kardiyoloji Derneği Ulusal Kardiyo Onkoloji Toplantısı KARDİYOLOJİ İSTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
20/11-24/11 24. Prof. Dr. A.Lütfi Tat Sempozyumu DERMATOLOJİ ANTA
22/11-24/11 7. Uluslararası Ürojinekoloji Kongresi ÜROLOJİ İSTA