Mesai yok sorun yok
SSK hastaneleri artık resmen Sağlık Bakanlığı'nda. Son mesai gününde yaşananlar, sevk ve ilaç alımında sıkıntı doğabileceğini ortaya koyuyor
20 Şubat 2005 -
Kamuoyunda tartışmalar sürerken, SSK hastaneleri 'tabelaların' da değişmesiyle resmen tarih oldu. Uygulamanın ilk günün hafta tatiline denk gelmesi nedeniyle hastalar açısından büyük bir sorun yaşanmadı. İlaç ve malzeme alımında bazı sorunların yaşanabileceği belirtilirken, hastane başhekimleri uygulamadaki aksaklıkların hastalara yansıtılmayacağı görüşünde.
Ancak, ileri tetkik gereksinimi nedeniyle üniversite hastaneleri gibi üçüncü basamak kuruluşlarda tedavi gören SSK'lıların pazartesi gününden itibaren sevk işlemlerinin ve ilaç alımlarının nasıl yapılacağı konusu hâlâ net değil. Sağlık Bakanlığı'nın 0312 4333122- 0312 4325630 numaralı Bilgi Edinme Hattı söz konusu işlemlerin sadece doktorun sevki ile yapılacağını belirtirken, daha önce konuya ilişkin SSK'da yapılan onlarca işlemin tekrarlanıp tekrarlanmayacağı konusunda ise sağlıklı bilgi alınamıyor.
SSK'ya bağlı sağlık tesislerinin Sağlık Bakanlığı'na devrini öngören yasanın yürürlüğe girmesinin ardından resmi devir işlemleri için konulan bir aylık süre dün doldu. SSK hastaneleri dün itibarıyla resmen Sağlık Bakanlığı'na devredildi. Tabelalardaki 'SSK' yazıları tek tek sökülürken, hastanelerin yeni isimlerinin yazılı olduğu bez afişler asıldı. SSK Ankara İhtisas Hastanesi bundan böyle Sağlık Bakanlığı İhtisas Hastanesi adıyla hizmet verecek.

SSK yönetimi görevde
Devirle ilgili çıkabilecek sorunlara anında müdahale için SSK ve hastane yöneticileri dün tam kadro çalıştı. SSK Sağlık İşleri Genel Müdür Yardımcısı Orhan Özyurt, devirde sorun yaşanmadığını ancak uygulamada bazı aksaklıkların yaşanabileceğini söyledi. Özyurt, yaşanabilecek aksaklıklara ilişkin olarak da "SSK'lıların serbest eczanelerden yararlanmasını öngören protokol yapılmıştı. İlaç alımıyla ilgili uygulama 10 gün önce başladı. Bu konuda büyük sorun beklemiyoruz. Ancak eski alışkanlıklardan kaynaklanan bazı durumlar olabilir. Mesela, malzeme alımları konusunda olabilir" dedi.
SSK'lı hastaların serbest eczaneden ilaç alımıyla ilgili uygulama başladı. 11 bin eczane SSK ile anlaşma imzaladı. Ancak hâlâ bazı eczanelerin SSK'nın ilaç geri ödemeleri nedeniyle hastaları mağdur ettiği belirtiliyor.


'Rekabet oluşacak'
Konuyla ilgili bilgi veren SSK Ankara İhtisas Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Cem Keleşoğlu, "Tabelaları indirip, değiştirdik. Artık hastanemiz Sağlık Bakanlığı'na bağlı kuruluş olarak hizmet verecek. Bazı servisler kalkacak ve poliklinik olacak. Bugün tatil günü olması nedeniyle şu anda uygulama tam olarak görülemiyor. Ancak biz pazartesi gününün sorunsuz geçmesi için tam kadro çalışıyoruz. Mühürlerimizi yarın değiştirip, yeni sisteme uygun hale getireceğiz" dedi.
Devir işlemleri sırasında hiçbir hastanın mağdur edilmeyeceğini, hastaların bu işi hissetmeyeceğini vurgulayan Keleşoğlu, devirden sonra hastaneler arasında rekabet ortamının olacağını söyledi. Keleşoğlu, poliklinik sayılarının artırılarak, her poliklinikte bekleyen hasta sayısını en fazla 30'da tutacaklarını vurguladı. 1 Nisan'a kadar hastanelerin içindeki eczanelerden yatan hastaların ilaç almaya devam edeceği belirtiliyor.
SSK Ankara Eğitim Hastanesi Başhekimi Sami Türkoğlu da işleyişle ilgili sıkıntıların hastalara yansıtılmaması talimatı verildiğini dile getirirken, "Ufak tefek sorunlar olsa dahi bunlar ileride çözülür. Ancak hastalara bu sorunlar yansıtılmayacaktır" dedi.
İlk etapta poliklinik oda sayısını yüzde 50 artırmayı amaçladıklarını belirten Türkoğlu, böylelikle daha çok doktorun poliklinik hizmetine gireceğini söyledi.


Hastalar ne yapacak?
SSK sağlık tesislerinin yanı sıra PTT ve Ziraat Bankası'na ait sağlık kuruluşları Sağlık Bakanlığı'na devredildi. Protokole göre uygulama şöyle gerçekleşecek:


SSK hastaneleri bundan sonra Sağlık Bakanlığı hastaneleri olarak işletilecek, SSK'lılar ve SSK emeklileri hastanelerden yine randevu yoluyla yararlanacak, ancak randevu almadan gelen hastalar da geri çevrilmeyecek.

SSK emeklileri, doğrudan sağlık karneleriyle, SSK'lı çalışanlar ise işyerlerinden aldıkları evrakla hastanelere gidebilecek. Bu yolla hastanelere gelenlere verilen ayaktan reçeteler serbest eczanelerden alınabilecek.

Yatan hastaların ilaçları hastane içindeki eczanelerden karşılanacak. SSK'lılar için görüntüleme hizmetleri dışarıdan alınmaya devam edilecek.

İleri tetkik gereken hastaların, üniversite hastanesi gibi üçüncü basamak kuruluşa sevki halinde, doktordan sevk evrakı alarak bu kuruluşa gitmesi gerekecek.

Başka ilden gelecek olan hastaların kendi kurumuna dönerek, sağlık il müdürlüğüne veya bu işle ilgili oluşturulan kuruma müracaat etmesi gerekecek.
Hasta söz konusu birimlerden başka şehre sevkini yaptıracak.

Sağlık Bakanlığı'na devredilecek hastanelerin adları da değiştirilecek.

Personel ne olacak?
Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın önceki gün yaptığı açıklamaya göre, SSK'da teknik ve idari anlamda yapılanlar ve yapılacak olan işler şöyle:


SSK'ya ait yaklaşık 400 sağlık kuruluşu dün Sağlık Bakanlığı'na devredildi.

56 binin üzerinde SSK personeli Sağlık Bakanlığı'na kaydırılacak. Ancak, 4 bin 36 kişilik SSK personeli kurumda kalarak, il müdürlüklerinde fatura işlemlerini yürütecek.

Sağlık Bakanlığı'na geçen 56 bin personel de her biri kendi bulunduğu il içinde olmak kaydıyla bakanlığın farklı kuruluşlarında görevlendirilecek.

Her SSK hastanesi bir devlet hastanesiyle 'kardeş hastane' yapılarak işlemlerin birbirleriyle koordineli yürütülmesi amaçlanıyor.

SSK hastanelerinde döner sermaye işletmesi kurma çalışmaları tamamlandı, en geç 1 Nisan'dan itibaren SSK'dan devredilen personele döner sermaye katkı payı verilmesi planlanıyor.

Bu personelin gelir kaybına uğramaması için daha önce aldıkları iyileştirme oranında ek gelir verilecek. Döner sermayelerinin bunun üzerine çıkması halinde bu kısım da maaşa eklenecek.

SSK'nın İlaç Fabrikası'nda üretilen ilaçların hastanelere alınması konusunda çalışmalar yapılıyor.


Radikal

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA