Hasta baş tacı olacak
Vatandaşlara kötü muamele ve hizmet kusurları başta olmak üzere hastanelerde yaşanan olumsuzlukları engellemek için Hasta Hakları Birimlerini yaygınlaştıran Sağlık Bakanlığı, hazırlanan yönergeye uymayan sağlık personeline acımayacak
31 Ocak 2005 -
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Necdet Ünüvar, 81 ilin sağlık müdürlüğüne gönderdiği genelge ile, hasta hakları konusunda titizlik göstermeyen kurum yöneticilerini uyardı.
Hasta Hakları Uygulamalarının 15 Ekim 2003 tarihinden itibaren uygulanmaya başlandığını hatırlatan Müsteşar Ünüvar, yönerge ile sağlık kurum ve kuruluşlarında hasta haklarına hassasiyet gösterilmesi, yaşanan ihlallerin ve bunlara bağlı problemlerin ortadan kaldırılması, sağlık hizmet kalitesinin iyileştirilmesi ve hastaların gerektiğinde hukuki korunma yollarını fiilen kullanabilmesi amaçlandığını vurguladı.

Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı genelgede hasta hakları uygulamalarında dikkat edilecek usul ve esaslar şöyle sıralandı:
Hizmetiçi eğitim almış kişilerin arasından seçilecek Hasta Hakları Kurul Başkanı ve birim sorumluları, objektif ve tarafsız çalışmasını temin amacıyla Bakanlık onayı ile görevlendirilecek.

Hasta hakları birimleri tarafından yerinde çözülen problemler ve istenen diğer istatistiki sonuçlar 6 ayda bir Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne gönderilecek.

Levhalarla gösterilecek

Hasta hakları birimine ulaşan başvurular eğer yerinde çözülmemişse, aynı gün internet ortamına girilecek. Başvuruların internete girilmesinde başka bir süreç izlenmeyecek, başvuruların herhangi bir şekilde tasnifine yol açacak davranışlardan kaçınılacak.

Hasta hakları birimlerine ulaşan başvurular 15 gün içerisinde sonuçlandırılacak.

Hasta Hakları Birimleri hastaların kolay ulaşabileceği tercihen polikliniklere yakın yerlerde oluşturulacak, birimi gösteren yön levhaları asılacak.

Hasta Hakları Kurullarında görüşülen dosyalardan idari işlem yapılması amacıyla Başhekimliğe gönderilen dosyalar 657 sayılı kanun hükümlerine göre hemen işleme konularak sonuçlandırılacak. Bu işlerden başhekimler birinci derecede sorumlu olacak.

Hastane yönetimi, tüm personelin tanıtıcı kimlik kartı takmasını sağlamak zorundadır.

Başvuru yapan hasta ya da hasta yakınının kimlik ve adres bilgileri kurul başkanı ve birim sorumlusu dışında kimseyle paylaşılamayacak.

Mevzuatta belirtilen hükümlere göre tıbbi müdahaleler öncesinde hastalardan belirlenen formatlara uygun olarak mutlaka rıza alınacak.


Türkiye

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA