38 yıldır hastanede kalan astım hastası, rekorlar kitabına girecek
1967 yılında baş ağrısı şikayetiyle başvurduktan sonra astım ve diyabet teşhisi konularak Bursa Devlet Hastanesi’ne yatırılan Abdullah Kozan, 38. yılını yaş pasta ile kutladı. Birkaç kere taburcu olan Kozan, astım nöbeti yüzünden yine hastaneye dönüyor
23 Şubat 2005 08:38 -
1967 yılında baş ağrısı şikayetiyle geldiği hastanede ‘astım’ teşhisi konulduktan sonra 38. yılını dolduran 60 yaşındaki Abdullah Kozan, Guinness Rekorlar Kitabı’na aday gösterildi. İlk müracaatında İnegöl Devlet Hastanesi’ne kaldırılan, ardından da Bursa Devlet Hastanesi’ne sevk edilen astım ve diyabet hastası Abdullah Kozan, hastanede kalışının 38. yılını yaş pastayla kutladı. Astım hastası olan ağabeyinden başka kimsesi bulunmayan Kozan, “Hastane benim evim oldu. Sokağa çıkamıyorum. Buranın havasına alıştım. Dışarısı bana yabancı geliyor.” dedi.

Bursa’nın İnegöl ilçesine bağlı Esenköy’deki evinden 1967 yılında asker dönüşü baş ağrısı sebebiyle İnegöl Devlet Hastanesi’ne yatırılan, ardından da Bursa Devlet Hastanesi’ne sevkedilen Abdullah Kozan’a kronik astım teşhisi konuldu. Kozan, dönemin başhekimi Orhan Keskin ve Dr. Rüştü Burlu tarafından dahiliye servisinde tedavi altına alındı. Uzun süre tedavi gören Abdullah Kozan, anne ve babasınının vefatıyla hastanede kimsesiz kaldı. Kalacak bir yeri de bulunmayan Kozan, üç ayda bir hastaneden taburcu ediliyor, akşam tekrar yataklı hasta olarak kabul ediliyor. Devlet Hastanesi’nde bir taraftan tedavi olurken, diğer taraftan da hastanenin temizlik işleri personeline yardımcı olan Kozan, aradan geçen 38 yıla rağmen iyileşme ümidini kaybetmemiş. Hastanenin adeta personeli gibi olan Abdullah Kozan, dahiliye servisinde hayırsever vatandaşlar tarafından kendisine hediye edilen televizyon ve radyosuyla zaman geçiriyor.

38 yıl boyunca 6 başhekim, onlarca doktor ve hemşire gören Kozan’ın bu durumu merkezi İngiltere’nin başşehri Londra’da bulunan Guinness Rekorlar Kitabı yönetimine de iletildi. Rekorlar Kitabı Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Orhan Kural, “Bildiğim kadarıyla şu ana kadar böyle bir rekor görülmedi. Durumu Guinness Rekorlar Kitabı’nın merkezine bildirdik. Bizden formların hazırlanmasını ve müracaatın yapılmasını istediler.” dedi.

Bursa Devlet Hastanesi’nde yatışının 38. yılını pasta ile kutlayan rekorlar kitabına aday Abdullah Kozan, kestiği pastayı hemşirelere elleriyle ikram ederken şunları söyledi: “Bugüne kadar gelip geçmiş başhekim, doktor ve hemşire ile hizmetlilere teşekkür ederim. Hastane benim evim oldu. Sokağa çıkamıyorum. Buranın havasına alıştım. Dışarısı bana yabancı geliyor. Canım sıkılınca hastane koridorlarında dolaşıyorum. Hemşireleri görünce çok duygulanıyorum. Onlar bana annemi hatırlatıyor ve zaman zaman annemi düşünüp ağlıyorum. Hayatta bir tek ağabeyim var. O da kalp ve astım hastası olduğu için ancak telefondan görüşebiliyoruz. Hasta yakınları da zaman zaman bana yardımcı oluyor.”

Emekli Sandığı’ndan 3 ayda bir aldığı yaşlılık maaşıyla ihtiyaçlarını karşılayan ve kendisine ait televizyon ve radyo gibi cihazlarını tamir ettiren Kozan, “Hiçbir şeye ihtiyacım yok, buradaki hemşireler melek gibiler.” diyor.

Öte yandan hastane yetkilileri, Kozan’ın üç kez huzurevine gönderildiğini; ancak yeniden hastaneye döndüğünü söyledi. Abdullah Kozan’ın zaman zaman taburcu edildiğini anlatan Bursa Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mete Ekşioğlu, şu bilgiyi verdi: “Abdullah Kozan’ı biz taburcu ediyoruz; fakat kriz geçirip, tekrar acilden hastanemize geliyor. Hastamızla tüm personel yakından ilgeleniyor. Astım nöbeti tuttuğu için taburcu edildikten sonra hemen geri dönüyor.”


Zaman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer