5 ayda 9 başhekim
Güneydoğu'nun en büyük hastanesi olan 500 yataklı Şanlıurfa Devlet Hastanesi'nde yaşanan 'başhekim krizi', 9'uncu atamayla son buldu. İnşaatı 13 yılda tamamlanan ve 1.5 yıl önce Başbakan Erdoğan tarafından açılan hastanenin son Başhekimi Ahmet İnan oldu
07 Şubat 2005 -
Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından 1.5 yıl önce açılan hastaneye, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın okul arkadaşı Kadri Özbey başhekim olarak atanmıştı. AK Parti İl Teşkilatı ve bazı milletvekillerinin engellemelerine rağmen bakan onayıyla göreve getirilen Özbey, bir yıl boyunca görevini sürdürdü.

Kadri Özbey'in atamasından sonra hakkında ortaya atılan yolsuzluk iddiaları üzerine, CHP'nin Şanlıurfa Milletvekilleri Mahmut Yıldız ile Vedat Melik, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın yanıtlaması isteğiyle Meclis'e birer önerge sundular. Baştabip Özbey, yoğun baskılar üzerine Eylül ayında altı aylık ücretsiz izine ayrılınca, yerine geçici olarak Şanlıurfa Valisi Şemsettin Uzun'un onayıyla göz doktoru Bahattin Demirkol getirildi. Demirkol da üç ay sonra istifa etti. Bahattin Demirkol, 'Hastaneye iki trılyonluk tasarruf sağladım. Bunun üzerine milletvekilleri ve parti teşkilatı tarafından istenmeyen adam ilan edildim. Yoğun baskılara dayanamadım ve istifa ettim' dedi.

Dört gün görev yaptı

Bahattin Demirkol’dan sonra Devlet Hastanesi doktorlarından Seyhan Kalkan atandı. l5 gün görevde kalan Seyhan'dan sonra, başhekimliğe sırasıyla Dr. Davut Uçar, Dr. Feyzullah Uçmak, Dr. Namık Özcan, Dr. Mustafa Kırlangıç getirildi. Uçar, Uçmak, Özcan 15'er gün başhekimlik yaparken, Kırlangıç göreve başladığı ilk haftasında sevk aldıktan sonra Ankara Numune Hastanesi'ne geri döndü. Bunun üzerine Şanlıurfa Valiliği, Dr. Muktim Şelli'yi 8'inci başhekim olarak atadı. Şelli dört gün görev yaptıktan sonra yerini, Sağlık Bakanlığı'nın onayıyla geçen Perşembe günü ataması yapılan Genel Cerrah Ahmet İnan'a devretti. 28 Mart yerel seçimlerinde AK Parti Belediye Başkanı aday adayı da olan İnan, geçen Cuma günü görevine başladı.

Bıçak parası iddiası

Ahmet İnan hakkında, yaklaşık beş yıl önce, eski Şanlıurfa Devlet Hastanesi'nde başhekimlik görevini yürüttüğü sırada, bir hastadan bıçak parası aldığı iddia edilmişti. Hakkında herhangi bir soruşturma dosyası bulunmayan İnan'ın yeni görevine atamasının da Güzelgöz tarafından engellenmeye çalışıldığı öne sürüldü. Ancak Dr. İnan, Şanlıurfa Milletvekilleri Müfit Yetkin, Yahya Akman, Zülfikar İzol, Atilla Maraş, Mehmet Özlek ve Mahmut Kaplan'ın girişimleri sonucu bakanın onayıyla baştabiplik koltuğuna oturdu.

Akşam

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
09/11-13/11 26. Ulusal Alerji ve İmmünoloji Kongresi ALLERJİK... ANTA
15/11-16/11 4. Diyabet Tedavisi Sempozyumu ENDOKRİNO... ANKA
14/11-17/11 1. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi HEMATOLOJİ ANTA
13/11-17/11 10. Uluslararsı Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi - AHEKON 2019 AİLE... ANTA
13/11-17/11 41. Türk Ulusal KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi KULAK-BUR... ANTA
14/11-17/11 Dudak Damak Yarıkları 6. Uluslararası Kongresi ORTOPEDİ... ANTA
14/11-17/11 HIV-AIDS Kongresi 2019 HALK SAĞLIĞI ANTA