Bıçak parası irtikap suçu
Eskişehir'de bir profesörün hapse atılmasıyla sonuçlanan "bıçak parası" olayı bir kez daha masaya yatırıldı. Doktorlara göre bu etik bir 'sapma' Doktorlar, 'Bu konuda tartışmak bile yanlış' dedi, Hukukçular 'bıçak parası' kavramının Türk Ceza Kanunu'nda irtikap suçu ile örtüştüğüne dikkat çekti
06 Şubat 2005 17:41 -
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde (OGÜ) görevli Prof. Dr. Yusuf Özyürek'in bir hastasını ameliyat etmesi karşılığında bıçak parası alırken yakalanması ve mahkemece tutuklanmasının ardından mesleğin "utanç kaynağı" bir kez daha büyülteç altına alındı. Hem tıp, hem de hukuk çevreleri bıçak parası kavramının kesinlikle etik olmadığı görüşünde birleşti. Olayın Türk Ceza Yasası'ndaki karşılığının, "İrtikap suçu" olduğuna dikkat çekildi. "Bıçak parası" tartışmasını yeniden gündeme getiren olayın baş aktörü Prof. Dr. Yusuf Özyürek'in görev yaptığı OGÜ'nün rektörü Prof. Dr. Necat Akgün, "Olmaması gereken bir olaydı. Hastanemizde en güzel tedbir bu olayın meydana çıkmasıdır. Olay yargıya intikal etmiştir. Biz kendisini disiplin kuruluna sevk edip tüm görevlerine de son verdik. Bundan sonrası yargıdadır" diye konuştu.

"ALDIĞI ÜCRETLE YETİNMELİ"
Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ergun Göney de bıçak parasının kesinlikle etik olmadığını belirtti. Göney, "Devletin kadrosunda çalışan bir doktor, ancak devletten aldığı ücretle yetinmek durumunda. Kişisel olarak alınan ekstra ücretin hiçbir yasal açıklaması, dayanağı olamaz. Ayrıca Sağlık Bakanlığı'nın da teşvik primi diye bir uygulaması var. Fazla performans gösteren personele ekstra ücret veriliyor. Ancak kişisel olarak hastadan direkt para alınması etik değil" dedi. Samatya SSK Hastanesi Genel Cerrahi Klinik Şefi Doç. Dr. Acar Aren ise "Böyle bir uygulamayı bırakın yapmak, savunmak dahi yanlış" diye konuşarak sözlerini şöyle sürdürdü; "Maalesef ülkemizde çok yaygın. Doktor az kazanıyorsa avukat da asker de az kazanıyor. Bu gerekçe olamaz. Maaşının karşılığı neyse onunla yetinmek zorunda. Bazen de hasta ya da yakınları ısrarla para vermek istiyor hekime. Bu da zor durumda bırakan bir durum. Vatandaşa da bu konuda büyük görev düşüyor."

"İRTİKAP SUÇUNU OLUŞTURUR"
Konu ile ilgili hukuki bir değerlendirme yapan İ. Ü. Hukuk Fakültesi Ceza Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Adem Sözüer; "Bir kamu görevlisinin görevini yapması için başkasını para vermeye zorlamasını ve menfaat temin etmesini 'irtikap' (görevi kötüye kullanarak menfaat temini, yiyicilik) olarak adlandırıyoruz. Zor durumdaki hasta sahibine 'Para ver ameliyatını öyle yaparım, yoksa yapmam' şeklinde baskı unsuru oluşturmak ve çaresiz durumundan istifade ederek para vermeye zorlamak bu suçu ortaya çıkarır. Ancak Türkiye'de, bu iş çok sık yapıldığı için sanki bir 'hak' olarak algılanmaya başlandı. Böyle bir şey yok" diye konuştu.


Sabah

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)