Kuyrukları bitirecek önlem paketi hazır
80 kuruş muayene ücreti alınması sebebiyle hastanelerde uzun kuyrukların oluşması Sağlık Bakanlığı’nı harekete geçirmişti. Alınan önlemler yarın uygulanmaya başlanacak. Buna göre, tek fotokopi verecek SSK’lı hastalardan ilaç için başhekim onayı istenmeyecek. Raporlu ilaçlar da serbest eczanelerden alınabilecek
27 Şubat 2005 -
Sağlık Bakanlığı’na devredilen hastanelerdeki SSK kuyruklarını azaltmak için alınan önlemler pazartesi gününden itibaren uygulamaya konuluyor. Buna göre hastanelere giden SSK’lılar sadece vizite kağıdı fotokopisi verecek. Eczaneler reçetelere başhekim onayı istemeyecek. Hastalar, raporlu ilaçlarını da serbest eczanelerden alacak. Katkı payı ödemelerinin maaşlardan kesilmesine ilişkin uygulamanın ise kısa bir süre içinde hayata geçirileceği öğrenildi. Sağlık Bakanlığı, SSK’lı vatandaşların hastanelerdeki işini kolaylaştıracak önlemlere ilişkin uygulama genelgesini hazırladı. Cuma günü akşamı tüm sağlık kuruluşlarına gönderilen genelgenin hükümleri pazartesi gününden itibaren hayata geçirilecek.

Genelge, SSK'lı hastaların hangi şartlarda hastanelere kabul edileceğini, ne tür bürokratik işlemler uygulanacağını ve ilaç hizmetlerinin hangi çerçevede düzenleneceğini belirliyor. Ayrıca katkı payı ödemelerinin emekli maaşlarından kesilmesi ve çalışanlar için pul uygulamasına da kısa bir süre içinde geçilecek. Buna göre SSK'lılar Sağlık Bakanlığı'na bağlı tüm hastanelere doğrudan müracaat edebilecek. Çalışan sigortalılarla yakınları hastanelere sağlık karnesi ve vizite kağıdıyla, emekliler ise sağlık karneleriyle başvuracak. Çalışanlardan yalnızca vizite kağıdı fotokopisi, emeklilerden ise karne fotokopisi istenecek. Acil durumlarda SSK'lı hastalardan hiçbir belge talep edilmeyecek. Hastaneler, eski tip sağlık karnelerini kabul etmeyecek.

Sağlık Bakanlığı hastanelerine açılan SSK irtibat büroları hastalara rehberlik hizmeti sunacak. Diş protezi için SSK'lılar SSK il müdürlüklerinden onay alacak. SSK, il dışına sevk edilen hastalara ambulans ücreti ve yolluk ödeyecek. Tıbbî gereklilik halinde kurum hastaya refakatçi ücreti de verecek. Sağlık Bakanlığı hastaneleri, SSK'lı hastaları üniversite hastanelerine sevk edebilecek. Ayrıca vatandaşlar, SSK'yla anlaşmalı üniversite hastanelerine doğrudan sevksiz de başvuru yapabilecek.

Yataklı tedavi gören SSK'lı hastaların ilaçları hastane eczanelerince karşılanacak. Eğer hastanede ilaç yoksa sözleşmeli eczanelere gidilecek. Ayakta tedavilerde tüm ilaçlar serbest eczanelerden temin edilecek. Eczaneler vatandaşlardan reçetelere başhekim onayı istemeyecek. Raporlu ilaçlar da serbest eczanelerden alınacak. Sağlık Bakanlığı hastaneleri her ayın ilk 10 günü içinde, baktıkları SSK'lılara ilişkin faturaları kuruma gönderecek. SSK da gerekli incelemeleri yaparak en geç 60 gün içinde fatura bedellerini ödeyecek.

Başbakan: Aksaklıklar giderilecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, SSK hastanelerinde muayene ve ilaç uygulamasında yaşanan aksaklıkları kısa sürede çözeceklerini açıkladı. Doğum gününü kutlayan basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Erdoğan, serbest eczane ve SSK hastanelerinin devri konularına değindi. Yıllarca bu hastanelerin birleştirilmesinin konuşulduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: “Devlet hastanelerinde yüzde 65 doluluk oranı varken, SSK hastanelerinde yüzde 130-140 gibi bir doluluk oranı ve vatandaşlarımızın aylarca yatak bulamadığı SSK hastanelerimiz söz konusuydu. Bir soruyu ben kendi kendime soruyorum. Diyorum ki: ‘Aynı hastaneler, aynı halkım, vatandaşım. Bu hastanelerde daha önce bu şekilde bir yığılma yokken bir anda bu yığılmalar neden oldu?’ Çünkü değişmeler pozitif istikamette olmasına rağmen oldu. Bu soruyu her vatandaşımın kendisine sormasını istiyorum. Aksama katkı payından kaynaklanıyorsa çözeriz, provizyondan kaynaklanıyorsa bunu da çözeriz.”


Zaman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
09/11-13/11 26. Ulusal Alerji ve İmmünoloji Kongresi ALLERJİK... ANTA
15/11-16/11 4. Diyabet Tedavisi Sempozyumu ENDOKRİNO... ANKA
14/11-17/11 1. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi HEMATOLOJİ ANTA
13/11-17/11 10. Uluslararsı Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi - AHEKON 2019 AİLE... ANTA
13/11-17/11 41. Türk Ulusal KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi KULAK-BUR... ANTA
14/11-17/11 Dudak Damak Yarıkları 6. Uluslararası Kongresi ORTOPEDİ... ANTA
14/11-17/11 HIV-AIDS Kongresi 2019 HALK SAĞLIĞI ANTA