Kornea krizi
Doktorlar yasa gereği ölen kişinin kornealarını alıp hastalara naklediyor. Bu sayede her yıl 2 bin hasta körlükten kurtuluyor. Aileler ise kendilerinden izin alınmamasından şikayetçi...
13 Ocak 2005 -
KORNEA nakli hem hayat kurtarıyor hem de travma yaşatıyor. Bunun son örneği Cerrahpaşa Hastanesi’nde yaşandı. kalp krizinden ölen Saliha Sönmez’in korneaları yakınlarına haber verilmeden alındı. Sönmez ailesi olaya isyan etti. Bedri Sönmez, doktorlara ve hastane yetkililerine ‘Benden izin almadınız’ diye tepki gösterdi.


YASA NE DİYOR?

KORNEALARIN alınması sayesinde her yıl 2 bin hasta körlükten kurtuluyor. 1979 yılında yürürlüğü giren, 2238 sayılı ‘Organ ve Doku Alınması, Saklanması, Aşılanması ve Nakli Hakkındaki Kanun’un 14. maddesinin 2 fıkrası, ‘Aksine bir vasiyet veya beyan yoksa kornea gibi ceset üzerinde bir değişiklik yapmayan dokular alınabilir’ diyor.


VASİYET VARSA ALINAMAZ

MADDENİN devamında ise, ‘Ölü, sağlığında ölümünden sonra doku ve organ alınmasına karşı olduğunu belirtmişse, organ ve doku alınamaz’ eklemesi var. Yasaya göre korneaların izinsiz olarak alınmasında kanuna aykırı bir durum yok.


İKNA ETMEK GEREK

OLAYA etik açıdan yaklaşan Tabip Odası Başkanı Profesör Doktor Gençay Gürsoy: ‘Doğru olan hasta yakınlarını haberdar ederek, ikna ederek bu meseleyi çözmektir. Bazen hasta yakını bulunamıyor. Doktorlar da habersiz korneayı almak zorunda kalıyor...’ OLGA ÜNAYDIN


SÖNMEZ AiLESi: AiHM’E KADAR GiDECEĞiZ


KALP krizinden ölen Saliha Sönmez’in eşi Bedri Sönmez hala yaşadığı şokun etkisini üzerinden atamıyor... Eşinin kornealarının kendilerine haber verilmeden alınmasına tepki gösteren Bedri Sönmez, ‘Yasadan haberimiz yok. Böyle bir yasayı tanımıyoruz. En azından operasyon sonrası doktorlar bize bir açıklama yapabilirdi. Zaten söyleselerdi korneaları da bağışlardık.’ diye konuştu.

EŞİNİN gözlerindeki kanamayı görünce çok üzülen Bedri Sönmez ‘Eşimin kefeninin kana bulanmasını unutamıyorum. Savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Bu işin sorumlularının cezalandırılmasını istiyoruz. Eğer böyle bir kanun varsa, bunun iptali için de uğraşacağız. Sonuç alamazsak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar gideriz. Bu işin peşini asla bırakmayacağız’ dedi.

Star

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
23/11-23/11 Türk Kardiyoloji Derneği Ulusal Kardiyo Onkoloji Toplantısı KARDİYOLOJİ İSTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
20/11-24/11 24. Prof. Dr. A.Lütfi Tat Sempozyumu DERMATOLOJİ ANTA
22/11-24/11 7. Uluslararası Ürojinekoloji Kongresi ÜROLOJİ İSTA