Ödenek sıkıntısı çeken Yunan üniversiteleri eğitime ara veriyor
Yunanistan’da Girit ve Teselya üniversiteleri, ödenek yetersizliği ve ekonomik problemleri gerekçe göstererek eğitime bir hafta ara verdi
15 Şubat 2005 -
Yunanistan’da Girit ve Teselya üniversiteleri, ödenek yetersizliği ve ekonomik problemleri gerekçe göstererek eğitime bir hafta ara verdi.

Ülkenin diğer bazı üniversitelerinin de aynı gerekçelerle kapılarına kilit vuracakları ifade edilirken, Yeni Demokrasi Hükümeti, problemi birkaç gün içinde çözme sözü verdi.

Yunanistan’da ekonomik problemler nedeniyle durma noktasına gelen yüksekeğitimde kapısına ilk geçici kilidi Girit ve Teselya üniversiteleri vurdu. Üniversite senatosu, çalışmaları dünden geçerli olmak şartıyla bir hafta askıya aldıklarını duyurdu. Ödenek yetersizliği ve sözleşmeli okutmanların ödemelerindeki sorunun senatoyu çıkmaza sürüklediği ifade edilen Girit Üniversitesi’nin açıklamasında, Eğitim Bakanlığı’ndan durumu tekrar gözden geçirmesi istendi. Kaynak yetersizliği nedeniyle üniversitelerde ders verecek öğretim üyesi sıkıntısı çekildiği belirtilirken, bu durum öğrencilerin protestosuna sebep oldu. Parasal sorunlar yaşayan ülkenin diğer üniversitelerinin de kapılarına kilit vurma kararı alabilecekleri kaydedildi. NET Radyosu’na konuşan Teselya Rektörü Kostas Bayatis, sözleşmeli okutmanlar olmaksızın eğitimi sürdüremeyeceklerini söyledi. Eğitim ve Din İşleri Bakan Yardımcısı Spiros Talyaduros da, problemin önümüzdeki günlerde çözümleneceğini ifade etti. Talyaduros, 100 okutmanın daha alınması için girişimlerin sürdüğünü belirtirken, bakanlık, sıkıntıların giderileceğini açıkladı.


Zaman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA