Ödenek sıkıntısı çeken Yunan üniversiteleri eğitime ara veriyor
Yunanistan’da Girit ve Teselya üniversiteleri, ödenek yetersizliği ve ekonomik problemleri gerekçe göstererek eğitime bir hafta ara verdi
15 Şubat 2005 -
Yunanistan’da Girit ve Teselya üniversiteleri, ödenek yetersizliği ve ekonomik problemleri gerekçe göstererek eğitime bir hafta ara verdi.

Ülkenin diğer bazı üniversitelerinin de aynı gerekçelerle kapılarına kilit vuracakları ifade edilirken, Yeni Demokrasi Hükümeti, problemi birkaç gün içinde çözme sözü verdi.

Yunanistan’da ekonomik problemler nedeniyle durma noktasına gelen yüksekeğitimde kapısına ilk geçici kilidi Girit ve Teselya üniversiteleri vurdu. Üniversite senatosu, çalışmaları dünden geçerli olmak şartıyla bir hafta askıya aldıklarını duyurdu. Ödenek yetersizliği ve sözleşmeli okutmanların ödemelerindeki sorunun senatoyu çıkmaza sürüklediği ifade edilen Girit Üniversitesi’nin açıklamasında, Eğitim Bakanlığı’ndan durumu tekrar gözden geçirmesi istendi. Kaynak yetersizliği nedeniyle üniversitelerde ders verecek öğretim üyesi sıkıntısı çekildiği belirtilirken, bu durum öğrencilerin protestosuna sebep oldu. Parasal sorunlar yaşayan ülkenin diğer üniversitelerinin de kapılarına kilit vurma kararı alabilecekleri kaydedildi. NET Radyosu’na konuşan Teselya Rektörü Kostas Bayatis, sözleşmeli okutmanlar olmaksızın eğitimi sürdüremeyeceklerini söyledi. Eğitim ve Din İşleri Bakan Yardımcısı Spiros Talyaduros da, problemin önümüzdeki günlerde çözümleneceğini ifade etti. Talyaduros, 100 okutmanın daha alınması için girişimlerin sürdüğünü belirtirken, bakanlık, sıkıntıların giderileceğini açıkladı.


Zaman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
09/11-13/11 26. Ulusal Alerji ve İmmünoloji Kongresi ALLERJİK... ANTA
15/11-16/11 4. Diyabet Tedavisi Sempozyumu ENDOKRİNO... ANKA
14/11-17/11 1. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi HEMATOLOJİ ANTA
13/11-17/11 10. Uluslararsı Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi - AHEKON 2019 AİLE... ANTA
13/11-17/11 41. Türk Ulusal KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi KULAK-BUR... ANTA
14/11-17/11 Dudak Damak Yarıkları 6. Uluslararası Kongresi ORTOPEDİ... ANTA
14/11-17/11 HIV-AIDS Kongresi 2019 HALK SAĞLIĞI ANTA