Acilde ‘şiddet’ korkusu
Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nca yapılan bir araştırmada, Acil Servis çalışanlarının çoğunun görevleri sırasında çeşitli fiziksel saldırılara maruz kalma endişesi taşıdığını ortaya koydu
02 Şubat 2005 -
Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nca yapılan bir araştırmada, Acil Servis çalışanlarının çoğunun görevleri sırasında çeşitli fiziksel saldırılara maruz kalma endişesi taşıdığını ortaya koydu.

Sopayla saldırı
OMÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yıldız Pekşen, “Araştırma sonuçlarına göre Acil Servis çalışanlarının yüzde 13.3’ü ateşli silah kullanılarak şiddete maruz kalmış. Yüzde 27.3’ü de karşılaştıkları saldırılarda her türlü aletin kullanıldığını söyledi. Yüzde 40’ı sopa ve benzeri aletlerle, yüzde 26.7’si ise iş sırasında kullanılan serum şişeleriyle, yüzde 20’si de jilet ve bıçak gibi kesici aletlerle saldırıya maruz kaldıklarını söyledi” diye konuştu. Prof. Dr. Pekşen, problemin çözümü için öncelikli olarak Acil Servis görevlilerinin çalışma ortamının yeniden düzenlenmesi gerektiğini bildirdi. Yaşanan şiddet endişesinin görevin gerektiği sorumluluğu aksatabileceğine dikkati çeken Pekşen, mevcut şartların yeniden düzenlenmesinin önemli olduğunu kaydetti. Bunun yanı sıra ekip ilişkilerinin düzeltilmesi gerektiğini de ifade eden Pekşen, “Ayrıca yönetim desteğinin artırılması da hem problemin çözümü hem de çalışanların motivasyonu için çok önemli” dedi.

Türkiye

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA