Yeşil kart sahibi ilaç için 3 milyon lira ödeyecek
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yeşil kartların suiistimal edildiğine ilişkin açıklamasının ardından, Sağlık Bakanlığı yeşil kart sahiplerinin ilaç alırken katkı payı ödemesini öngören bir çalışma başlattı
15 Şubat 2005 -
Bakanlığın yürüttüğü çalışma hayata geçerse, ilacı bedava alan yeşil kartlılar da, SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur'lular gibi katkı payı ödeyecek.

Yeşil kart sahibi 3 milyon lira ödeyecek

Yeşil kart sahibinin bir reçete bedelinin ortalama 34 milyon lira olduğunu hesaplayan bakanlık, ilaç bedelinin yüzde 10'unun katkı payı olarak alınması durumunda, 'yeşil kartlı'nın cebinden 3 milyon lira kadar bir para çıkacağını öngörüyor.

Sağlık Bakanlığı, bu paranın hem herkes tarafından karşılanabilecek bir miktar olduğunu belirtirken, bunun yeşil kartta suiistimali önleyeceği görüşünde.

Sağlık Bakanlığı kayıtlarına göre, Türkiye'de 12.5 milyon kişide yeşil kart bulunuyor. Yeşil kart sahiplerinin devlete ilaç maliyeti bir günde 1.4 trilyon lirayı aşarken, bütçede yıllık 700 trilyon lira pay ayrılmış durumda.

Yeşil kartın kapsamı genişletildi

Yeşil kart yönetmeliğinde, 22 aralık 2004'te değişiklik yapıldı. Yeşil kartlı hastalar, bundan böyle diş protez, gözlük camı ve çerçeve hizmetleri de almaya başladı.

Yeşil kartlıların diş çekimi ve diş protezleri, Sağlık Bakanlığı, üniversiteler, SSK'ya bağlı diş hastaneleri, ağız diş sağlığı merkezleri ile bu birimlere bağlı hastanelerin diş ünitelerinde yapılacak.

Yeşil kartlı hastalara, reçeteye göre renkli veya renksiz gözlük camları ile çerçeve bedelleri ödenecek. Ancak gözlük camı ve çerçeve, iki yılı geçmeden yenilenemeyecek.

Yeşil kart sahibi anne-babanın yeni doğan bebeğinin masrafları, yeşil kart çıkarılıncaya kadar, 90 günü geçmemek kaydıyla karşılanacak.


CNN Türk

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA