TÜBİTAK'ta 50 kişi işten çıkarıldı
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, geçen yılın ilk 10 ayında TÜBİTAK’tan 50 kişinin işten çıkartıldığını, ancak aynı dönemde 42 kişinin de işe başlatıldığını açıkladı
13 Şubat 2005 -
CHP Ankara Milletvekili İsmail Değerli’nin soru önergesini yanıtlayan Devlet Bakanı Şahin, 11 Ocak 2004 ile 7 Ekim 2004 tarihleri arasında TÜBİTAK’la ilişiği kesilen 50 kişi hakkında bilgiler verdi.

YETERLİ PERFORMANS GÖSTERİLMEMİŞ

Bunların 11’inin doktora ve üstü öğretim üyelerinden geçici olarak görevlendirilenlerin oluşturduğunu belirten Şahin, 4’ünün ise lisans mezunu emeklilerden oluştuğunu anlattı. Lisans mezunu bir kişinin ise iş başvurusunda verdiği önemli bir bilginin doğru olmadığının saptanması nedeniyle işten uzaklaştırıldığını belirten Şahin, 9 kişinin de "yeterli performans göstermedikleri, işin ve işyerinin gereklerini yerine getiremedikleri" gerekçesiyle sözleşmelerinin feshedildiğini bildirdi. 13 yemekhane personelinin de ihale açılarak bu işin dışarıdan bir şirkete verilmesi nedeniyle boşa çıkmalarına karşın, kurumda kendilerine uygun pozisyon bulunamaması nedeniyle çıkartıldıklarını açıklayan Bakan Şahin, 12 matbaa personelinin de benzeri biçimde sözleşmelerinin feshedildiğini bildirdi.

KİMLER ALINDI?

Devlet Bakanı Şahin, aynı dönemde 42 kişinin işe alındığını açıklarken, bunlardan 13’ünün doktora ve üstü eğitim gördüğünü, birisinin ön lisans diğerlerinin de lisans ve yüksek lisans mezunlarından oluştuğunu açıkladı. Kurumdaki sağlık hizmetleri için bir hemşirenin de göreve başlatıldığını anlatan Bakan Mehmet Ali Şahin, TÜBİTAK eski Başkanı Namık Kemal Pak ile ilgili idare mahkemesinin göreve iade kararını görmezden gelirken, hakkındaki soruşturmaları bahane göstermesi dikkat çekti. Şahin, Prof.Dr. Pak hakkında Sincan Ağır Ceza Mahkemesinin kamu davası açılması yönünde kararı bulunduğunu anımsatırken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının açtığı soruşturmanın da sürdüğüne işaret etti.

Şahin, "Bu nedenlerle adı geçenin TÜBİTAK Başkanlığına iadesi hususu söz konusu ceza soruşturmaları çerçevesinde değerlendirilmektedir" diyerek hukuk ilkelerine gönderme yaptı.

Hürriyet

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA