Adalet Bakanı, doktoru gözaltına aldıran Cumhuriyet Savcısı hakkında inceleme izni verdi
dalet Bakanı Gül, Osmaniye'de kendisini muayene etmeyen doktorla tartıştığı ileri sürülen savcı M.B. hakkında HSK'ye inceleme izni verdi.
Adalet Bakanı, doktoru gözaltına aldıran Cumhuriyet Savcısı hakkında inceleme izni verdi
13 Nisan 2021 12:12 -

İddiaya göre Osmaniye Devlet Hastanesi ortopedi bölümüne gelen cumhuriyet savcısı, sırası gelmeden girdiği doktorun odasında kendisini muayene etmeyen doktoru gözaltına aldırdı. Osmaniye Başsavcılığı ise, savcının randevusu olduğu halde doktorun izinli olduğunu öne sürüp savcıyı muayene etmediğini ve hakaret ederek güvenlik görevlileriyle savcıyı dışarı çıkartmak istediği için hakaret suçundan gözaltına alındığını açıkladı. Adalet Bakanı Gül, Osmaniye'de kendisini muayene etmeyen doktorla tartıştığı ileri sürülen savcı M.B. hakkında HSK'ye inceleme izni verdi.


Cumhuriyet Başsavcılığı açıklama yaptı: Cumhuriyet Savcısı sırası gelmediği için kendini muayene etmeyen doktoru gözaltına aldırdı


Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hakimler ve Savcılar Kuruluna (HSK) Osmaniye'de kendisini muayene etmeyen doktorla tartıştığı ileri sürülen Cumhuriyet savcısı M.B. hakkında inceleme izni verdi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Bakan Gül'ün HSK Başkanı sıfatıyla, olayın tüm yönleriyle araştırılması için verdiği inceleme izni kapsamında HSK Birinci Dairesince savcı M.B. hakkında inceleme başlatıldı ve müfettiş görevlendirildi.

Olayın detaylı olarak araştırılacağı incelemeyle savcının kusurunun olup olmadığı ele alınacak, müfettiş raporunun ardından M.B. hakkında karar verilecek.

Osmaniye Cumhuriyet Başsavcısı Osman Tekne ise dün yaptığı yazılı açıklamada, Cumhuriyet Savcısı M.B'nin ortopedik tedavisinin devamı için randevulu olarak hastaneye gittiğini belirtmişti.

Açıklamada, "Nöbetçi doktorun, asıl doktorun izinli olduğunu gerekçe göstererek tedaviden kaçınması üzerine Cumhuriyet Savcısı M.B’nin kendisini tanıtarak randevusunu hatırlatmasına rağmen nöbetçi doktorun muayene odasından ayrılarak tedaviden kaçınıp güvenlik görevlilerine aşağılayıcı şekilde M.B'nin dışarı çıkarılması talimatını verdiği, tedavi olmaksızın hastaneden ayrılan Cumhuriyet Savcısı M.B'nin şikayeti üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca nöbetçi doktor hakkında hakaret suçundan soruşturmaya başlanılmıştır. Nöbetçi doktor, aynı gün başsavcılığımızca şüpheli sıfatıyla ifadesi alınarak serbest bırakılmıştır. Aksi yöndeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır." ifadeleri kullanılmıştı.

Anahtar Kelimeler:

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
9
1) Osman D (Doktor)
14.04.2021 17:18:00
"Adalet" ve "yargı" çok önemli kavramlardır. Kesinlikle suistimal edilmemeli, adli ünvanlar şahsi işlerin zorbaca çözümü için kullanılmamalıdır. Adli personel, özellikle de yargıç, savcı ve avukatlar kanunlara, kamu düzenine ve hakkaniyete azami ölçüde uyarak, halka örnek olmalıdır. Mesela, kırmızı ışıkta herkes geçse bile, savcı bey geçmemelidir. Yıllardan beri bu tür yetki suistimallerini duymakla birlikte, adalet bakanlığının herhangi bir işlem yapmadığını üzülerek izliyordum. Bu haberi duyunca sevindim. Başta bakan bey olmak üzere, yetkililere teşekkür ederim.
People
12
2) ramazan münür akar (doktor üroloji)
14.04.2021 14:18:24
acaba tam tersi olsaydı doktor savcının odasına çat kapı girseydi" benim davama bakan savcı izinliymiş sen bak davaya dese" acaba olay hangi aşamada kopardı? Savcının tepkisi ne olurdu?
People
4
3) Nrs (Dr)
13.04.2021 21:53:20
Görevi kötüye kullanan herkes bedelini ödemeli.Bunun başka yolu yok.Bir savcı kelepçe ile haklida haksızda olsa bu işlemi yaptıramaz.Meseleyi şikayet dilekçesi ile savcılığa bildirir adli işlem başlatılır gerekli yasal prosedür işler mahkemede adalet yerini bulur.Alin kelepçe götürün gibi bir zihniyet hukuk bilgisi olan savcının görevi kötüye kullanmasıdır net olarak böyle.Savcı haklıdır Dr haklıdır bunu mahkeme çözer.Adalet bu ülkede oturacaktır ama tepeden dibe hesabı sorulacak çok biriken suçlar var yavaş yavaş.Devletin bağımsızlığı adalet ile olur güven ile olmaz,nice güvenilen insanlar vardır ki kirli pis tezgah dümen ve kirli ilişkileri ile ülkeye küresel anlamda bedel ödetecek çıkar bağlantıları kurmuş üzeri kapatılmıştır.Bu gün finansal enstrumanlar ile soygun yapan küresel oyuncular içerde işbirlikçileri ile borsa en başta bütün finansal araçlarla dünyayı somurerek dünya genelinde adaletsizliğin tepe sebebidir.
People
10
4) Levent İnanç (Uzman)
13.04.2021 17:54:10
Sağlık Bakanının çıkıp açıklama yapmaması utanç verici. Sadece savcının değil, olayı çarpıtmaya çalışan başsavcının, gözaltına almak üzere gelen polislerin derhal açığa alınmaları gerekir. Böyle bir keyfiyette savcı meslekten ihraç edilmeli. Doktor randevusu olan bir hastayla “muayene etmiyorum” deyip neden tartışsın? Asıl doktor, nöbetçi doktor diye bir şey yok. Randevun kime ise o muayene eder. Savcı, hakim kim olursa olsun, böyle rezil davranış sergilemenin cezası olmalı.
People
8
5) Port (Op.dr)
13.04.2021 17:37:02
Sayın bakanım burayı okuyorsanız savcı kadir hakkında hsk nin başlattığı bir inceleme vardı.numarasini veriyorum.2019_6215.cimerden bilgi istiyorum kimsenin cevap verdiği yok.biktik savcıların doktor düşmanlığı dan.
People
5
6) AYHAN KARA (UZMAN DOKTOR)
13.04.2021 15:31:11
inanaın şu kabinedeki tek düzgün bakan adalet bakanı..Ama sonuç ne olacak ona bakmak lazım çünkü bu görevi kötüye kullanmnak bu arada başsavcı hakkındada soruşturma olmalı şıracının şahidi bozacı misalı oda hemen başhekimi arayıp özür dilemelerini istemiş aynı kafa türkiye için virus bu ikisi
People
64
7) TÜRKAY ÖZCAN (DR)
13.04.2021 13:13:54
Sayın adalet bakanına tşk ederiz en azından adalete inandığını gösterdi.
People
124
8) MURAT (OP.DR.)
13.04.2021 12:22:24
OLAYA BAKARMISINIZ ADALET BAKANI BİZİ SAĞLIK BAKANINDAN DAHA ÇOK DÜŞÜNÜYOR, BİZİMKİNİN GIKI BİLE ÇIKMADI, İNSAN DA UTANMA OLUR BİRAZ YA..
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)