Altı saat aralıksız bilgisayar oyunu oynayan çocuk kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti
Hindistan'ın Madya Pradeş eyaletinde 16 yaşındaki bir çocuk "PUBG" diye bilinen PlayerUnknown's Battlegrounds adlı oyunu 6 saat ara vermeden oynamasının ardından, kalp krizi geçirdi ve hayatını kaybetti
Altı saat aralıksız bilgisayar oyunu oynayan çocuk kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti
31 Mayıs 2019 - BBC

Ailesinin verdiği bilgiye göre Furkan Kureyşi adlı çocuk Neemuch kasabasındaki evinde öğle yemeğinden sonra, cep telefonunda PUBG oynamaya başladı.

Baba Harun Reşid Kureyşi, "Furkan öğle yemeğinden hemen sonra oyunu oynamaya başladı ve 6 saat devam etti. Çöküp kalmadan önce çok sinirlenmişti ve diğer oyunculara bağırıyordu" dedi.


Bağımlılığa bilimsel mercek: Bağımlılık Bilim Komisyonu oluşturulacak 


28 Mayıs'ta yaşanan Furkan'ın kızkardeşi Fiza Kureyşi de "Kardeşim bazı arkadaşlarıyla PUBG oynuyordu. Birden 'Patlatın! Patlatın!' diye bağırdı. Sonra kulaklıklarını ve cep telefonunu attı, ağlamaya başladı ve 'Sizinle bir daha oynamayacağım. Sizin yüzünüzden kaybettim dedi' diye konuştu.

Furkan evde çöküp kalmasından sonra hemen hastaneye götürüldü ancak hastaneye henüz varmadan hayatını kaybetti.


Prof. Dr. Cevdet Erdöl: Teknolojinin zararlarına karşı uluslar birlikte tedbir almalı 


'Adrenalin artışı kalp krizini tetiklemiş olabilir'

Furkan Kureyşi'yi muayene eden Kardiyolog Dr. Aşok Jain, "Hastaneye geldiğinde nabız yoktu. Elektrik şoku ve enjeksiyonlarla geri getirmeye çalıştık ama başaramadık. Oyunun heyacanı adrenalin seviyelerinde büyük bir artışa, bu da kalp krizine yol açmış olabilir. Çocuklara bu tür oyunlardan uzak durma çağrısı yapıyorum" dedi.

Furkan'ın ağabeyi de, kardeşinin oyuna bağımlı olduğunu, sık sık sık günde 18 saat PUBG oynadığını anlattı ve kardeşinin ölümünden sonra oyunu telefonundan sildiğini söyledi.


Prof. Dr. Celal Akdeniz: 'Çocuk ve gençlikte görülen kalp krizi nedenleri yetişkinlerden farklı' 


Hindistan'da daha önce 45 gün boyunca sürekli PUBG oynayan 20 yaşındaki bir genç de, şiddetli boyun ağrıları çektiğini söylemesinin ardından hayatını kaybetmişti.

Maharashtra eyaletinde de iki genç ise tren raylarının kenarında PUBG oynarlerken, tren çarpması sonucu ölmüşlerdi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) ÖZGE GÜLMEZ (Adli Tıp Uzmanı)
07.06.2019 04:41:18
Otopsi yapıldı mı neden kalp krizi geçirmiş hipertrofik obstruktif kardiyomyopati olmasın senkop atakları var mıydı oyuna bağlamandan önce somut veriler gösterin kafadan atmayın bilimsel olun otopsi raporu çok önemli...
People
21
2) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
31.05.2019 17:09:03
Bizimkiler odasına kapanıp bilimum kırmalı-parçalamalı oyunları saatler boyunca oynuyor ve en ufak bir müdahalede sinir patlaması yaşıyorlar. Bu oyunlar sanki çocuklarımızı psikopat yapmak için özellikle dizayn edilmiş gibi. Odasına giremediğimizden sigortayı kesme yoluna bile gittiğimiz oldu ama bu da ICD-11de artık kabullenildiği gibi bir bağımlılık. Diğer açıdan ; sosyalleşsin, arkadaşlarıyla sürekli birlikte olsun fikrinde, kiminle gezdiği, hangi gruplara takıldığı, ileride bir FETÖ, DHKP-C, DEAŞ, Ergenekon vb soruşturmasına kurban edilebilir endişesini de aklımızın bir köşesine yerleştiriyor.
People
6
3) A (İ)
31.05.2019 14:11:25
Benim çocuk da bağımlı ya. Bu korkunç bir fitne. Aileler daha küçük yaşta bağımlı olmadan bunları yasaklamalı diye düşünüyorum
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori