Ankara Eczacı Odası: 'Hekimlerimiz Türkiye’de var olan yerli eş değer ilaçları reçete etsinler'
Ankara Eczacı Odası, doktorlara "Amerikan menşeli ilaçlar yerine yerli eş değer ilaçlar reçetelensin” çağrısında bulundu. Ankara Eczacılar Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Aslan, “Hekimlerimiz Türkiye’de var olan yerli eş değer ilaçları reçete etsinler. Böylece, piyasada ilaç bulunmamasının da önüne geçileceğini düşünüyoruz. Global şirketler bu kur yüksekliğini fırsata çevirebilirler” dedi.
Ankara Eczacı Odası: 'Hekimlerimiz Türkiye’de var olan yerli eş değer ilaçları reçete etsinler'
16 Ağustos 2018 - İHA

Dövizdeki hareketlilik sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı "Dolarlarınızı, Euronuzu TL’ye çevirin” çağrısının ardından Türkiye'nin dört bir tarafında vatandaşlar dövizlerini bozdurmaya başladı. Bu çağrıya sessiz kalmayan Ankara Eczacı Odası’da bir kampanya başlatarak doktorlara “Amerikan menşeli ilaçlar yerine varsa yerli eş değer ilaçlar reçetelensin” çağrısında bulundu. Ayrıca eczacılardan da hastalara varsa eğer yerli eş değer ilaç önermelerini istedi. Ankara Eczacı Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Aslan, “Son dönemde ülkemizde döviz hareketliliği yaşanıyor. Bu döviz hareketliliğinin normal bir durum olmadığı ve ülkeye karşı başlatılan bir ekonomik savaş olduğunu biliyoruz. Bu savaşta da herkesin devletin yanında yer aldığını biliyoruz. Bizde eczacılar olarak, özellikle vatandaşın sağlığını önemseyen bir meslek grubu olarak kampanya başlattık. Ülkemizde yer alan 20 global ilaç şirketinin 8 tanesi Amerikalılara ait. İlaç pazarının büyük kısmını ellerinde tutuyorlar. Hekimlerimiz, Türkiye’deki var olan yerli eş değer ilaçları reçete etsinler” ifadelerini kullandı. 

“Piyasada ilaç bulunmamasının da önüne geçileceğini düşünüyoruz” 
Eczacılarından hastalara varsa eğer yerli eş değer ilaç önermelerini isteyen Aslan, “Aynı zaman da vatandaşımızda eczacıların önerdiği eş değer ilaçlara itiraz etmesin. Eş değer ilaç doğru ilaçtır. Bu çağrıyı yaparken ülkemizin yılda 5 milyar dolar olan ilaç ithalatının biraz daha düşürülmesine katkı verecek diye düşünüyoruz. Süreçte hekim arkadaşlarımız bu çağrıya kulak verirlerse, piyasada ilaç bulunmamasının da önüne geçileceğini düşünüyoruz. Hekim arkadaşlarımız lütfen hastalarınızı tedavi ederken varsa bir ilacın yerli olanını reçete edin. Bu hem kamu maliyesinin tasarrufu açısından hem de ithalatımızın biraz daha düşmesi ve ilaç ihracatımızın artması açısından da bir yarar sağlayacaktır” şeklinde konuştu. 

“Global şirketler bu kur yüksekliğini fırsata çevirebilirler” 
Eczacıların, hangi ilaçların Amerikan şirketlerine ait olduğunu çok iyi bildiklerini vurgulayan Ankara Eczacı Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Aslan, şunları kaydetti: 
“Türkiye’deki ilaç pazarı 7 milyar dolar, bunun 5 milyar doları ithal geliyor. Bu oran çok yüksek. Bu oranın yarı yarıya düşürülmesi lazım. Bakanlığımızda yerli ilaç sanayisini destekliyor. Patent koruması bitmiş olan ürünlerin Türkiye’de üretilmesiyle ilgili bir takım yatırımlar söz konusu. Bunların artarak devam etmesi lazım. Global şirketler bu kur yüksekliğini fırsata çevirebilirler. Bunun önüne geçmek için bakanlığımızın, eczacılarımızın ve hekimlerimizin ortak paydada buluşup bunu bir potada eritmesi lazım. İlaç kurun düşmesini beklemez. Bu sebeple biran önce bir masa başında tüm paydaşlar toplanıp bu konuda atılacak adımları belirlemek lazım. Önümüzdeki süreçte göreceksiniz eczanelerde eş değer ilaç kullanımı artacaktır.” 
Ayrıca Aslan, eş değeri bulunmayan ilaçlarda hastaların tedavilerinin aksamaması adına ilaçların reçetelenmeye devam etmesi gerektiğini vurguladı. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) doktor (çilekeş)
26.08.2018 16:08:56
eş değer ilaç yazsan da yazmasan da ACİL de darb ediliyorsun.sopa yiyeceksen bari orjinalden ye.
People
1
2) sait kerim (tabib)
25.08.2018 05:01:31
Mal fazlasi ne demek vergi kacirmak demek millet %35 ten vergi oderken goz gore gore vergi kacirmak istiyorsunuz aldiginiz arabalar vergiden dusup devlete niye odetiyorsunuz
People
40
3) Hürriyet (Dr)
17.08.2018 13:00:19
Mal fazlası hususunda aşağıda yorum yapmış olan meslektaşımı kutluyorum. Eczacılar ahlaki davranmak herkesin görevidir. İğneyi kendinize çuvaldızı başkasına batırınız.
People
112
4) Dr.Deniz (Hekim)
17.08.2018 12:17:29
Sayın eczacılar ve eczacı odaları yetkilileri ben bir hekim olarak endikasyonu olmayan ilacı yazmayı veya kirli ilişkileri eleştiriyorum.Peki siz mal fazlası uygulamasının etik olmadığını kirli bir ilişki olduğunu neden söyleye miyorsunuz ? Mesleki hayatım boyunca endikasyonu olmayan ilaç yazmadım kirli bir ilişkim olmadı...Hekimleri eleştirmeye gelince atış serbest ama iş mal fazlasına gelince benim karımı düşünmemim nesi yanlış diyorsunuz.Endikasyonu olmayan ilacı yazmak ne kadar ahlak dışı ise mal fazlasıda aynı şeydir.Madem ülke ekonomisini bu kadar düşünüyorsunuz.Çıkın çağrı yapın biz mal fazlasından vazgeçiyoruz firmalar ilaçta indirim yapsın ülkemiz kazansın...
People
39
5) mserdar (op.dr)
17.08.2018 11:53:32
ya doktor ne anlar ilaçtan,haddini bilsin diyor,siz de bunu yayınlıyorsunuz,helal olsun size
People
55
6) burak kurt (doktor)
17.08.2018 10:43:36
Bakın TTB veya tabip odaları kalkıp eczacılar odasına akıl satmıyor şunu yapın bunu yapmayın diye neden ? Bir düşünün sayın eczacılar niye acaba ? Nerden alıyorsunuz bu gücü ve cüreti? Niye ortaya atlayıp, kendi kendinizi bağlayan bir oda olarak böyle bir çağrıyı doktorlara da genişletecek şekilde yapıyorsunuz? Bu sizin işiniz midir? Sonra haklı olarak tepki gördüğünüzde sanki durup dururken doktorlara iş öğreten siz değilsiniz gibi gene mağduru oynuyorsunuz :) Niye bu ülkede herkes birbirinin uzmanlık alanına bu kadar katkı yapmaya çalışıyor kendininki dururken anlamış değilim :) Yapmayın lütfen, eğer samimiyseniz buyrun çalın TTB'nin kapısını, konu bilimsel olarak masaya yatırılsın ortak bir bildiri ile iş çözülsün. Böyle fevri beynelminel çıkışlarınız da işte böyle geri teper :)
People
24
7) Nazım (Hekim)
17.08.2018 08:19:25
Yahu siz orjinal firmaların destekleriyle kongrelere/tatillere gideceğinize Türk milletini düşünün de yerli ilaca destek verin, eczacıların mf sine laf atanlar orjinal firmaların parasını yiyor yiyor doymuyor..
5 TL ye yerlisi varken 20 TL lik orjinal yazıp ülkemin batmasına izin vermem..!!
People
8
8) Haluk (Vatandaş)
17.08.2018 08:12:36
Ya benim bildiğim kadarıyla doktorlar hastalığı söyler eczacı ilacı verir, ne zamandan beri ilaç doktorların işi oldu anlayamadım :D
Hangi doktor ilaç üretmiş ya, bizim burdaki eczacıya bakıyorum kadın sabah akşam eczanede ilaç üretiyor onu ona katıp veriyor kime ne verdiyse iyileşti, onca doktor gezip çare bulamadığım deri hastalığımı geçirdi, doktorlarda ilaç bilgisi yok ki, olsa onca doktor gezmezdim, eczacı ilaçtan anlayan kısım. Yani ilaç doktorun haddine değil :D
People
10
9) Ecz Ahsen (Eczacı )
17.08.2018 00:39:43
Hekim arkadaşlar yine epey saldırgan. Ben 5 yıl ilaç eğitimi alıyorum, bunun 4 yılında farmakoloji görüyorum,senin gördüğünden kat be kat fazlasını,bunu sende iyi biliyorsun. Şimdi de bilfiil eczanemdeyim,ilaç hakkında konuşma yetkim de bilgim de sonuna kadar var. Senin yazdığı ilaca karışmak olarak yorumluyorsun herşeyi halbuki ben diyorum ki aynı ilacın yerlisi varken ithalini destekleme. Tutturmuşsunuz bir mf, halk sağlığını tehlikeye atmadığı müddetçe benim karımı düşünmememin nesi yanlış? Ben mümessille anlaşıp endikasyonu olmayan ilacı yazmıyorum ya,yazılan ilacın eşdeğerini vermekten bin kat daha etik. Hadi yalanlayın,sen tüm meslek grubunu ayni kefeye koyarsan birileri de seni bununla itham eder, doğruluğu olduğunu sende pek tabi biliyorsun. EGO’larınızı bir kenara koyun da öyle tartışalım bu meseleleri.
People
40
10) Mehmet KALKAN (Uzm Dr )
16.08.2018 22:43:55
Bu çağrınız doğru ama eksik ve emrivaki sayın hocam, tespitleri kendi menfaatleriniz çerçevesinde değerlendirmişsiniz. İlaç firmalarının original ilaç üretimindeki eksiklikleri, eczacıların eczaneleri süpermarket mantığıyla çalıştırmalarına değinmeniz gerekirdi. Eşdeğer ilaç ile original ilaç arasında ( tüm yerli firmalar için diyemem) hasta geridönüşünde benim gözümde fark var.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori