Asistan hekimler 2 bin 300 TL'ye çalışıyorlar: Ek ödemeleri yok, sigortaları yok!
Türkiye'de eğitim alan yabancı uyruklu Asistan Dr. Orkhan Valiyev ; “Beş yıldır Türkiye’de asistanlık yapmaktayım ve 2338 TL maaş ile çalışmaktayım. Ek ödeme almadan sağlık sigortam yapılmadan çalıştırılıyorum
Asistan hekimler 2 bin 300 TL'ye çalışıyorlar: Ek ödemeleri yok, sigortaları yok!
01 Mart 2021 18:33 -

Türkiye'de çalışan yabancı uyruklu asistan hekimlerin yaşadığı sorunları, öneri ve talepleri dile getirmek üzere İstanbul Tabip Odası (İTO) ve Asistan ve Genç Hekim Komisyonu tarafından bir basın toplantısı düzenlendi.

 İTO Cağaloğlu binasında gerçekleştirilen “Uzmanlık Eğitimi İçin Türkiye’ye Gelen Hekimlerin Emeğine Saygı Gösterilmelidir” başlıklı basın toplantısına İTO Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, İTO Genel Sekreteri Osman Küçükosmanoğlu, İTO Asistan ve Genç Uzman Hekim Komisyonu üyeleri Dr. Merve Yıldırım, Dr. Fikret Çalıkoğlu ve çeşitli hastanelerde çalışan çok sayıda yabancı uyruklu asistan hekim katıldı.

SAĞLIK SİGORTALARI YOK

Toplantı Dr. Osman Küçükosmanoğlu’nun konuşması ile başladı. Dr. Küçükosmanoğlu şunları söyledi: “Ülkemizde bulunan binlerce yabacı uyruklu tıpta uzmanlık öğrencisi, asistan hekimin yaşadıkları sorunları dile getirmek için bir araya geldik. İstanbul Tabip Odası olarak yabancı uyruklu hekimlerimizle birlikte sorunlarımızın çözümlerini konuşacağız. Ülkemizde uygulanan Sağlıkta Dönüşüm Programı sebebiyle sağlık kuruluşlarının birer ticarethane gibi çalıştırılması, özellikle eğitim veren kurumların eğitimlerini verememesi, yabancı uyruklu hekimleri plansız programsız ülkemize davet edilmesi sorunlar yaşanmasını beraberinde getiriyor. Bu meslektaşlarımızın sağlık sigortalarının olmaması, sigortalarını kendileri ödemek zorunda kalmaları, ücretlerle ilgili yaşanan adaletsizlikler, uzun çalışma saatleri, nöbet ertesi izin hakkı, eğitimlerinin aksaması gibi temel sorunları var.”

Ardından söz alan Dr. Pınar Saip ise şunları dile getirdi: “İstanbul Tabip Odası olarak ayrım yapmaksızın tüm hekimlerin sorunlarıyla, hekimlik alanının tüm sorunlarıyla ilgileniyoruz. Ülkemizde çalışmakta ve eğitim almakta olan yabancı uyruklu hekimler de sağlık hizmeti vermekteler. Özellikle pandemi döneminde sağlık hizmeti verirken kendileri de enfekte olabiliyor. Ancak hastalandıkları zaman sigortaları olmadığı için tedavi masraflarını kendileri ödemektedirler. Bu kabul edilebilir bir uygulama değildir. Yabancı uyruklu asistanların ülkemizde bulunduğu sürede sigortaları yapılmalı ve sağlık hizmetleri kamu tarafından karşılanmalıdır. Bu meslektaşlarımızın aldıkları ücretler de maalesef çok düşük ve temel ihtiyaçlarını karşılamaktan çok uzak. İnsanca yaşayabilecekleri ücret verilmesini talep ediyoruz. İstanbul Tabip Odası ve Asistan ve Genç Uzman Hekim Komisyonu olarak her zaman yanlarındayız.”

Toplantıda basın açıklamasını İTO Asistan ve Genç Uzman Hekim Komisyonu adına Dr. Fikret Çalıkoğlu okudu.

Yapılan açıklamada şunlar dile getirildi:

“Yabancı uyruklu meslektaşlarımız tıpta uzmanlık sınavında yabancı uyruklu hekimler için ayrılmış kontenjanları tercih ederek ülkemizde eğitim alabilmektedir. Uzmanlık eğitimleri süresince TC uyruklu meslektaşları ile aynı iş yükü ve sorumlulukları üstlenmekte, çalıştıkları hastanelerin döner sermayesine aynı katkıyı sağlamakta ve aynı eğitimi almaktalar. Aralarındaki fark ise yabancı uyruklu asistan hekimlerin ek ödeme almamaları, çalıştıkları kurumca sağlık sigortalarının yapılmamasıdır. Açıktır ki bu bir emek sömürüsüdür. Ülkemizde devletten maaş alıp sağlık sigortası olmaksızın çalışmaya tek örnek yabancı asistan hekimlerdir. Mevcut durumda yabancı asistan hekimler kendi sağlık sigortalarını kendileri yaptırmakta, primlerini kendileri ödemektedir. Bu durum meslektaşlarımızı maddi olarak zorlamaktadır. Kazançları zaten az olduğu için birçok yabancı asistan hekim sağlık sigortalarını yaptıramamaktadır. Sağlık sigortası olmaksızın çalışmak zorunda kalan birçok mağdur meslektaşımız vardır. Bu tablo içinde yaşanan en çarpıcı örnekse Covid-19 polikliniğinde çalışırken enfekte olan meslektaşlarımızın tedavi masraflarını ödemesinin istenmesidir. Bu skandal tablonun bir an önce düzeltilmesini talep ediyoruz.”

Basın açıklaması için tıklayınız.
 

2 BİN 300 LİRAYA ÇALIŞIYORLAR

Açıklamanın ardından söz alan Asistan Dr. Orkhan Valiyev ise şunları söyledi; “Beş yıldır Türkiye’de asistanlık yapmaktayım ve 2338 TL maaş ile çalışmaktayım. Ek ödeme almadan sağlık sigortam yapılmadan çalıştırılıyorum. 2019 Ocak ayında bir mahkeme başvurumuz oldu ek ödemelerle ilgili. Mahkemeyi kazanmamıza rağmen Danıştay tarafından bu karar bozuldu. Artık ek ödemelerimiz de yapılmamakta. Hepatit B hastasına bakarken iğnenin elime batması sebebiyle iş kazası tutanağı tutulmasını talep ettim ve tedavimin yapılmasını istedim. Sigortasız çalıştırıldığımız için iş kazası raporu tutulmadı. Covid sürecinde biz de tüm sağlık çalışanları gibi özveriyle çalıştık ek ödeme almaksızın. Türkiye’de çalışan yabancı uyruklu asistanlar olarak ek ödemelerin yapılmasını, sağlık sigortalarımızın yapılmasını talep ediyoruz ve diğer asistan arkadaşlarımızla aynı koşullarda çalışmak istiyoruz.”

Son olarak söz alan Dr. Orkhan Farmanlı ise şunları söyledi; “İstanbul Tabip Odası’na yanımızda oldukları için çok teşekkür ederiz. Covid döneminde enfekte olan yabancı uyruklu bir asistan arkadaşımızın sorununu dile getirmek istiyorum. Arkadaşımız gece nöbetinde rahatsızlanarak acil servise başvuru yapıyor. Sigortası olmadığı için para ödemesi talep ediliyor. Arkadaşımız çalıştığı hastanede tedavi göremiyor ve acil müdahale edilmiyor. Sonrasında şikayetleri arttığı için tekrar acil servise başvuru yapıyor ve arkadaşımıza yatış veriliyor. Yedi günlük tedavisinin ardından taburcu işlemleri için vezneye para yatırması gerektiğini aksi halde taburcu olamayacağını belirtiyorlar. Arkadaşımız çalıştığı hastaneden kaçmak zorunda kalıyor parayı ödeyemediği için. Düşünün ki çalıştığınız hastanede rehin kalıyorsunuz sigortanız olamadığı için. Bu örnek yaşadığımız sorunlardan sadece bir tanesi.”

Konuşmaların ardından çeşitli hastanelerde görev yapan yabancı uyruklu asistan hekimlerin katılımıyla kısa bir forum gerçekleştirildi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Yabancı (Doktor)
10.04.2021 18:02:43
Tamam 70lik yerlere 50li puanlarla alınan yabancıları söylüyorsunuz.Yös puanı dediniz.Azerbaycanda yapılan üniversite sınavlarında sizin burda 70lik dediyiniz yerlere denk gelen yerlere benim Türk arkadaşlarım hiç sınav vermeden gelmişti.Adamlar hiç bir şey bilmiyorlardı ama sınavsız kabul olmuşlardı.Bazıları da yökte tıp puanının bir alt puanı alıp orda yazamadıkları için yabancı uyruklu kontenjanından faydalanıp gelmişti.Biz burda onlara kötü davranmadık ki siz sınavsız geldiniz ya kolay yoldan geldiniz.Bir çok ülkede yabancı uyruklu kontenjanı olur ve daha farklı sınavla ya da daha kolay şekilde az sayıda yabancı o ülkeye gider.Bu çok olağan bir durumdur.Ayrıca o 70lik 50lik mevzusu da anlaşılabilir bir durumdur.Bunun nedeni Türkiyede ilgi gören o 70lik bölümler diğer ülkelerde aynı ilgiyi görmüyor.Burda böyle konuşulanları görmek üzücü.Biz türklere burada böyle davranmadık
People
3
2) alper (dr)
08.03.2021 13:47:01
50 puanla 70 puanlık yere girme muhabbeti bayatladı diyenlerin dilleri bir türk kadar türk. başvurun alın vatandaşlık, girin tusa buyrun. yoksa türk vatandaşlığını mı beğenmiyorsunuz?
People
1
3) Yabancı (Hekim)
06.03.2021 21:44:25
Şu 50 puanla 70 puanlık yere girme muhabbeti biraz bayatladı. Acaba bunu diyen insanlar 70 puanlik yerleri kac puanla ıskaladı?

Tusa giren her 10 insandan 6 sı barajın altında kalıyor. En çok da onlardan ses çıkıyor. Biz barajın altında kalan arkadaşların doktorluğunu sorguluyor muyuz?

45 puan yapıp vasat bir eah da kadin dogumcu/ genel cerrah/ nrş/ dahiliye / pediatri uzmanlığı alabilmek de mümkün.

Bir de yös ile tip fakultesine kapak atmaya atfen, özel herbokolog universitesilerinden kac doktor çıkıyor, da hastaya dokunamayan tonlarca insan tanıyoruz.

Samimi ol, canımı ye. ❤️
People
14
4) dr gokturk (dr)
05.03.2021 10:19:53
50 puanla beni de istedigim bolume alsinlar, gerekirse maas vermeselerde olur.

sucumuz bu ulkenin vatandasi olmak mi?

tus dersanesine binlerce tl harcayip, aylarca ders calisacagima. 4-5 yil maas almam baba parasi yerim.

People
17
5) Dr. dahiliye (Doktor)
05.03.2021 01:35:19
Önce tıp fakültesine kolay yoldan yösle kapak at, sonra yetmezmiş gibi bir de yerli hekimin yarı puanıyla uzmanlık yap+ zorunlu hizmetten muaf ol. Sonra vaay efendim maaşımız az!!
People
14
6) dr alper (dr)
04.03.2021 10:37:01
ttb turk vatandasi hekimlerin maasi icin tek laf etmezken konu yabanci hekimler olunca destek olmayı unutmamıslar.
People
12
7) hekim adam (hekim)
04.03.2021 09:14:49
ÇOK haklılar az bir miktar bu ücret, doğru. Beğenmiyorlarsa TÜRK vatandaşı olup TUS'a normal kadrodan girsinler. Tusta puan yapabilirlerse tabi :)
Türk vatandaşlığına kabul çok artık çok kolay.
People
2
8) Napacan varmı (Ebe)
03.03.2021 22:39:00
Bana vatandaşlık seç diye seçenek sunsalar 1000 tane olsa birini bile türk vatandaşlığından yana kullanmam
People
2
9) Şehla (Ağamalı)
03.03.2021 21:18:06
Merhaba
Evet doğru yabancı kontenjanların tus puanları kıyaslarken düşük ola bilir
Ama çalıştığımız hastanelerde aynı emeği veriyoruz, aynı şartlarda çalışıyoruz . Aynı sayıda hasta muayene ediyoruz
Döner sermayeye aynı katkıyı sağlıyoruz.Verdiğimiz emeğin karşılığını istiyoruz
hasta takip ederken sağlığımız ne kadar risk altındadır.Biz sağlığımızın güvencesini istiyoruz
Covide yakalandık kendi imkanlarımızla tedavi olduk
Burası bir yarışma plotformu değil herkes eğitim alıyor.Burda agresif bir şekilde yorum yapan insanalara söylemek istediğim: Birini aşağıya çekerek öne gidemezsiniz.İnsanlar kendi meslektaşına neden bu kadar agresif?!

People
10
10) alper (dr)
03.03.2021 13:09:15
turk vatandasligina gecmek cok kolay. bu arkadaslar turk vatandasligi alip tus a oyle girsinler. o zaman sikinti kalmaz.

haa ama o zamanda 50 puan alip 70 puanlik yere yerlesemezler.

turkiye de suriyeli olmak varmis be.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)