Bıçak parası iddiasına 60 yıla kadar hapis istemi
Gaziantep'te bir doktor hakkında, üniversite hastanesinde ameliyat edeceği hastaların yakınlarından para aldığı gerekçesiyle 60 yıla kadar, ona yardım eden sekreteri hakkında ise 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi
Bıçak parası iddiasına 60 yıla kadar hapis istemi
05 Şubat 2019 - AA

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, "icbar suretiyle irtikap" suçunu işlediği iddia edilen Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi tutuksuz sanık Prof. Dr. Ö.B. ile ona yardım ettiği iddia edilen özel muayenesindeki sekreteri N.Ö.K. hakkında iddianame hazırlandı.

Sanık Ö.B. hakkında, gerçekleştirdiği 6 eylem için ayrı ayrı 10 yıla kadar, sekreterine de "icbar suretiyle irtikap" suçuna yardım etmekten 5 kez 5 yıla kadar hapis cezası talep edilen iddianame, 5. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, Ö.B'nin hastaları yönlendirdiği özel muayenehanesinde, üniversitede yapacağı ameliyatlar için hasta yakınlarından para aldığı iddiaları üzerine soruşturma başlatıldığı hatırlatılarak hasta yakınlarının ifadelerine yer verildi.

Başka bir doktorun yönlendirmesiyle eşini sanığın özel muayenehanesine götürdüğünü aktaran mağdur E.O.K, Ö.B'nin "eşinin acilen ameliyat edilmesi gerektiğini" belirterek kendilerinden 15 bin lira istediğini ve ameliyatı da Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yaptığını anlattı.

Eşinin tedavisi için Adıyaman'dan gelen M.E. de daha önce gittikleri doktorların yönlendirmesi üzerine eşiyle Ö.B'nin muayenehanesine gittiklerini ve sanığın ameliyat için kendilerinden 10 bin lira istediğini savundu.

"Tedaviyi yarıda keserim" tehdidi

Ö.B'nin eşini üniversite hastanesinde ameliyat ettikten bir gün sonra odalarına gelerek "Ödemeyi yapmak için ofise uğramamışsınız. Bu ikidir başıma geliyor. Parayı almadan hastaları ameliyat etmeyeceğime yemin etmiştim. Paranın hazır olmadığını bilseydim kesinlikle ameliyata başlamazdım. Parayı vermezsen tedaviyi yarıda keserim. Patoloji sonuçlarına da bakmam" dediğini iddia eden M.E, parayı ödeyemedikleri için Ö.B'nin eşinin hastaneden taburcu edilmesini de engellediğini savundu.

Y.Y. de annesinin rahatsızlandığını, hastanede yapılan tetkiklerde vücudunda kitle bulunduğu ve kanser olabileceğinin söylendiğini belirterek bu konuda uzman kişinin Ö.B. olduğunu öğrendiklerini ve muayenehanesine gittiklerini aktardı.

Ö.B'nin annesinin raporlarını inceledikten sonra "acilen ameliyat edilmesi gerektiğini, aksi takdirde kanserin vücuda yayılabileceğini ve ölüm riski oluşabileceğini" söyleyerek kendilerinden 20 bin lira istediğini ileri süren Y.Y, "İndirim yapmasını istedik, o da en son 18 bin lira olacağını söyledi. Biraz daha indirim yapmasını isteyince, öfkeli bir şekilde, 'Bundan aşağı olmaz, fazla ısrar etmeyin. Parayı vermezseniz ameliyatı yapmam.' deyince annemin rahatsızlığının vermiş olduğu endişe ve korkuyla kabul ettik. Ertesi gün üniversite hastanesine annemin yatışı yapıldıktan sonra Ö.B. gelerek 'Parayı çarşamba günü getirin, yoksa ameliyatı yapmam.' diyerek bizi tekrar korkuttu." ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa'da yaşayan Y.Ş. de tavsiye üzerine sağlık sorunları yaşayan eşiyle Ö.B'nin Gaziantep'teki özel muayenesine geldiklerini aktararak sanığın "eşinin rahminin alınması gerektiğini, zor bir operasyon olacağını ve yaklaşık 5 saat süreceğini" belirterek kendilerinden 20 bin lira "bıçak parası" talep ettiğini anlattı.

Pazarlık sonucu 12 bin liraya anlaştıklarını ifade eden Y.Ş, "Ameliyatın 5 saat yerine bir saat sürmesi üzerine Ö.B'ye nedenini sordum. O da 'temiz çıktığını, korkacak bir şey olmadığını' söyledi. Başka bir hastaneye gittiğimizde ise teşhisin yanlış olduğunu, tedaviye geç kaldığımızı ve eşimin vücudunda parçalar kaldığını öğrendik. Bunun üzerine eşime ışın tedavisine başlanıldı." şeklinde beyanda bulundu.

"İrtikap" suçunun anlatılarak benzer davalarla ilgili Yargıtay kararlarına yer verilen iddianamede, şu değerlendirmede bulunuldu:

"Somut olayda da sanığın, 'hastaların durumunun ağır ve ölümcül olduğu, derhal ameliyata alınmaları gerektiği, ameliyatın çok zor olduğu, 5 saat süreceği, parayı vermedikleri takdirde ameliyat etmeyeceği' şeklinde her türlü zorlayıcı hareketle belli bir şiddete ulaşan, ciddi ve etkisinden kolaylıkla kurtulma olanağı olmayan baskı ile manevi cebir uygulayarak hasta yakınlarından değişik zamanlarda 15 bin ile 20 bin lira arasında değişen miktarlarda para aldığı anlaşılmıştır."

Para verenler özel ekip tarafından karşılanmış

Hasta yakınlarının parayı ödemedikleri takdirde hastalarına bakmayacağı ya da ameliyat gününün çok ileri bir tarihe alınacağı, bu nedenle hastalığın kötüleşeceği endişesiyle istenen parayı ödedikleri ifade edilen iddianamede, şunlar kaydedildi:

"Sonuç olarak, sanığın ağır jinekolojik ölümcül hastalarla ilgili özel muayenehanesine yönlendirdiği hastaların durumunun çok ağır olduğunu, vakit kaybetmeksizin ameliyat edilmeleri gerektiğini, 20 bin lira verdikleri takdirde sıra beklemeden ameliyat olabileceklerini, para vermedikleri takdirde ameliyata girmeyeceğini söylediği anlaşılmıştır. Hasta yakınlarının da ameliyatın vaktinde ya da gereği gibi yapılmayacağı endişesiyle kendilerini mecbur hissederek borç para bulup, ameliyat parasını ödemek zorunda kaldıkları, bu parayı da sanığın bazen kendisinin bazen de sekreterinin aldığı belirlenmiştir. Bu hastaların hastanede özel bir ekip tarafından karşılandığı, yatışlarının yapıldığı, işlemlerinin hızlandırıldığı ve sanığın sıra bekletmeden ameliyat yaptığı belirlenmiştir."

Sanığın ameliyat parası almadığı yönündeki beyanına itibar edilemeyeceği ifade edilen iddianamede, Ö.B'nin 6 ayrı eylemle ilgili toplam 60 yıla, sekreterinin de aynı suça yardımdan 5 ayrı eylemle ilgili 25 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) HB (GENEL CERRAHİ)
11.02.2019 13:42:50
nekadar duyduğuna hemen inana aklını kullanamayan bir millet olduk anlamadım tüm yorumlar mahkeme bitmiş adam rüşvetten içeri girmiş kesin suçluymuş temyizdenede suçlu gelmiş yani suçu kesinleşmiş gibi Ya bu ülekde asıl sorun ney biliyormusunuz bir insan düştümü herkes .....yani düşman oluyor.Sonra bu adam hadi bir kumpasa madursa bu yorumları yapanlar utanacak mı bilmiyorum.
Atatürk"ün aşağıdaki sözleriyle son veriyorum.Çünki Atamız yüz yıl önceden bu milletin temel ihtiyacını yazmış.

"BİZİM TAKİP EDECEĞİMİZ EĞİTİM SİYASETİNİN TEMELİ ,EVVELA MEVCUT CEHALETİ ORTADAN KALDIRMAKTIR.AYRINTIYA GİRMEKTEN SAKINARAK,BU FİKRİMİ BİRKAÇ KELİME İLE AÇIKLAMAK İÇİN DİYEBİLİRM Kİ,MUTLAKA BÜTÜN KÖYLÜYE OKUMAK,YAZMAK VE VATANINI,MİLLETİNİ DİNİNİ,DÜNYASINI TANITACAK KADAR COĞRAFİ,TARİHİ,DİNİ VE AHLAKİ BİLGİLER VERMEK VE DÖRT İŞLEMİ ÖĞRETMEK ,EĞİTİM PROGRAMIMIZIN İLK HEDEFİDİR."

1922 ATATÜRK"ÜN TBBM "DE Kİ KONUŞMASINDAN.
People
7
2) Dr. Z (pratisyen hekim)
08.02.2019 14:18:59
Keşke bu hocamız, emeğinin karşılığını alabilseydi de, bu durumlara düşmeseydi. Tabii ki yaptığı yasal değil, etik de değil. Ama cezası 60 yıl hapis olmamalı. Azılı katiller bile 5 yıl yatıp çıkarken...İnsan mı öldürmüş bu hekim?
People
8
3) Eray Karahacıoğlu (Doktor)
06.02.2019 11:13:07
Hasan bey yasal olmayan bir durumu meşrulaştırmak gibi bir niyetim yok, benim yorumum objektif bir durum tespiti, keşke tüm hak edenler haklarını alabilse, çalışma hayatında böyle bir tercih yapmadığımdan çok müsterihim, cerrah değilim ama karşılaştırmalarda mesleklerin temel eğitim bazlarını ve sürdürülürken gösterilen meşakkati takdir edebilecek durumdayım, herhangi bir çıkar beklentisinde olmadan hastalarının sağlığı için çalışan meslektaşlarımı emeklerinden dolayı kutluyorum.
People
9
4) aydin sinal (hekim)
06.02.2019 10:58:00
benim görüsüme göre burada yegane bir suc unsuru var;özel muayenehanesinde muayene ettigi hastalari devlet Üniversite hastahanesinde tedavi etmesi.Profosör bunun suc oldugunu biliyormu? Biliyor,nicin özel hastahanede ameliyat etmemis? Cünki hastaya daha fazla maddi yük gelecek ,kendi aldigi ücret düsecek.Burada yapilacak ve verilecek ceza benim görüsüm:Üniversite hemen kendi senatosunda bu vakayi görüsüp Profosörün bütün ünvanlarini geri alip fakülteden atacak(hala atmadiysa demekki fakültede bu isten memnun),mahkeme de Profosörün para aldigini ispatlanirsa sahtekarlik ,rüsvet sucundan ceza almasi ve bu suclardan ceza alan kisinin diplomasinin geri alinmasi,bunlar kanunlarda var.
özel muayenehanede ki hastalarinizi özel hastahanede tedavi edin,alacaginiz para rüsvet degil helal olur,para hirsi gözünüzü karatmasin derim.
People
11
5) ömer hayyam (op.dr)
06.02.2019 10:11:41
tarihin cilvesine bakın.... 2 haber gündemde

https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-sahte-prof-kabusu-bu-ilac-seni-tedavi-edecek-dedi-bir-ay-sonra-11-681-80344.html

adam emeğinin ve melekelerinin karşılığını 15 - 20 bine, ki bence az bir miktar, istemiş ve başına gelene bak....bu gerçek doktor

.... buradaki haberde ise sahte doktor gerçek doktorun aldığının 10 katını , hemde euro olarak almış....

sahte doktora yapılan pres 1 yıl bile değil...
gerçek doktora yapılan pres 60 yıl....

tamam arkadaş , yıkılsın bu devlet ve yeniden kuralım...anlaşılıyorki düzelmeyecek...olmaz olsun, ...doktorun adını ve emeğini sömürenlerden tiksiniyorum....

devlet adaletli davranmazsa vatandaş, doktorda 1 vatandaştır, emeğinin, bilgisinin,melekesinin,cesaretinin karşılığını vermezsen alır, almaya çalışır, 3 almazsa 4.de alır, 3000.de almazsa 3001.de almaya çalışır....
People
14
6) Hasan (Eczacı)
05.02.2019 23:09:30
Eray Bey neredeyse bu suçu meşrulaştıracaksın. Devlette ki bir doktor bir eczacı ve hemşireden 4 kat fazla maaş alıyor. Bir eczacı olarak tıp okuyabilecekken eczacılığı tercih ettim. 5 yıllık fakülte bitirdim. Hazırlıkla 6 yıl okuyanlarımız oldu. Bizde uzmanlık 3 yıl civarı ama doktorların engellemeleriyle yıllardır yerinde sayıyor. Alım olmuyor. Hastanelerde o kadar eczacı ihtiyacı olmasına rağmen yıllarca atama bekledim işsiz kaldım ve özel sektörde üç kuruşa zor şartlarda çalıştım ama hiç bir zaman sizin kadar vicdan yapıp ağlamadım. Bize bin türlü haksızlık yapılıyor ama istediğimiz sadece hakkaniyet. Siz ise paraya doymuyorsunuz.
People
11
7) Zübeyir sivrikaya (İşsiz)
05.02.2019 21:56:37
İnsan öldürme can almanın 2 yıl olduğu bir ülkede bıcak parası alını idam edeceksin aslında hiç alınırmı bıçak parası öldür daha iyi 2 yıla çıkarsın
People
40
8) Eray Karahacıoğlu (Doktor)
05.02.2019 15:19:13
Vatandaş tarafından hekimin yalnızca aldığı maaşla yapması beklenen bilgi, deneyim gerektiren, riskli ve komplike girişimlere karşılık, hayatın her alanında paraya dönmüş diğer meslek ve uygulamalarla mesleğini karşılaştıran ve gecikerek başladığı hayat yarışında geleceğini maddi olarak kurtarmaya çalışan hekimin girdiği dönülmez karanlık tercih çıkmazı...
People
24
9) Ahmet Uğur (uzman doktor)
05.02.2019 12:17:03
Rektörün,Dekanın,Bölüm başkanının hiç mi haberi olmamış ?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA
27/09-28/09 1. Marmara Radyasyon Onkolojisi Günleri RADYOLOJİ İSTA