Bir taşımalı tıp fakültesi daha geldi: Ağrı Tıp Fakültesi
Basın mensupları ile iftarda bir araya gelen Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, üniversite bünyesinde tıp fakültesinin kurulduğunu belirterek, önümüzdeki eğitim döneminde üniversiteye 20 öğrenci alacaklarını ve bu öğrencilerin ilk 3 yıl Atatürk Üniversitesi'nde eğitim göreceklerini söyledi
Bir taşımalı tıp fakültesi daha geldi: Ağrı Tıp Fakültesi
08 Haziran 2018 - AA


İbrahim Çeçen Üniversitesi Konukevi'nde kentte faaliyet gösteren yerel ve ulusal basın mensuplarını iftarda ağırlayan Rektör Karabulut, üniversite ve merak edilen tıp fakültesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ağrı'nın en önemli sorunlarının başında sağlığın geldiğini söyleyen Karabulut, tıp fakültesinin kurumu ile ilgili çalışma başlattıklarını ifade etti. İki hafta önce tıp fakültesinin resmi açıklamasının yapıldığını ve resmen kurulduğunu vurgulayan Rektör Karabulut, "Bu konuyu geçtiğimiz aylarda Ağrı'ya gelen Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettik. Oda mitingde bize müjdeyi verdi. İki hafta önce tıp fakültesinin resmi açıklaması yapıldı ve kuruldu. Üniversitelerde yapılaşma olması için öğrenci almanız gerekiyor ki sağlıklı yapılaşmaya girilsin. Bizde bu çerçevede Pazartesi günü YÖK ile gerekli görüşmeleri yaptık. Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan'ın Erzurum'da yaptığı mitinge bizzat katılıp kendilerine teşekkür ettik ayrıca görüştüğümüz bakan arkadaşlardan da güç aldık. Bizde YÖK ile görüşüp öğrenci alma talebimizi ilettik. Gerekçelerini makul bir şekilde anlattık. Onlarda sağ olsunlar makul gerekçelerimizi kabul ettiler. Öğrenci almak için senato kararı alıp göndermemi söylediler çünkü tıp fakültesine hemen öğrenci alalım diyoruz ama bunları nerede okutacağız buda çok önemli bu konudur" dedi.

Öğrencilerin Erzurum'da okutulması için Atatürk Üniversitesi Rektörü ile görüştüklerini dile getiren Karabulut, ayrıca Sağlık Bakanlığı ile görüşme gerçekleştirip mevcut devlet hastanesi ile tıp fakültesinin ortak kullanımı için girişim başlatacaklarına işaret etti.

Karabulut, "Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ile görüştüm. Bize her türlü desteği vereceklerini vadettiler. Atatürk Üniversitesi yönetim kurulu toplandı. Bizim alacağımız öğrencileri en az 3 yıl olmak üzere Atatürk Üniversitesi'nde okutacaklarını beyan ettiler. Bizde bu kararı senato kararımıza çevirdik ve 20 öğrenci için YÖK'e müracaat ettik. Yeni açılan üniversitelerin öğrencileri eğitimlerini komşu illerde bulunan tıp fakültelerinde alıyor. Amacımız öğrencilerimizin 4'ncü sınıftan itibaren eğitimlerini Ağrı'da görmesi. Bize bu 3 yıl zarfında binalarımızı ve alt yapımızı tamamlayacağız. Doktor kadromuzu oluşturacağız. 4. sınıfta Ağrı'ya dönen öğrencilerimizin eğitimlerini burada devam ettireceğiz. Önümüzde üç aşama vardı, tıp fakültesinin kurulması, öğrencilerin alınması ve Sağlık Bakanlığına başvurup mevcut devlet hastanesini üniversite ile tıp fakültesini ortak kullanım çerçevesinde girişimlerde bulunacağız. İnşallah 2-3 aylık bir süre içerisinde buda tamamlanacak" şeklinde konuştu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) Abdullah (Hekim)
10.06.2018 16:37:38
AÇIN! AÇIN! AÇIN! Ne olur her ile tıp fakültesi hatta büyük ilçelere bile tıp fakültesi açın. Sağlık meslek lisesi ayarında tıp fakültesi, sağlık memuru ayarında doktorlar yetiştirmeye devam edin. Nasılsa bu dünyada kimse sizden hesap sormayacak. Ancaaaak gerçekten inanıyorsanız bunun vebalinin ahiterre sorulmayacağını sanmayın. Akil YÖK üyeleri nerede. Böyle bir saçmalık olabilir mi? Sanırım birileri, danışmanları Cumhurbaşkanımızı aldatıyor. Neredesin eyy akıl, neredesin ey iz'an?
People
0
2) Betty Blue (Dr)
10.06.2018 02:53:58
Kıızzz bize de gelin. Evin salonunu verelim. Bize de tıp fakültesi açın.
People
1
3) Aylin (Sahin)
09.06.2018 21:05:54
Tıp okuyanlar ilerde mesleki rekabet için. Sadece tıp fakültesi bitirmenin yeterli olmayacağını anlamadılar.her yerde tıp fakültesi açılmalı mezunları mühendisler gibi kendilerini yetiştirmeliler.
People
27
4) DrHammer (dr)
08.06.2018 16:13:37
Artık yeter! Allah aşkına Aklı başında birisi durdursun bu her önüne gelen her yere tıp fakültesi açılması rezilliğini! Açılan gereksiz tıp fakülteleri de kapatılsın
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
21/03-23/03 Sağlık Bilimlerinde Araştırma Sempozyumu TIP EĞİTİMİ İZMİ
27/03-30/03 18. Nefroloji Kış Okulu NEFROLOJİ KIBR
05/04-07/04 TOD Nisan Kursu GÖZ... ANKA
07/04-10/04 41. PEDİATRİ GÜNLERİ ve 20. PEDİATRİ HEMŞİRELİĞİ GÜNLERİ ÇOCUK... İSTA
12/04-13/04 Hacettepe Radyoloji BT Kursu 2019 RADYOLOJİ ANKA
12/04-14/04 Hedef Kanser 2019 TIBBİ... KIBR
10/04-14/04 Türk Toraks Derneği 22. Yıllık Kongresi GÖĞÜS... ANTA