Diş hekiminden özel hastaneye suç duyurusu: Annesini ihmal sonucu kaybettiği iddiası
Kahramanmaraş'ta kangren nedeniyle ayak parmağı kesilen annesinin hastane enfeksiyonu sonucu öldüğünü öne süren kadın, özel hastanenin yetkilileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.
Diş hekiminden özel hastaneye suç duyurusu: Annesini ihmal sonucu kaybettiği iddiası
24 Ocak 2019 - AA


İddiaya göre, Hatice Timürkaan (65), ayak parmağının diyabete bağlı kangren olması nedeniyle yakınları tarafından kentteki özel hastaneye kaldırıldı.

Parmağı kesilen Timürkaan, yarasının iyileşmemesi üzerine yakınları tarafından götürüldüğü başka bir özel hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı.

Timürkaan, yoğun bakım ünitesindeki yaşam mücadelesini kaybetti.

Diş hekimi Cennet Taşdemir, annesinin hastane enfeksiyonu yüzünden yaşamını yitirdiği iddiasıyla hastane görevlileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. 

"Anneme hastane enfeksiyonu bulaştığına dair tahliller var"

Taşdemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, annesinin geçen yıl 29 Ekim'de özel hastanede kangrene bağlı ayak parmağının kesildiğini söyledi.

Parmağı kesildikten sonra taburcu edilen annesini, yarasının iyileşmemesi ve ağrılarının artması üzerine başka bir özel hastaneye götürdüklerini belirten Taşdemir, "Annem 3 Kasım 2018'de özel hastaneye acilden giriş yaptı ve 10 Aralık 2018'de vefat etti. Anneme hastane enfeksiyonu bulaştığına dair elimizde tahliller var. Ölümcül hastane enfeksiyonu olan 'acinetobacter baumannii' tüm dünyanın sorunu olan, bulaştığı zaman hastaların yüzde 85'ini öldüren bir bakteri." ifadelerini kullandı. 

Taşdemir, annesinin parmağının kesildiği hastanedeki tahlillerde bu tür bir enfeksiyona rastlanmadığını savunarak, şöyle devam etti:

"28 Kasım ve 2 Aralık'ta yapılan tahlillerde 'Acinetobacter baumannii enfeksiyonu üremiştir' diye sonuç var. İlk hastaneye yattığında böyle bir şey yoktu. Ben elimdeki tahlil sonuçlarını annemi kaybetmeden önce aldım. Annemi kaybettikten sonra sonuç istediğimde 'Böyle bir sonuç yok.' denildi. Bu enfeksiyon geliştiğinde yoğun bakım ünitesi boşaltılmalıdır.

Konuyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulundum. Ayrıca CİMER, Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğüne şikayetlerim oldu, hukuk mücadelesi başlattım." 

Taşdemir, annesinin vefatının kendilerine 4 saat sonra haber verildiğini öne sürdü.

Özel hastanenin yetkilileri, konuyla ilgili açıklama yapmayacaklarını belirtti.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) cafer kurtlu (hademe)
23.03.2019 04:51:05
hastahanede mikrop olmaz
i bea
her gun temizlirem
bitmiyor bea rahmetli teyze mihropu dis cekrierkemine kahmis anlayamadim
People
5
2) osman (karataş)
30.01.2019 15:12:57
Sn. Cennet Hanım; pansuman yapılmadan önce annenizde bakteri yoktu, hemen pansumanın ardından bulaştırıldı yani. Bu yaşta, diyabet tanılı, diyabetik ayak gelişmiş, bağışıklık sistemi bu kadar zayıflamış bir hastada hastane enfeksiyonu gelişme riski yüksektir. Bence tıp bilgilerinizi gözden geçirin biraz.
People
19
3) Mehmet Çelenk (Dr.)
28.01.2019 17:43:40
Sn. Cennet Hanım, evet birkaç araştırmanın sonuçlarına baktım. Dediğiniz gibi aynen, hastabakıcılardan hocalara tüm sağlık personeli taşıyıcı olabiliyor. Süper dirençli bakteriler önlük, eldiven, cep telefonu, başlık, hatta Batikon'un içinde dahi gelebiliyorlar. Aslına bakarsanız, yerleşemedikleri hiçbir ortam yok. Amerika'daki en üst seviye kabul edilen ''Top Hospitals'' grubu kliniklerde bile bulunmuşlar.

Yine dediğiniz gibi, bu çok tehlikeli bakterilerin bir klinikteki varlığını ''suç'' kabul edersek, bu suçun engellenmesi gerektiği aşikar. Hastanede dirençli bakteri bulundurma suçunun tamamen ortadan kaldırılması ve böylelikle ağır diabetik ayak, hastane pnömonisi, nozokomial endokardit vb türü enfeksiyonları bir daha hiç görmemek amacıyla sizce ne yapılabilir, bu suçun kökeni nasıl kazınır, bizi aydınlatırsanız minnettar oluruz.
People
29
4) akademisyen (doktor)
28.01.2019 13:52:05
Ölen hastaya Allah tan rahmet dilerim öncelikle. Ölümlerden sonra birilerini suçlama alışkanlığı ve refleksinin bir sağlıkçıdan gelmesi çok üzücü. Hastane enfeksiyonu bir suçsa şu anda dünyadaki tüm yoğun bakımlarda suç işleniyor demektir, çünkü bunu sıfırlayabilen bir ünite yok. Ama şunu anlayamadım; 65 yaşında bir kadın amputasyon olacak kadar kötü bir diyabet regülasyonu. Bunun sadece amputasyon ile sorunu çözülemez çünkü diyabetin diğer sistemli etkileri de ciddi sorunlar çıkarmıştır. Bu yüzden merhumenin kızının biraz da son 10 yıldır ne gibi hatalar yaptık diye öz eleştiri yapmasında da fayda var.
People
24
5) pratisyen (doktor)
28.01.2019 12:22:31
Özel hastaneyi tercih edersiniz ondan sonrada hastane enfeksiyonu olduğunda isyan edersiniz. Devlet ve üniversite hastaneleri enfeksiyon nedeniyle sürekli kapatılıyor hasta almıyorlar. Özel hastane ile ilgili ön yargılarınıza son verin hepiniz. Kaldi ki hastane enfeksiyonu ne zamandan beri suç olmuş onu da anlamadım, hastane enfeksiyonu gerçeğini bir sağlıkçının bilmiyor olması enterasan.
People
15
6) Aydın binal (Narkozcu)
28.01.2019 11:06:38
Sayın uzman doktor rumuzlu arkadaşım. Ben doktorların belli bir zeka seviyesinde olduğunu öngörerek bu yorumu yazdım. Yani benim yorumunun hemen altında aydın sinalin yorumu var. Ona cevap olsun diye bu yorumu yazdım. Yorumunun tamamen espri olduğunu anlayacak bir zeka kapasitesine sahip olmanız gerekir bir doktor olarak. Ben oraya ne yazmışım? 90 yaşından sonra doktor evden çıkamadığı için hasta doktorun evine gidiyor yazmışım. Bu laf ciddi olabilir mi?
People
48
7) uzman (uzmandoktor)
28.01.2019 09:24:29
Narkozcu Aydın binal a cevaben.
Almanya ve Alman ırkı, dünyanın en büyük katliamını ve insanlık suçunu işlemiş bir topluluktur. Bunu bütün dünya kabül etmiş vede daha önemli kendileri kabül etmiştir. Bunların katliamı bir insana bir gruba değil ülke ülke yapmışlar. Sonralarda dünyanın en acımasız emperyalist ülkelerinden biri olmuşlar ve halen günümüzün şartlarına göre sömürgeciliğe devam ediyorlar. Mesela gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki insanları ülkelerinde modern kölelik kisvesi altında çalıştırıyor.
Onun için medeniyet kaliteli ırk vesaireden bahsederken biraz bilgilenin diye yazdım. Resüstasyonu bile mesaisi bittiğinde bırakan Alman doktorlarıdır. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuşsunuz.
Gelelim vakaya: hastane enfeksiyonu yüzde yüz önlenebilir bir durum değildir. Almanya daki hastane enfeksiyonundan ölüm ve hastalık oranları bizden daha iyi durumda değil, kaldı ki bunun da bir önemi Yok. Çünkü bir hasta hastaneye yatıyorsa hastane enfeksiyonu ihtimali ve riskini kabül etmiş demektir yoksa yatmayacak. Hocası var üfleyeni var tıslayanı var onlara götürürsün orda hastane enfeksiyonu riski yok. Anlaşılan narkozcu arkadaşımızın bu hastane enfeksiyonu ile ilgili eğitimi eksik kalmış. Almanya da mı okudunuz.?
Alman ve Türk doktorlarını da karşılaştırmaya çok meraklıysanız da ben size şöyle basit bir özet yapayım.
Bir Türk Doktoru Alman doktorundan 100 kat daha çok çalışır, 10 kat daha az ücret alır, hergün ölür öldürülür darb edilir. Bu şartlarda çalışmaya devam eder ama batılı doktorlar gibi işini bırakmaz. Şimdi bu gerçek bilgiler doğrultusunda maneviyatı karşılaştırın bakalım.
People
10
8) op.dr (surgeon)
27.01.2019 19:15:16
hastane çalışanları olarak zaten cebimizde her zaman acinetobacter,psödomanas,karbapenem dirençli enterekok taşıyoruz ve gıcık olduğumuz hastalara pomad haline getirip yaralarına sürüyoruz..artık zaytung haberi gibi davalar ile karşı karşıyayız..yahu açın literatüre bakın,hadi anahtar kelimeyi de ben vereyim 'health-care associated infection' ..ne kadar önlem alınsa da belli oranda hastane enfeksiyonu ve buna bağlı sepsis can almaya devam ediyor.. hele hele hastada birçok predispozan faktörler mevcut ise mortalite oranı daha da artıyor. elbette bazı önlemler alınabilir ama risk hiçbir zaman sıfıra inmiyor. ayrıca ülkemizde yb ve hastanede yeterli personel olmadığı için kontaminasyon gelişmiş ülkelere göre biraz yüksek olabilir...
People
7
9) Dr.Enfeksiyon (Hekim)
27.01.2019 10:06:21
Soruşturmadan bişe çıkmaz.Böyle ciddi bir hastalık için üniversite hastanesine gitseler daha iyi olurdu. DM ayak tedavisi ekip işidir.
People
6
10) Cennet Tasdemir (Dishekimi)
26.01.2019 08:38:48
Bir cok doktorun yaptigi yoruma bakiyorum da hastane enfeksiyonu neden gelisir nasil onlenir diye hic bir merakiniz yok. Dunyanin her yerinde goruluyor olmasi bunu bir suc olmaktan cikarmaz. Bence doktorlarin artik birbirini savunmayi birakmasi lazim. Ortada bir ölum var bende doktorum. Hastanede yogun bakimimn 5. Gununde bu bakteri pansuman yapilirken bulastirildi. Boyle bir hakkiniz yok. Tedavi icin girilmis bir yer orasi. Arastirma sonuclarini zahmet edip okursaniz saglik personelinin tasiyici oldugunu hatta cep telefonlarindan gectigini goreceksiniz. Zaten amacimiz bu normaldir diyen beyinleri yok etmeye calismak.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA