Dünya Sağlık Asamblesi başladı: Sağlık Bakanı Koca da katılıyor
İnsan sağlığına ilişkin pek çok konunun ele alınacağı Dünya Sağlık Asamblesi'nin 72. toplantısı İsviçre'nin Cenevre kentinde başladı.
Dünya Sağlık Asamblesi başladı: Sağlık Bakanı Koca da katılıyor
20 Mayıs 2019 - AA

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) en üst karar alma organı olan asamblenin toplantısına, örgüt üyesi 194 ülkeden yaklaşık 4 bin temsilci, uluslararası kuruluşların ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve birçok ülkeden sağlık bakanları katılıyor.

"Evrensel sağlık kapsayıcılığı: Geride kimseyi bırakmamak" ana temasıyla Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi'nde toplanan asambleye Türkiye'yi temsilen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığındaki heyet katılıyor. 

Asamblenin açılışında konuşan İsviçre Konfederasyonu Başkanı Alain Berset, dünyada sağlık hizmetlerinden herkesin eşit şekilde yararlanması gerektiğinin altını çizdi. 

Berset, sağlık hakkının müzakere edilemeyeceğini vurgulayarak, sağlık hizmetlerindeki artan maliyetlere karşı ülkeleri ortak siyasi iradede buluşmaya davet etti. 

DSÖ'nün reformlarının ve bütçesinin düzenlendiği asamblede bu yıl, çatışma bölgelerindeki sivillerin sağlığı, obeziteyle mücadele, mülteci ve göçmen sağlığı,  bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi, hava kirliliğinin sağlığa etkisi, Ebola virüsüyle mücadele, bulaşıcı hastalıklar ve küresel ilaç yetersizliği gibi konular ele alınacak.
Toplantı 28 Mayıs'a kadar devam edecek.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA
27/09-28/09 1. Marmara Radyasyon Onkolojisi Günleri RADYOLOJİ İSTA