e-Nabız'da doktorlara yıldız geliyor!
Doktorların, sağlık hizmeti alan vatandaşlar tarafından e-Nabız üzerinden memnuniyet düzeyine göre “yıldız” verilerek puanlanması, tüm kamu görevlileri için hayata geçirilecek. Memurların performansı vatandaşın ‘yıldız’larıyla ölçülecek
e-Nabız'da doktorlara yıldız geliyor!
24 Şubat 2020 10:23 - Milliyet Önder Yılmaz

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, “Doktorlara yıldız verilmesi gibi tüm kamu görevlilerini yıldızlamak istiyoruz” diyerek bir çalışma başlattıklarını açıkladı. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü Proje Geliştirme Daire Başkanı Esra Muş ise yıldız uygulamasının sonuçlarını doktorlarla da paylaştıklarını belirtti.

Tüm kamu görevlileri

Milliyet'ten Önder Yılmaz'ın haberine göre, TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Belma Satır’ın koordinasyonunu sağladığı Dilekçe Hakkı Çalıştayı’nın dijital dönüşüm oturumunda konuşan Koç, kamu görevlilerinin verdiği hizmetin vatandaşlar tarafından “yıldızlar” ile puanlanacağını söyledi. “Vatandaş memnuniyeti, geri dönüşüm konusunda, e-Nabız’da doktorların onaylanması veya yıldız verme olayı var” diyen Koç, “Artık bütün doktorları yıldızladığımız gibi bütün kamu görevlilerini de yıldızlamak istiyoruz. Bakan Yardımcımız  Şuayip Bey’le de konuştum. Hastaneye gittikten sonra sistemden doktoru bulup e-Nabız’dan yıldız verebiliyorsunuz” dedi.

Doktora söylüyoruz’

Esra Muş ise e-Nabız sistemini kullananların 17 milyonu aştığını belirtirken, buna entegre çalışan “Teletıp” projesinin de bulunduğunu kaydetti. Muş, “yıldız” uygulaması konusunda “Bu yıldızları hekimin kendisine de gösteriyoruz. ‘Az yıldız aldın, çok yıldız aldın’ diye. ‘Senin benzerin, muadilde iş yapanlarda da o yıldızlar arasında şu seviyedesin’ gibi geri bildirimlerimiz oluyor. Bunlar üst yönetime rapor şeklinde gidiyor” diye konuştu.

CİMER’de sıralama

Koç, oturumda ayrıca CİMER’le ilgili çalışmalardan da bahsetti. Koç, “CİMER’de olan bilgilerin artık sadece vatandaşa gönderilen bir belge olmasını istemiyoruz, orada toplanan verinin analiz edilip veriden değer üretmek istiyoruz. Böylece vatandaş memnuniyetini takip için alt yapı oluşturulmuş olunacak” dedi. Bu sene CİMER’den gelen dilekçelerin önem sırasına göre sıralanmasının hedeflendiğini kaydeden Koç, “O sıralandırmaya göre de vatandaşın başvurularını kamu kurumlarına gönderdikten sonra o iş bitene kadar o dosyayı kapatmamak istiyoruz. Yani ‘forward’ ettiğimiz veya pasladığımız zaman bitmeyecek. Sizin o işi doğru şekilde yapıp yapamadığınız zaman  bitecek” ifadelerini kullandı.

Türkiye 23. sırada

Koç, “9 hizmet ve 9 kurumla başladığımız ‘Dijital Türkiye’ yapımız 600’ün üzerinde kurumumuzla devam ediyor. BM İnsani Gelişmişlik Endeksi’ne baktığımız zaman 193 ülke arasında, dijital hizmet sunumu anlamında 23’üncü sıradayız” dedi. 345 belediye, 188 devlet kurumu ve 107 özel kurumun türkiye.gov.tr üzerinden hizmet verdiğini belirten Koç, “Hizmetlerimizle, vatandaşa dokunan her yerde olmak istiyoruz. 2008’de 22 hizmet verirken şu anda 5 bin 170 hizmeti dijital olarak vermekteyiz. Şu anda 45.5 milyon aktif kullanıcımız var. Geçen yıl Dijital Türkiye Portalı’nda 2 milyar işlem yapıldı” diye konuştu.

‘Tek Durak Hizmet Noktası’

Yaşlı neslin dijital ortamları kullanma konusunda sorunları olduğu için “Tek Durak Hizmet Noktası” uygulamasının hayata geçirileceğini belirten Ali Taha Koç, “Vatandaşımız oraya gittiği zaman dijital okuryazarlığı olmasa bile, bir çalışanımızın vasıtasıyla sunduğumuz o 5 bin 170 dijital hizmeti, yardımcı vasıtasıyla alabilmesini sağlamayı düşünüyoruz. Bu sene ilk defa pilotunu da yapacağız” dedi.

‘Sıfır belge’ politikası

Önemli projelerden birinin de dijitalleşmeyle beraber kamuda olan bir belgeyi, başka bir kamu kurumunun istememesi olduğunu söyleyen Ali Taha Koç, “Sıfır belge politikası uyguluyoruz. Yaklaşık 2 bin 400 belge alınırken, şu anda 2 bin 200’ünü temizlemiş olduk” dedi.

Haberin devamı için tıklayın.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) DR.CEVDETT (CERRAH)
27.02.2020 15:52:40
ON NUMARA 5 YILDIZ BU SİSTEMİ KİM İCAT ETTİYSE. BİR KERE DE ŞU DOKTORLARA SORUN SAĞLIK SİSTEMİMİZDEN NE KADAR MEMNUNSUNUZ DİYE ALLAH İÇİN...
People
10
2) öğrenci (personel müdürü)
26.02.2020 11:05:33
şimdi okullu olduk sıraları doldurduk sevinçliyiz hepimiz yaşasın ......
People
10
3) drzen (uzman doktor)
26.02.2020 10:57:16
çokta tınnn....
People
9
4) mahmut (uz.dr.)
26.02.2020 10:40:06
Sonra piyasada fake yıldız mafyası oluşmasın....Hacker lara dikkat!.......
People
15
5) hacıgazi (dr)
26.02.2020 07:56:48
peki onların yıldızını kim verecek
People
28
6) kard (kardiyoloji)
26.02.2020 02:39:39
günlük 25 hasta bakayım insan gibi maaş alayım ondan sonra yapın karne işini. ama sen bugün eko dahil en az 60 70 hasta baktırıp ondan sonra hastalar yıldız verecek diyorsan o yıldızları bsna değil sana veriyorlar haberin olsun
People
24
7) Murat ugurlu (Doktor)
26.02.2020 00:08:32
Biz de hastalara verelim. Az yildiz alan randevuyu gec alsin, son sirada muayene olsun, ilaca fazla ucret odesin, kesintisi fazla olsun.
People
14
8) kuruldun (ali divanı haysiyet)
25.02.2020 21:02:07
böyle haberler çıkıyorsa, ttb, ttb onur kurulu, 1219 sayılı kanuna göre ali divanı haysiyet buhar olmuş demektir.... ttb sayın bakanı neden meslekten men etmez ki, neticede mesleğin onuru ve şerefine ciddi bir saldırı var...

betondan, çelikten ttb olsa bunlar konuşulamaz bile...
People
17
9) Eskişehir postası (Dr)
25.02.2020 16:47:37
Danışman, bakan, bakan yrd, gn md vs de yıldızlansın.
People
15
10) dokturun biri (pratisyen doktur)
25.02.2020 13:19:38
idol olmak isteyen öne çıksın diyür bakanlık..

geçen akşam yemeğinden sonra gözlerim kamaştı eccuk, hemen acile gittim, gözlerim kamaşiyür dedim hemen kayıt açtılar.. bastım 5 yıldızı tabii!!
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer