Gelirleri düştü: Hekimler yakında ek ödeme alamaz hale gelebilir!
Tabip dışı personelin sabit ödemelerine yapılan zamlar, kadro-unvan katsayılarında ki değişiklikler, bazı kadroların performans puanlarına, ek ödeme katsayılarına yapılan artışlar neticesinde ek ödeme olarak dağıtılan miktar düşecek.
Gelirleri düştü: Hekimler yakında ek ödeme alamaz hale gelebilir!
26 Ağustos 2021 14:33 - MEDİMAGAZİN

MEDİMAGAZİN-6. Dönem Toplu Sözleşme kararları 25.08.2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yayımlanan kararlara göre genel olarak sabit ek ödeme harici herhangi bir ek ödeme alamayan Ebe, Hemşire, Sağlık Memuru, Laborant, Anestezi, Radyoloji, Tıbbi Sekreter gibi sağlık hizmetleri sınıfı, Tekniker, teknisyen, mühendis gibi teknik hizmetler sınıfı, Vhki, Hizmetli, Şöför, Memur, Şef vb. Genel İdari Hizmetler ve yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan bütün sağlık çalışanlarının sabit ödemelerine yüzde 20 zam yapıldı.

Bunun yanında bazı personellerin kadro-unvan katsayılarına, performans puanlarına, nöbet ücretlerine ve ek ödeme katsayılarına artış yapıldı.

Yukarıda bahsedilen iyileştirmelerin tamamı hastanelerin döner sermaye bütçe kalemlerinden ödenecek. Ancak tabiplerin aylık gelirlerinin ağırlıklı kısmının ek ödemeden oluştuğu göz önüne alınırsa bu düzenlemelerden tabiplerin olumsuz etkileneceği ifade ediliyor.

Bilindiği üzere sabit ödemeler, ek ödemeler, nöbet ücretleri hastanelerin döner sermaye gelirleri üzerinden ödeniyor. Tabip dışı personelin sabit ödemelerine yapılan bu zamlar, kadro-unvan katsayılarında ki değişiklikler, bazı kadroların performans puanlarına, ek ödeme katsayılarına yapılan artışlar neticesinde ek ödeme olarak dağıtılan miktar düşecek.

Toplu sözleşmede ek ödeme ve diğer özlük haklarında hangi değişiklikler oldu? İşte maddeler!

Hastanelerde çalışan hekimler, üyesi oldukları sendikanın toplu sözleşmedeki bu kararları kazanım olarak yansıtmasına tepki gösteriyor.

Sabit ödemelerin ve nöbet ücretlerinin genel bütçeye alınmaması halinde hastanelerin bir süre sonra ek ödeme dağıtabilmesinin imkansız hale geleceğini, hatta bir çok ilçe hastanesinde artık ek ödemelerin de dağıtılamaz hale geldiğini belirttiler.

Hekimler isyanlarını ekşi sözlükten, sosyal medya platformlarından ve haber merkezimizi telefonla arayarak dile getirdiler.

https://eksisozluk.com/25-08-2021-doktorlarin-maaslarinin-dusurulmesi--7016514

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
15
1) Dr Yorgun (Uz dr)
15.09.2021 22:57:08
Tüm personelin hastaneye katkısına bakılıp,yaptığı iş,aldığı risk ve hastaneye sağladığı madddi katkı üzerinden ek ödemeleri yapılsa çok adil olurdu, mesela cerrah yaptığı ameliyatdan, radyolog baktığı görüntülemeden, hemşire taktığı serumdan vs, böylece kimse başkasının emeği üzerinden (hatta bir kısım personel örn idareci konumundakiler çay kahve içerek) geçinemez , bana hastaneye kazandırdığım kazancın % 10 u verilse ihya olurdum herhalde, ayda en az 150 bin ,malesef çalış çabala, nöbet tut, ayda 2000 hasta bak, uykusuz kal, okadar risk al,her gün ölüm korkusuyla yaşa, sefasını başkaları sürsün, hakkımı helal etmiyorum arkadaş,etmiyorum,bu haksız uygulamayı öneren, kabul eden, imza atan yürürlüğe sokan kim varsa hakkımı helal etmiyorum,bu yapılan emek hırzızlığıdır
People
16
2) Yorgun doktor (Uz dr)
15.09.2021 22:21:24
Hekim dışı sağlık çalışları rutinini yazıyorum, ellerde akllı telefon,bir elde kahve, çay...mesai içinde sosyal medyada geçirdikleri sürenin 10 da birinde işlerine odaklansalar buna bile razıyız
People
25
3) Derya Dirisağlık (Doktor)
13.09.2021 13:47:23
Elbette ki herkes hak ettiğini almalı, ama birinin cebinden alıp diğerinin cebine aktararak değil, merkez bütçe oluşturarak hesaplanmalı. Hastanelerin lokomotifi hekimler, hiçbir meslek grubu hekimler kadar uzun süre eğitim almıyor, yardımcı sağlık personelleri 20 li yaşlarda maaş almaya başlıyorlar, bugün bir doktorun uzmanlığını eline alıp mecburi hizmetini tamamlayıp evlenip düzen kurması halinde 30 lu yaşlarını geçmiş oluyor. Bütün milyonluk adli olaylarda hekim sorumlu , hekimin kaşe imzası var, diğer hekim dışı hiçbir personel direk sorumluluk altında değil. Ama hala doktor döner sermayesi konuşuluyor ve eksiltilmeye çalışılıyor. Dünyanın en riskli en stresli mesleklerinin başında geliyor hele ki şu pandemi zamanında. Tüm bunlara karşın medyada yazıldığı şekilde hekim geliri azalacaksa çok yanlış!
People
10
4) Muzaffer Hekim (Emekli)
13.09.2021 13:22:35
baha demir (doktor) kardeşim, maalesef o dediğinize pek ihtimal vermiyorum. Okumuş da olsalar bu toprağın insanı doktorlar ve hak arama, gereğinde rest çekme-istifa etme genetiğimizde ve de geleneğimizde yok. Biraz çilecilik de var tabi, "Allah beterinden saklasın" der her koşula uyum sağlar, çalışmaya devam ederler.
People
12
5) baha demir (doktor)
12.09.2021 09:08:44
Devlet; hastahanelerinde doktorları tutmak istiyorsa artık tam gün yasasını iptal etmenin zamanı geldiğini hatırlatmak isterim. yoksa çok fazla istifalarla karşı karşıya kalacak çünkü insanlar çok çalışıp emeğinin karşılığı olanı hiç bir şekilde alamayacak artık.
People
13
6) dr.hesap uzmanı (doktor)
10.09.2021 09:54:32
Çalışanların maaşlarının bir parçası olan sabit ek ödemelerinin (denge tazminatı karşılığı) döner sermayeden karşılanması eninde sonunda hastanelerin batmasına yol açacaktır. İmamın, Öğretmenin, Tapuda Belediyede çalışanların sabit ek ödemesi olan denge tazminatları merkez bütçeden ödenirken sağlık bakanlığı çalışanlarının ek ödemelerinin hastanelerin döner sermayesinden ödenmesi haksızlıktır. Sendikalar bir şeyler yapmak istiyorsa, %10-20 zam peşinde koşmasınlar, tek istediğimiz döner sermaye sabit ek ödemesinin (denge tazminatı yerine geçen ek ödeme) merkez bütçeden ödenmesini sağlamaları ve bunun emekliliğe yansıtılmasının sağlanması, ayrıca MAAŞLARIMIZDAN KESİLEN gelir vergisinin sabit olmasıdır. Çünkü, % 35 lere varan gelir vergisi yıllık maaş zamlarını sıfırlamaktadır.
People
22
7) Mserdar (emekli op.dr.)
03.09.2021 18:00:51
Almanyada hemşire 2bin,pratisyen dr 3 bin alır diyen arkadaşım,sadece maaşı değil Almanya da hemşire olmak için geçilen eğitim safhalarını ve klinikte yaptığı işleri ve aldığı sorumlulukları da yaz,İngilterede hemşire küçük tıbbı müdahale yapıyor,kist çıkartıyor,ultrason yapıyor,bizde hemşire koridorda poliklinik nerde diyene doktara sor diyor.
People
11
8) böznr (dr(nükleer))
03.09.2021 11:01:41
sınırlar belli olmalıdır almanyada yeni başlayan pratisyen hekim yaklaşık 3000 eu hemşire 2000 eu alır..bizde hekimler arasında da hastaneler arasındada çok farklı sonuçlar var..gerçekçi olmak lazım
People
24
9) MSerdar (emekli op.dr.)
02.09.2021 17:38:05
Hemşire2 alırken hekimin 10 alması adil değildir sözü yanlış alğıdır,önemli olan 1 aylıktoplam ele geçen maaştır,hemşire aylık 6bin tl kazanıyorsa,hekim 30bin kazanmıyor,kazanan dr.varmıdır binde1 vardı belki,bazen hemşire arkadaşlar bizim klinikte bir dr 20 bin aldı diyor,kim o doktor diyorsun,cerrah diyor,ne iş yapıyor diyorsun,nakil yapıyor diyor,ne nakli diyorsun,karaciğer,böbrek diyor,ünvanı var mı diyorsun,prof.diyor,e kaç yıllık dr.diyorsun 30 diyor,sen kaç yıllıksın 2 diyor,yaşın kaç diyorsun 23 diyor,e müsade edinde o kadar fark olsun,her zaman pilot hostesin 2-3 katı,hakimsavcıkatibin 2-3katı maaş alır,maaştasorumlulukla paralel artar.
People
14
10) ömer hayyam (op.dr.)
02.09.2021 16:35:24
hekim 10 alırken hemşirenin 2 alması adil değildir...

döner sermaye hekime ait olmalıdır.

neticede tedavi , ameliyat için insanlar hekime geliyor.

hekim sayesinde ( onun emeği, alın teri, akıl teri sayesinde oluşmuş iş nedeniyle) maaş alacaksın, zamanı gelincede emekli olacaksın...

hak ettiklerinden fazlasınını vermek görüldüğü üzere aymaz cevaplara ve tiplere neden oluyor...

bir hekim %1 lik dilimden oluyorken
bir hemşire %80 dilimden oluyor

iyi niyetli olmayı saflık olarak algılamışlar...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)