Gelirleri düştü: Hekimler yakında ek ödeme alamaz hale gelebilir!
Tabip dışı personelin sabit ödemelerine yapılan zamlar, kadro-unvan katsayılarında ki değişiklikler, bazı kadroların performans puanlarına, ek ödeme katsayılarına yapılan artışlar neticesinde ek ödeme olarak dağıtılan miktar düşecek.
Gelirleri düştü: Hekimler yakında ek ödeme alamaz hale gelebilir!
26 Ağustos 2021 14:33 - MEDİMAGAZİN

MEDİMAGAZİN-6. Dönem Toplu Sözleşme kararları 25.08.2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yayımlanan kararlara göre genel olarak sabit ek ödeme harici herhangi bir ek ödeme alamayan Ebe, Hemşire, Sağlık Memuru, Laborant, Anestezi, Radyoloji, Tıbbi Sekreter gibi sağlık hizmetleri sınıfı, Tekniker, teknisyen, mühendis gibi teknik hizmetler sınıfı, Vhki, Hizmetli, Şöför, Memur, Şef vb. Genel İdari Hizmetler ve yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan bütün sağlık çalışanlarının sabit ödemelerine yüzde 20 zam yapıldı.

Bunun yanında bazı personellerin kadro-unvan katsayılarına, performans puanlarına, nöbet ücretlerine ve ek ödeme katsayılarına artış yapıldı.

Yukarıda bahsedilen iyileştirmelerin tamamı hastanelerin döner sermaye bütçe kalemlerinden ödenecek. Ancak tabiplerin aylık gelirlerinin ağırlıklı kısmının ek ödemeden oluştuğu göz önüne alınırsa bu düzenlemelerden tabiplerin olumsuz etkileneceği ifade ediliyor.

Bilindiği üzere sabit ödemeler, ek ödemeler, nöbet ücretleri hastanelerin döner sermaye gelirleri üzerinden ödeniyor. Tabip dışı personelin sabit ödemelerine yapılan bu zamlar, kadro-unvan katsayılarında ki değişiklikler, bazı kadroların performans puanlarına, ek ödeme katsayılarına yapılan artışlar neticesinde ek ödeme olarak dağıtılan miktar düşecek.

Toplu sözleşmede ek ödeme ve diğer özlük haklarında hangi değişiklikler oldu? İşte maddeler!

Hastanelerde çalışan hekimler, üyesi oldukları sendikanın toplu sözleşmedeki bu kararları kazanım olarak yansıtmasına tepki gösteriyor.

Sabit ödemelerin ve nöbet ücretlerinin genel bütçeye alınmaması halinde hastanelerin bir süre sonra ek ödeme dağıtabilmesinin imkansız hale geleceğini, hatta bir çok ilçe hastanesinde artık ek ödemelerin de dağıtılamaz hale geldiğini belirttiler.

Hekimler isyanlarını ekşi sözlükten, sosyal medya platformlarından ve haber merkezimizi telefonla arayarak dile getirdiler.

https://eksisozluk.com/25-08-2021-doktorlarin-maaslarinin-dusurulmesi--7016514

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) menzilin dönercisi (dr)
23.09.2021 17:57:31
yorumumu tamamladığınız için teşekkür ederim.
People
12
2) Karadağın (Dönercisi)
23.09.2021 11:11:32
Sayın akdağın dönercisi (dr); devlette sana gelen 100 hastanın en fazla , maksimum, azami 1 veya 2 tanesi , sen özele geçince gelir...

Kapında bekleyen 100 kişi, senin için gelmiyor, sen iyi olduğun için gelmiyor "para vermemek için" geliyor...

Lütfen gözünüzdeki perdeyi sonra güneşliği sonra tülü aralayıp gerçeklere bakinız....


People
3
3) Metin (Sağlık personeli)
22.09.2021 09:13:10
Bugüne kadar güzel döner alırken hiç sesi çıkmayan ,diğer personele niye hiç ödeme yapılmıyor diye itiraz etmeyen arkadaşlar biranda ortalığı toz dumana çevirmiş.Sebep,birazda diğer personel de alsın dendiği için.Cunku herkes kendine Müslüman ya.
People
3
4) akdağın dönercisi (dr)
20.09.2021 10:42:36
benim günlük 100 hastam olsaydı, hastalarımla beraber özele geçer devleti de hastasız bırakırdım.
People
25
5) Dr Yorgun (Uz dr)
15.09.2021 22:57:08
Tüm personelin hastaneye katkısına bakılıp,yaptığı iş,aldığı risk ve hastaneye sağladığı madddi katkı üzerinden ek ödemeleri yapılsa çok adil olurdu, mesela cerrah yaptığı ameliyatdan, radyolog baktığı görüntülemeden, hemşire taktığı serumdan vs, böylece kimse başkasının emeği üzerinden (hatta bir kısım personel örn idareci konumundakiler çay kahve içerek) geçinemez , bana hastaneye kazandırdığım kazancın % 10 u verilse ihya olurdum herhalde, ayda en az 150 bin ,malesef çalış çabala, nöbet tut, ayda 2000 hasta bak, uykusuz kal, okadar risk al,her gün ölüm korkusuyla yaşa, sefasını başkaları sürsün, hakkımı helal etmiyorum arkadaş,etmiyorum,bu haksız uygulamayı öneren, kabul eden, imza atan yürürlüğe sokan kim varsa hakkımı helal etmiyorum,bu yapılan emek hırzızlığıdır
People
26
6) Yorgun doktor (Uz dr)
15.09.2021 22:21:24
Hekim dışı sağlık çalışları rutinini yazıyorum, ellerde akllı telefon,bir elde kahve, çay...mesai içinde sosyal medyada geçirdikleri sürenin 10 da birinde işlerine odaklansalar buna bile razıyız
People
32
7) Derya Dirisağlık (Doktor)
13.09.2021 13:47:23
Elbette ki herkes hak ettiğini almalı, ama birinin cebinden alıp diğerinin cebine aktararak değil, merkez bütçe oluşturarak hesaplanmalı. Hastanelerin lokomotifi hekimler, hiçbir meslek grubu hekimler kadar uzun süre eğitim almıyor, yardımcı sağlık personelleri 20 li yaşlarda maaş almaya başlıyorlar, bugün bir doktorun uzmanlığını eline alıp mecburi hizmetini tamamlayıp evlenip düzen kurması halinde 30 lu yaşlarını geçmiş oluyor. Bütün milyonluk adli olaylarda hekim sorumlu , hekimin kaşe imzası var, diğer hekim dışı hiçbir personel direk sorumluluk altında değil. Ama hala doktor döner sermayesi konuşuluyor ve eksiltilmeye çalışılıyor. Dünyanın en riskli en stresli mesleklerinin başında geliyor hele ki şu pandemi zamanında. Tüm bunlara karşın medyada yazıldığı şekilde hekim geliri azalacaksa çok yanlış!
People
13
8) Muzaffer Hekim (Emekli)
13.09.2021 13:22:35
baha demir (doktor) kardeşim, maalesef o dediğinize pek ihtimal vermiyorum. Okumuş da olsalar bu toprağın insanı doktorlar ve hak arama, gereğinde rest çekme-istifa etme genetiğimizde ve de geleneğimizde yok. Biraz çilecilik de var tabi, "Allah beterinden saklasın" der her koşula uyum sağlar, çalışmaya devam ederler.
People
14
9) baha demir (doktor)
12.09.2021 09:08:44
Devlet; hastahanelerinde doktorları tutmak istiyorsa artık tam gün yasasını iptal etmenin zamanı geldiğini hatırlatmak isterim. yoksa çok fazla istifalarla karşı karşıya kalacak çünkü insanlar çok çalışıp emeğinin karşılığı olanı hiç bir şekilde alamayacak artık.
People
21
10) dr.hesap uzmanı (doktor)
10.09.2021 09:54:32
Çalışanların maaşlarının bir parçası olan sabit ek ödemelerinin (denge tazminatı karşılığı) döner sermayeden karşılanması eninde sonunda hastanelerin batmasına yol açacaktır. İmamın, Öğretmenin, Tapuda Belediyede çalışanların sabit ek ödemesi olan denge tazminatları merkez bütçeden ödenirken sağlık bakanlığı çalışanlarının ek ödemelerinin hastanelerin döner sermayesinden ödenmesi haksızlıktır. Sendikalar bir şeyler yapmak istiyorsa, %10-20 zam peşinde koşmasınlar, tek istediğimiz döner sermaye sabit ek ödemesinin (denge tazminatı yerine geçen ek ödeme) merkez bütçeden ödenmesini sağlamaları ve bunun emekliliğe yansıtılmasının sağlanması, ayrıca MAAŞLARIMIZDAN KESİLEN gelir vergisinin sabit olmasıdır. Çünkü, % 35 lere varan gelir vergisi yıllık maaş zamlarını sıfırlamaktadır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)