Görüntüler ortaya çıktı! Avukattan antibiyotik yazmayan aile hekimine tekme, hakaret, ölüm tehdidi....
Aile sağlığı merkezinde çalışan bir doktorun darbedilmesiyle ilgili olay sırasında çekilen cep telefonu görüntüleri ortaya çıktı
Görüntüler ortaya çıktı! Avukattan antibiyotik yazmayan aile hekimine tekme, hakaret, ölüm tehdidi....
17 Ocak 2018 -

İzmir'in Karşıyaka ilçesindeki Bostanlı 4 Nolu Aile Sağlığı Merkezinde (ASM) görevli doktorun, bir hasta yakını tarafından darbedilmesine ilişkin görüntüler ortaya çıktı.

 

 

 

Avukat olan bir kişinin yakınına antibiyotik yazılmadığı gerekçesiyle ASM'ye gelerek burada görevli hekimi darbetmesiyle ilgili İzmir Tabip Odası ve sivil toplum kuruluşlarından üyeler, merkez önünde toplanarak basın açıklaması yaptı.


Reçete yazmayan Aile hekimini darp eden Avukata Sağlık Bakanlığından sert tepki


Merkezin Sorumlu Hekimi Mithat Yılmaz, yaptığı konuşmada, iki gün önce gelen bir kadının, hastası olmadığı halde Dr. Bülent Öner'den acil antibiyotik reçetesi düzenlemesini istediğini aktardı.

Dr. Öner'in antibiyotik yazmadığı hastayı kendi doktoruna yönlendirdiğini anlatan Yılmaz, "Ertesi gün hastanın avukat olan ağabeyi gelip doktor arkadaşımızın odasına daldı, hakaret etti, ölüm tehditleri savurdu ve tekme attı." dedi.

Kara, sağlık personelinin araya girmesi sonucu hasta yakınının uzaklaştırıldığını dile getirerek, şikayetçi oldukları saldırganın henüz ifade vermediğini savundu.

Karşıyaka İlçe Sağlık Müdürü Yıldıray Çığırgil, sağlık personeline yönelik saldırıyı kınadıklarını, olayın adli boyutunun takipçisi olacaklarını ifade etti.

Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası adına açıklama yapan Derya Aydın Mengücük de sağlıkta şiddetin sona ermesini istediklerini belirterek, "Maruz kaldığımız şiddetin nedeni çoğunlukla mesleğimizi tıbbi ve bilimsel standartlarda yapma isteğimiz ve kararlılığımızdır. Bu taleplerin çoğu yasalara da aykırıdır." dedi.

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akça ve Genel Sağlık İş İzmir Şubesi Başkanı Alper Zorbalar'ın da olayı kınadığı açıklamanın ardından Dr. Bülent Öner'e aile hekimleri adına çiçek takdim edildi.

Öte yandan hekimin darbedilmesine ilişkin bir sağlık görevlisinin olay anında çektiği cep telefonu görüntüleri de basınla paylaşıldı. Görüntülerde muayene odasındaki paravanın arkasında bulunan doktora hakaret ederek tekme attığı görülen şahsın, kendisini uzaklaştırmaya çalışan sağlık görevlilerinin de üzerine yürüdüğü gözleniyor.

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Karşıyaka'da aile sağlığı merkezinde görevli bir hekimin, sonradan avukat olduğu öğrenilen bir şahıs tarafından yakınına antibiyotik yazılmadığı gerekçesiyle darbedildiği, olayla ilgili savcılık tarafından soruşturma başlatıldığı bildirilmişti. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
30
1) aynur (dr)
22.01.2018 09:04:13
muayene odasını kameraya çeken kişi hakkında soruşturma başlatılacağından adım gibi eminim.

adam avukat olmasa bile bu yaptığından ötürü ceza almazdı zaten, bi de üstüne avukat hiç ceza almayacaktır.

kamerayla içeriyi çeken personel bakanlıktan soruşturma geçirecek olan ona olacak.
People
13
2) harun cengay (dr)
18.01.2018 09:50:13
bakanlık, artık bu sefer meksika biberi sürer bu zatın ağzına....(zat fazla mı oldu sanki)
People
66
3) Mustafa D. (Acil Tıp Uzmanı)
18.01.2018 09:28:54
Sağlıkta ŞİDDET Bir İŞ KAZASIDIR. Sağlık Bakanlığı'nın 87307621-402.02 İş Sağlığı ve Güvenliği İş Prosedürü ve Formları Hk. yazısında EK1 “Kaza/Olay Bildirim Formu”den anlaşılacağı üzere FİZİKSEL veya SÖZEL herhangi bir ŞİDDET vakası bir İŞ KAZASIDIR ve bildirime TABİDİR.
Sağlık Bakanlığı gerekli İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ tedbirlerini almadığı gibi SGK bildirimlerimizi de yapmamaktadır. Sağlık Bakanlığı İŞVEREN KİMLİĞİNİ saklayarak oluşan İŞ KAZASI ve MESLEK HASTALIĞI yaptırımlarından KENDİNİ KURTARMAYA çalışmaktadır.
Yapılan çalışmalarda kurumda TÜKENMİŞLİK SENDROMU oranı %48'e yükselmiş olup bu durumun da meslek hastalığı bildirimi yapılmamaktadır.

Çalışanların TEMEL HAK VE HÜRRİYETLERİ gasp edilmiştir. Kamu yararına bizim de İŞ SAĞLIĞIMIZ korunmalıdır.
People
14
4) Mustafa D. (Acil Tıp Uzmanı)
18.01.2018 05:17:42
Sağlıkta ŞİDDET Bir İŞ KAZASIDIR. Sağlık Bakanlığı'nın 87307621-402.02 İş Sağlığı ve Güvenliği İş Prosedürü ve Formları Hk. yazısında EK1 “Kaza/Olay Bildirim Formu”den anlaşılacağı üzere FİZİKSEL veya SÖZEL herhangi bir ŞİDDET vakası bir İŞ KAZASIDIR ve bildirime TABİDİR. Sağlık Bakanlığı İŞ VEREN kimliğini kasti şekilde gizleyerek yasal yaptırım ve tazminat ödemelerinden kurtulmaya çalışmaktadır.
People
16
5) osman (uzm dr)
17.01.2018 23:41:50
sağlık bakanı bunları izliyor mu acaba? izliyorsa ne düşünüyor ya da düşünüyor mu ki acaba?
People
17
6) acil (pratisyen)
17.01.2018 22:54:16
SAĞLIKTA ŞİDDETİ SAĞLIK BAKANLIĞI TEŞVİK ETMEKTEDİR MAALESEF ,SAĞLIKTA ŞİDDETTE HAKİMLER VE SAVCILARIN ETKİSİ DE ÇOK BÜYÜKTÜR.ÖNCE HAKİM VE SAVCILAR HESABA ÇEKİLMELİDİR.
People
23
7) mehmet akdoğan (doktor)
17.01.2018 15:50:01
Bu gibi durumlar için sağlık çalışanları biber gazı veya üvendire (internetten bakmanızı tavsiye ederim) kullanılmalı ve kendi canını tehlikeye atmamalıdır.
People
41
8) Durmuş Ali MIRIK (Memur)
17.01.2018 15:28:12
Öncelikte şiddete hayır diyorum. Sağlıkta şiddetin çok olduğunu ve buna bir an önce kesin önlemler alınmalı. Bu olayı yapan bir Avukat olunca tüm avukatları değil ama bu avukatı kınıyorum.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
14/12-15/128. Türkiye Tiroid Hastalıkları KongresiENDOKRİNO...ANKA
14/12-16/128. Ulusal Sitopatoloji KongresiTIBBİ...İZMİ