HIV'lı hastanın doğumunda eline iğne batan doktor şikayetçi oldu
Diyarbakır Başsavcılığı, Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde HIV’li hastanın doğum operasyonunda eline iğne batan asistan Dr. D.D.’nin şikâyeti üzerine “taksirle adam yaralama ve adam öldürmeye teşebbüs” iddiasıyla soruşturma başlattı. D.D., “Umarım bulaşmamıştır” dedi
HIV'lı hastanın doğumunda eline iğne batan doktor şikayetçi oldu
03 Ocak 2018 09:35 - HABERTÜRK

Habertürk’ün “Yemininizden utanın” manşetiyle duyurduğu Dicle Üniversitesi Hastanesi’ndeki doğum skandalıyla ilgili, idari soruşturmanın ardından adli soruşturma da başlatıldı. 3 aylık evli kadın asistan hekim D.D.’nin avukatı aracılığıyla şikâyeti üzerine harekete geçen Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, ameliyata giren sağlık çalışanlarının tanık olarak dinlenmesi için hastaneye yazı yazdı. Gazete Habertürk'ten Veysi İpek'in haberine göre savcılık yazısında, “taksirle yaralama ve adam öldürmeye teşebbüs” iddiasıyla yürüttüğü soruşturmada ifadelerin alınmasından sonra skandalla ilgili de soruşturma başlatılacağı kaydedildi.

 

 

 

DİĞER İKİ ÇOCUKTA YOK

Öte yandan dünyaya getirdiği erkek bebekle birlikte Siirt’teki evine dönen HIV’li Ç.K.’nın diğer iki çocuğunda virüs olmadığı ortaya çıktı. Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Kliniği Anabilim Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen, Ç.K. ile eşinin, kliniklerinde 6 yıldan beri tedavi gördüğünü söyledi. Çelen, HIV tedavisi gören ailenin önceki yıllarda dünyaya gelen çocuklarına da doğum sonrası ilaç tedavisine başladıklarını, daha sonra çocukların tetkiklerinde HIV virüsüne rastlamadıklarını kaydetti. Hastanede Başhekim Prof. Dr. Ali Kemal Kadiroğlu ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Prof. Çelen, “HIV pozitif bir hastadan iğne batması durumunda yüzde 5 oranında bulaşma riski var. Bu tür durumlarda ilk 4 saat içinde koruyucu ilaca başlanması gerekiyor. Biz 1 saati dolmadan doktor hanıma anında tedaviye başladık. yüzde 90’lara varan bir koruyuculuk söz konusu” dedi.

‘İĞNE ÜZERİNDEN ALGI YAPILIYOR’

Ameliyatta eldivenle ilgili bir sorun olmadığını belirten Başhekim Prof. Dr. Ali Kemal Kadiroğlu ise şunları söyledi:

“‘Ben bu hastaya bakmıyorum’ anlayışını kabul etmiyoruz. Her hasta ırkı, dini, dili, milleti ne olursa olsun, bizim hastanemize başvuran her hasta hastanemiz tarafından sahipleniliyor. Ameliyatta yeterli önlem alınmış. Fakat korunaklı cerrahi tam uygulanmadığından kazaen o anda iğne batmış. Bu iğne üzerinde algı yapılıyor. Biz bunu kabul etmiyoruz.”

 ‘UMARIM VİRÜS BULAŞMAMIŞTIR’

Skandalın ardından hastanenin iş güvenlik uzmanının raporunda D.D.’nin eline iğne batmasıyla ilgili “dikkatsizlik ve tecrübesizlik” tespitinde bulunduğu ortaya çıktı. Doktor D.D. ise şunları söyledi: “Evdeyim, tedavim sürüyor. Elime iğne battı, umarım HIV virüsü bulaşmamıştır, bir an önce sağlığıma kavuşurum. Soruşturma açıldığı için konuyla ilgili konuşmak istemiyorum. Suç duyurusu ve dava ile ilgili de avukatım konuşmamı istemiyor.”


Başhekim, basın toplantısı sırasında ameliyatlarda kullanılan eldivenler hakkında bilgi verdi

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) ayten (dr)
05.01.2018 11:44:23
200 olaydan sadece 6 sında hıv bulaşı olmuş ne var bunda diyen arkadaşın eline umarım o iğne batar ve o da 7inci olur.
People
9
2) Ali (Aile hekimi )
03.01.2018 17:19:58
Öğretim üyelerinden bazıları yeterince şımardı ve bunun bir sebebi de biziz. Biz şımarttık , hocadır vs. diye tepemize çıkardık. Birkısmının bilgisizliği de ortada. Ben bakmıyorum da ne demek. İki aylık asistan kızcağız yetkisi bile yok o ameliyata girmeye. Üzerine tüm asistanlar da maddi manevi tazminat davaları açmalılar. Yeter bu sömürü! Doktor bu oyunu bozar !
People
15
3) ayt12 (uzm.)
03.01.2018 14:03:50
Hatırladığım kadarı ile, HİV'li hastalarının tedavi edildiği Londranın bir hastanesinde zamanında yapılan klinik içi araştırmada, 200 'ün üzerinde HİV'li hastadan iğne batma vakkasında, sadece 6 personelde HİV geçişi görülmüş. Yani genç arkadaşımız hemen endişelenmesin. Bariyerli eldiveni merak edenler için: http://www.bariyerlieldiven.com/
People
39
4) Dr. Hakan (öğretim Üyesi)
03.01.2018 14:01:56
Tamam herkesin yaşama tedavi hakkı vs var ama bildiğim kadarıyla örneğin her hastanede HIV veya Hep B, C pozitif hasta ameliyat edilemiyor. Hastanenin bu konuda personel, kullanılan malzeme, anestezi cihazı, odanın sterilizasyonu konularında belli prosedürleri uygulayabilecek nitelikte olması gerekiyor. Benim de hepatit B aşım tutmuyor, genel cerrahım ve bana hep B bulaşsa kim sahip çıkacak? Bu şekilde HIV den ziyade hep B ve C kapan çok hekim var. Bir arkadaşım KC nakli bekliyor, değer mi? sonuçta biz de insanız bizim de yaşamaya hakkımız var. Tecrübesizlik dikkatsizlik gerekçesine katılmıyorum. 22 yıllık cerrahım girdiğim ameliyatların %20-30 unda elime iğne batıyor, iğneden ziyade gözümüze kan sıçradı ne olacak? Op gömleklerinin disposable olanları hariç hepsi içine kan ve hastanın vücut sıvılarını geçiriyor. Ayrıca hep B veya C taşıyan veya HIV pozitif bir cerrah da ameliyat yapabilir mi? Siz böyle bir cerraha ameliyat olur musunuz?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)