İlber Ortaylı: Yakında hekimsiz, hemşiresiz kalacağız
Türk Tarihi Profesörü İlber Ortaylı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla sağlık sisteminde yaşanan sorunlara tepki gösterdi. Ortaylı, "Bu densizliğin sınırları nerede duracak?" ifadelerini kullandı.
İlber Ortaylı: Yakında hekimsiz, hemşiresiz kalacağız

İlber Ortaylı

26 Ekim 2021 12:16 - MEDİMAGAZİN

MEDİMAGAZİN - İlber Ortaylı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, sağlık çalışanların uğradığı şiddete ve maaşlarının yeterli olmamasına da değindi. 

Tıp eğitimi alan öğrencilerin yabancı ülkelere gitmek istediğini dile getiren Ortaylı, "Avrupa’nın en fedakâr personeli yurtlarından kaçmak zorunda kalıyor. Hastanesiz kalmayı hak eden bir toplum muyuz?" ifadelerini kullandı.

Açıklamasında geçmişte görev yapan Sağlık Bakanlarına da eleştiride bulunan Ortaylı şu sözleri kullandı:

"Felemenkçe, İsveççe, Almanca gibi dilleri öğreten kurslar, doktor ve sağlık personeli dolu.
Ne yapsınlar ki? Maaşlar ortada; 7-8 Bin TL'ye şu hayat pahalılığında mütehassıs doktor mu çalıştırılır?

Üstelik bir de doktor, hemşire dövme modası devam ediyor.
Hele en sonuncu hadise (yani üç hemşireyi bir mücrimin esir alması) eğer dış kaynaklı, tipik bir organizasyon değilse şaşarım.

Çünkü pandemi krizinde Batı’daki tıbbi personelin gayret ve beceri yönünden bizimkilere yetişemeyeceği anlaşıldı.
Açığı böyle kapatmak istemedikleri ne malum? Deli geçinen herif, ambulansın içinde hastaneye girmiş ve üç hemşiremizi rehin alarak ortalığı birbirine katıyor.

Şayet deliyse tımarhane, psikiyatri klinikleri nerede? Bunu düzenleyen kanun neden hazırlanmıyor?

Hastaneler personel kıtlığına uğramaya başladı. Avrupa’nın en fedakâr personeli yurtlarından kaçmak zorunda kalıyor.
Hastanesiz kalmayı hak eden bir toplum muyuz? İki asırdır evlatlarımızı tıp alanında büyük fedakârlıkla yetiştirdik.
Bu densizliğin sınırları nerede duracak? Adamın biri, geçmişte bakan oldu, gelip hastanelerin kapısından T.C. rumuzunu kaldırmakla iş yaptığını zannetti, amacı belli. Beriki gelip “Sağlık personeli sizin hizmetinizdedir” diyor.
Roma’nın “Patrici” beyleri bile Yunanlı köle hekimler için böyle edepsiz laf kullanmamıştır.

Ne zaman akıllanacağız ve herkese haddini bildireceğiz? Zorbalık çıkmadan evvel aklıselim hukuki tedbirlerle işin sağlanması gerekir.
Nelere maruz kalacağımızı tasavvur etmek bile istemiyoruz."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
10
1) hasan (dr)
31.10.2021 10:53:36
Yıllar önce hiçbir meslek mensubuna uygulanmayan zorunlu devlet hizmeti hekimlere uygulandı. BU nedenle üniversiteden ayrılmak zorunda kaldık. Maalesef zorunlu hizmet sonrası da tekrar eski kurumumuza dönemedik. Kısacası hayatımız alt üst oldu. Maalesef ülkemizde askeri ve sivil rejimlerin uygulamaları hep hekimlerin aleyhine oldu. Bazen keşke iyi bir Almancamız olsaydı diye düşünüyorum.

People
8
2) ismail yetenek (dr)
29.10.2021 07:06:00
15-20 yıl önce dr ları. aşağılamıştı deyip şimdiki sözünü değersizleştirmeyin adamın..o zaman,o zamanki sorunlara değinmiştir.şu zaman da şimdiki sorunlara değiniyordur..Veya sağlık çalışanlarına yüklenme o boyuta geldiki,vicdanı bu yazıyı kaleme almaya sevk etti.Her lafın altında bir çapanoğlu aramayın bir kez de...
People
12
3) Onur duman (Jinekolog)
28.10.2021 13:26:18
Hadi istifa ) ben ettim darisi herkesin basina
People
0
4) Halise Öztürk (Ev Hanımı )
28.10.2021 11:25:16
Özellikle özel hastanelerdeki aç gözlülük sağlık sektöründeki ticaret pazarlığını gözler önüne sermekte. Vicdan sahibi işinin ehli doktorlar günümüzde ne yazık ki parmakla göstilecek kadar az.. Vicdan yoksunu ne kadar doktor varsa yolu açık olsun.. Bu sayede insan sağlığı daha az bozulmuş olur. Sapasağlam girilen ameliyatlarda insanlar ya canından oluyor yada sakat kalıyor.
People
0
5) ALİ VELİ (MEMUR)
28.10.2021 09:21:44
Sayın ortaylı bu 7-8 bin tl maaş alan doktorlar nerede.Pratisyen doktorların çoğu 4924 tabi çalışıyorlar aylık ek ödeme ile beraber en az 13-14 bin tl maaş alıyorlar.Hastanelerde hastalara bakmayıp muayenehanelerine yönlendirip para basarlarken sizde vicdan yok mu dediğinizi hiç duymadık.Ameliyat için hasta yakını ile para pazarlığı yaptıkları zamanları unuttuk mu.Ben 21 yıl önce fıtık ameliyatı olan çocuğum için cerraha 100 tl para vermiştim. Sizin o 7-8 bin tl dediğiniz parayı yardımcı sağlık personeli alıyor.Bilginize.
People
41
6) akdağın dönercisi (dr)
27.10.2021 11:38:43
sağlıkta sermaye dönüşümü sonrası kaliteli hizmet kaliteli özel hastanelerde ,parası yetmeyenler politikacı hakim vs den korktuğu için hıncını sağlıkçılardan çıkarıyor.Arada birçok vicdanlı idealist sağlıkçı ziyan oluyor.Gerçek suçlular keyfine bakıyor.
People
14
7) Uzm (Dr)
27.10.2021 10:58:24
15-20 yıl önce bir iç hastalıkları toplantısına katılmış ve doktorları o kadar aşağılamıştı ki hayret etmiştik. O yüzden şimdiki dediğine inanmıyorum kusura bakma prof bey
People
6
8) Jalede jale (Hemşir)
27.10.2021 03:04:08
Aman hadi be kalırsak kalırız tehdide bak. Gökten doktor hemşire düşüyo beğenmeyen kapı orada gidin bakalım gidebiliyosanız nere sizi kabul ediyo
People
44
9) ibrahim hakkı aktan (Tabip)
26.10.2021 21:32:00
Ben 6 ay önce görevden içim sızlayarak ayrıldım. Artık bu iş bu şartlarda yapılmaz diyerek.
People
15
10) Dr (Dr)
26.10.2021 21:13:46
Basiretli insan, camianın içinde olmasa da anlıyor
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)