Komadaki kadın fişi çekilecekken gözlerini açtı
"Hiç umut yok, artık eşinize veda etmeniz gerekiyor." Doktorlar İngiltere'de yaşayan ve çok nadir görülen bir hastalık nedeniyle komaya giren genç kadının yaşam destek ünitesinden ayrılması gerektiğini eşine böyle açıklıyordu.
Komadaki kadın fişi çekilecekken gözlerini açtı
20 Mart 2015 13:21 - HÜRRİYET

40 yaşındaki Jenny'nin kocası ise son bir kez eşinin beyin fonksiyonlarının kontrolü için MR'a sokulmasını ve bir şans verilmesi için fişinin çekilmemesini istiyordu. O anda tartışmalar başladı ve ne olduysa oldu. Genç kadın gözlerini açtı, doktorlar şoke oldu eşi ise sevinçten ne yapacağını bilemedi.

DOKTORLARLA TARTIŞMAYI DUYDU GÖZLERİNİ AÇTI

Nadir görülen bir sinir sitemi hastalığı olan ve bilincin kapanmasına neden olan Guillain-Barre Sendromu hastası Jenny Bone, kocasının doktorlarla tartışmasını duyunca hayata geri döndü.

DUYUYORDUM AMA TEPKİ VEREMİYORDUM

Doktorlar artık hiç umut olmadığı gerekçesiyle yaşam destek ünitesini kapatmayı önerince buna karşı çıkan Jenny'nin kocası eşini hayata döndüren sözleri söylemiş oldu. Bu tartışmayı duyan 40 yaşındaki İngiliz kadın Jenny birden yaşam sinyalleri vermeye başladı ve belki de ölümünden saniyeler önce hayata geri döndü.

Jenny "Etrafımdaki konuşmaları duyabiliyordum. Ancak tepki veremiyordum. Doktorların yaşam destek ünitesini kapatma önerisine eşim karşı çıkınca hayata dönmeyi başardım" dedi. Hastalığının üzerinden 1 yıl geçmiş olan Jenny Bones, işine geri dönmeyi başardı ve normal hayatını sürdürüyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
29.11.2021 17:07:57
İngiliz basını araştırıldığında hastanın Guillan Barre için tedaviye gönderildiği hastanede geç müdahale yapıldığından dolayı kardiyak arrest olduğu ve müdahale edildiği, bu dönemde oksijensiz kalan beyinde hasar geliştiğinden şüpheyle yoğun bakımda uyutulduğu yazılı. Yoğun bakımda IVIG ve Plazma değişimi yapılmış AMA UYUTULMAYA DEVAM EDİLMİŞ, bu nedenle hem anestezinin etkisi hem de hipoksik beyin hasarı nedeniyle hastanın kendisine gelmesi uzun sürmüş. Ailenin tek şikayeti kendilerini hastaneye Guillan Barre olduğunu söyleyerek mektup ile gönderen pratisyen doktorun yazısının hastanede dikkate alınmayarak tedavinin geç başlanması.
People
1
2) Deniz Çoban (Müşteri temsilcisi )
28.11.2021 23:09:02
Sayin hocalarım yorumlariniza yanıt yazmak istedim ama olmuyor benim kuzenin 40 gündür yoğun bakımda entube edilmiş şekilde 9 gün oldu gözlerini açtı ayak el tepkisi veriyor gözleri ile takip edebiliyor ama konuşma vs hiç bir tepki yok . Trafik kazası geçirmişti akciğer ve beyin hasar görmüş. Lütfen biliyorsaniz yazın iyi olur mu lütfen
People
6
3) a.s (dr)
21.03.2015 10:42:24
Sinalin yazdığını bende okudum. beyin ölümüne elbette 3 hekim karar verir. bende yıllarca o kurulda yer aldım. Merak etmeyin ne yazdığımı çok iyi biliyorum.

Bence burada yazılan haberde önemli bir mesaj var. hasta komada bile olsa yüksek sesle yanında kendisiyle ilgili önemli sonucu ölüm olan bir konuyu konuşmamak lazım.

Burada fiş çekmeye kaş kişinin imza atacağı konuşulmuyor. Hala yaşayan birinin yanında yüksek sesle fişinin çekilmesi kastediliyor. Elbetteki aile kabul etse imzayı 3 kişi atacaktı. Ama bu sonucu hastanın bunu duymasını engellemiyor.

Bence haberde çok önemli bir mesaj var. ve içerikle başlık yüzde yüz uyumlu.

Yinede herkesin yorumuna saygı duyarım. bende aynı şeyi beklerim.
People
8
4) ahmet kemal (uzm.hekim)
20.03.2015 22:42:52
guillain barre (çok extrem bir komplikasyon oluşmamışsa) hastanın şuurunu bozmaz. konuşma ve solunum kasları çalışmadığı için hasta konuşamaz.. spontan solunumu olmaz fakat şuur neden bozulsun? bence doktorlar mekanik ventilatöre ihtiyacı kalmadığı için hastayı extübe edip etmemeyi tartışırlarken hasta ve yakınları yanlış anlamışlardır..
People
1
5) mehmet akdoğan (anesteziyoloji ve reanimasyon uzmanı)
20.03.2015 17:17:44
sayın meslektaşım a.s. tam açıklayacaktım ki sayın sinal olayı çok güzel izah etmiş, ülkemizdeki mevzuatı okuyalım, bilelim ve lütfen piyasa ağzıyla konuşup avam olmayalım. bunlar sansasyonel haberler. ben yıllardır yoğun bakımda aktif çalışan bir hekim olarak hasta yakınlarına doğru bilgi vermeye çalışıyorum. biz onlara benzemeye ve onların terimleriyle konuşmaya başlarsak cahillik ortadan kalmaz. özellikle burada medimagazinden de talebim başlık ve konularda seçici olunmasıdır, çünkü medimagazin hakikaten ciddi bir internet sitesi olduğundan beklentimiz her zaman yüksek oluyor. başarı dileklerimle.
People
5
6) aydin sinal (hekim)
20.03.2015 14:57:32
bu haber herhalde ingilterenin en ciddi !! gazetesi The Sun dan alinma,bir kerre Ingilterede 3 uzmanin 3 ayri test sonucu verecegi kararla hasta hayati sonlandirilir.Fisini cekmek diye bir deyimi bilmezler cünki Türkiyedeki gibi tak fisi bitir iside yoktur onlarda.Zaten Guillain-barre hastasinin beyin ölümü gerceklesmesi icin bir sebepte yok,total felc hali görülür uzun süre hasta suni solunuma alinir iyilesme kendiliginden olur.buradaki hadisede ayni olmus"fisi cekmek2 gazeteci sansasyonu.
People
0
7) a.s (dr)
20.03.2015 14:18:48
Sayın (1.) mehmet akdoğan (anesteziyoloji ve reanimasyon uzmanı).

Bence başlık doğru ve başlık içerikle tam uyumlu. Fiş çekmenin ne olduğunu herkes biliyor. Burada fiş çekilince 30 dk daha batarya idare etsin kastedilmiyor.

Hastanın artık makinalarının kapatılıp hastanın makinadan ayrılması kastediliyor.

Bence biz doktorların hastanın ne zaman makinadan ayrılacağına doğru karar vermediğimiz ortaya çıkıyor.

Bu hasta için kararı veren hekim hangi branştan belirtilmemiş.

Eğer anestezi uzmanı ise vahim, diğer branştan ise demek ki fiş çekmeye her branş yetkili olmamalıdır.
People
2
8) mehmet akdoğan (anesteziyoloji ve reanimasyon uzmanı)
20.03.2015 13:41:30
sayın medimagazin yetkilileri, sağlıkla ilgili biraz bilginiz olduğunu farz ederek haber başlıklarınızı iyi seçmenizi tavsiye etmek istiyorum. bizim yoğun bakım servislerinde kullandığımız ve hep haberlerde adı geçen ve fişi çekildi denen cihaz aslında ventilatör veya respiratör olarak adlandırılır ve fişi çekilse de bataryası sayesinde en az 30-40 dakika çalışır. bunu böyle bilin ve avam başlıklarla haber yapmayın lütfen. sizin okur kitlenizin büyük bir bölümü doktor ve sağlık sektöründe çalışan insanlardan oluşmaktadır, zaman zaman bize hitap etmeyen başlık ve içeriklerle haberler yapıyorsunuz, örneğin safra kesesinden yüzlerce taş çıktı falan gibi sıradan gazete haberleri yapmayın lütfen. bir de web sayfanızdaki reklamlar zaman zaman tıp ile alakası olmayan büyücü ve şifacılara yakışan reklamlar. bu konularda sizden hassasiyet rica ediyorum. saygılarımla.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)